Preskočiť na hlavný obsah

Eden Maguire - Krásni a mŕtvi I. Jonas (recenzia)


V priebehu jedného roka zomrú za zvláštnych okolností štyria krásni mladí ľudia, študenti ellertonskej strednej školy, Jonas, Arizona, Summer a Phoenix. Tá posledná smrť zasiahne Darinu najviac. Bol to jej chlapec, jej veľká, najväčšia láska... Je Darinino stretnutie s Krásnymi mŕtvymi skutočné? Čo znamenajú tie anjelské krídla, ktoré vidí, počuje a ktoré nakoniec sama dostáva? Jonas zomrel ako prvý, zabil sa na motorke. Je tu však toľko nezodpovedaných otázok... Rovnako ako ostatní sa vracia do sveta živých z predpeklia, čakárne, kam prichádzajú duše zomretých, aby na ne našiel odpoveď. Darina je jediná, kto môže Krásnym mŕtvym pomôcť.

Hneď na začiatku čitateľ vkĺzne do napätého deja. Pravdupovediac, čakal by som nejaké uvedenie do deja. Krásni mŕtvi majú presne rok na to, aby objasnili príčinu ich smrti a zmenili to, čo za život nestihli. Jonasovi už ostáva iba pár dní. Darina dostáva úlohu a snaží sa Krásnym mŕtvym pomôcť. Zisťuje príčinu Jonasovej nehody na motorke, ktorá mu zobrala život.

Existuje priepasť, hlboká ako kaňon, medzi tým, ako sa javíme druhým, a tým, aký sme vo vnútri. Z hrebeňa som zišla napohľad ako stará Darina – cool a dosť drsná baba, ktorú len tak niečo nerozhádže. Vnútri som bola zničená a vystrašená. Tmavý plafón akoby na mňa tlačil, steny sa približovali. Padla som do hlbokej jamy a on ma zachytil, zdvihol ma a znovu ma držal v náručí.

Darina je podľa môjho názoru trochu nezvyčajná postava. Pripadá mi ako umrnčané decko, ktoré nazýva svoju mamu Laura a neprestajne vzdoruje jej príkazom. Autorka sa tejto postave veľmi nevenovala, skôr upriamovala pozornosť na Jonasa a jeho priateľku Zoey, ktorá bola pri Jonasovej nehode na motorke. Zoey prežila, avšak nemôže si na udalosti v deň nehody rozpomenúť. Vidí len záblesky z toho, čo sa naozaj stalo.

Vráta na stodole vrzli, potom buchli. Raz, dvakrát, trikrát. Vošla som dnu a poobzerala som sa. Buch! Vráta sa znovu zatresli a ich vibráciu som pocítila v celom tele. Pod náporom búrky a strašidelného ticha v stodole sa moje presvedčenie rýchlo rúcalo. Vyplavovalo sa zo mňa a zanechávalo prázdnotu.

Počas celej knihy vás sprevádza napätie a nepredvídateľnosť deja. Musím reagovať na dej v knihe – konečne prišlo niečo iné, ako len otrepané upírske a anjelské ságy. Autorka vytvorila doposiaľ nepoznaný svet, ktorý zaiste uchváti masy čitateľov. Na konci knihy prichádza vyvrcholenie celého deja, v ktorom sa čitateľ dozvie pravdu o Jonasovej smrti. Knihu celkovo hodnotím veľmi pozitívne. Musím priznať, že som nečakal takéto prekvapenie. Dej končí otvorene, pretože, ako sme sa dozvedeli v samotnej knihe, bude mať pokračovanie. Postupne sa objastní smrť Arizony, Summer aj Phoenixa, ktorá bude vyvrcholením celej série.
Moje hodnotenie:

Vydavateľstvo Fragment pripravuje druhú časť série s názvom Arizona. Vychádza už 19.septembra! Obe časti si môžete zakúpiť na stránkach vydavateľstva Fragment. V poslednom rade by som chcel poďakovať vydavateľstvu Fragment, ktoré mi zaslalo recenzný výtlačok.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže