piatok 23. decembra 2011

Krystyna Kuhn – Údolie: Hra

Je tmavé… 
Leží uprostred pustatiny… 
A skrýva strašné tajomstvo... 

Súrodencov Juliu a Roberta Frostovcov ťaží veľké tajomstvo. Aby pred ním unikli, prihlásia sa na prominentnú Grace College v tajuplnom údolí kanadských hôr. Na večierku pre prvákov je Robert jediným svedkom skoku neznámeho dievčaťa do zradných vôd jazera. Aj keď pri pokuse o jej záchranu takmer zahynie, po dievčati niet ani stopy. Na druhý deň sa do pátrania zapojí aj polícia. V tú noc totiž zmizla aj ďalšia študentka - prominentná šéfredaktorka školského časopisu - Angela Finderová. Jej telo objaví na dne jazera práve Julia so spolužiakmi, čo spustí lavínu záhadných udalostí a odkryje tajomstvá nejedného študenta v podivnej Grace College. 

Jedná sa o ebut nemeckej autorky Krystyny Kuhn.

Počas čítania knižiek sa stretnete aj s takými, ktoré vás na začiatku extra nezaujmú. Potrebujú totiž na rozbeh niekoľko desiatok strán a príbeh sa viaže skôr na zdĺhavé opisy, ktoré majú čitateľa uviesť do deja, ako na samotný príbeh. Práve takouto knižkou je prvá časť série od nemeckej autorky – Údolie: Hra. Veľmi dobre urobíte, ak knižku po pár stranách neodložíte, pretože to, čo pokračuje po prvých sto stranách, sa dá slovami len ťažko opísať. 

Julia je mladé dievča (prepáčte, ale veku som sa v knižke nedopátral), ktorá spoločne s o rok starším bratom odcestuje do Grace College. Každému charakteru sa v knižke venuje rovnaká pozornosť, takže nečakajte, že sa bude dej točiť len okolo jednej postavy. Veľké pozitívum je, že dej sleduje osudy viacerých postáv, čiže je charakterovo dosť bohatá. Myslím si však, že Julii mohlo byť venovanej viac pozornosti, keďže patrí medzi hlavné postavy. Občas je úplne neprirodzená. Zvláštna. Detská. Celkovo mi nepripadala ako dievča, ktoré chodí na strednú (ba možno vysokú školu). Avšak dosť bolo kritiky, pretože, ako som spomínal na začiatku, knižka pokračuje naozaj výborne. Opisy boli nahradené dejom. Dejom, ktorý občas plynie až prirýchlo. 

Údolie skrýva veľmi veľa tajomstiev. Tajomstiev, ktoré sa začínajú odhaľovať a odpovede postupne vychádzajú na povrch. Rozprávanie je naozaj pútavé. Prepracované. Premyslené. Občas vás prinúti zamyslieť sa. Autorka príbeh rozpráva veľmi dobrým a jednoduchým štýlom a knižka je písaná v tretej osobe. Dej postupne graduje, a plynie veľmi rýchlo. Niekedy potrebujete priestor na zamyslenie. Na konci autorka odpovie na veľa otázok, ktoré si možno počas čítania položíte. Príbeh sa však zamotáva a vy jednoducho musíte siahnuť po druhom pokračovaní (vychádza až vo februári), ktoré bude mať názov Katastrofa. Knižka má krásnu obálku, ktorá pochádza z dielne vydavateľstva Slovart. Je naozaj pútavá. Farebná. A jedinečná. 

Moje hodnotenie: 

Preto ak ešte stále nemáte darček (aj keď dúfam, že si nakupovanie nenechávate na poslednú chvíľu – ako ja :o)), HRA bude určite tým správnym darčekom. A určite aj Pobrežie hrôzy (druhé pokračovanie Lesa kostí, ale to už určite viete; kúpiť si ho môžete TU). Hru si môžete kúpiť TU

Na koniec by som chcel poďakovať vydavateľstvu SLOVART za recenzný výtlačok a vám, čitateľom, popriať šťastné a veselé Vianoce.

1 komentár:

  1. Julia mi na niektorých miestach tiež pripadala ako taká ťapa :D vcelku súhlasím s tým, čo si napísal... skvelá kniha to podľa mňa bola :D

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.