piatok 6. januára 2012

Christopher Paolini - Eragon


Jeden chlapec, jeden drak, svet dobrodružstva. Fantasy bestseller Eragon z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho, ktorý nadchol milióny čitateľov po celom svete. Rozpráva príbeh chudobného farmárskeho chlapca, ktorý nájde v Dračích horách modrý kameň. Z neho sa vyliahne dračie mláďa Zafira a spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným kráľom, ktorého zlo nepozná hraníc. Dokáže Eragon naplniť svoje predurčenie a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách... 

Počas svojho života prečítate veľa kníh. Dobrých, zaujímavých, pútavých,... Čo však s fantasy knižkou, ktorej autor rozpráva príbeh tak realisticky. Pútavo. Až mu naozaj uveríte? Ale aj tak patrí medzi fikciu. Práve takouto knihou je Eragon. Knižka, do ktorej som sa prednedávnom pustil. A výsledné pocity? Eragon nie je to najlepšie, ale určite stojí za prečítanie.

Úvod knihy. Musím sa priznať, že ten sa mi páčil najviac. Je písaný odľahčeným a prostým spôsobom. Jednoduchosť a neobyčajnosť (povedzme si na rovinu - kde inde by sme našli niečo podobné štýlu Paoliniho?) ešte väčšmi pridávajú na celkovom dojme z knihy. Eragon je chlapec z obyčajnej rodiny, ktorému život pripravil neľahký osud – prišiel o rodičov, žije so strýkom a na rovinu – žijú v chudobných pomeroch.  Všetko sa však mení, keď Eragon nájde v Dračích horách čudný kameň. Kameň, ktorý nevie nikto identifikovať. Až do poslednej chvíle, keď sa z vajca (ktoré dovtedy všetci považovali za kameň) vyliahne malá dračica. Dračica menom Zafira. A z jednotvárneho života sa zrazu stáva dobrodružstvo, ktoré zažije len málokto... (že by druhý Eragon? :)).

Knižka má viacero postáv, mladých či starých, chudobných a bohatých, kladných alebo záporných. Ja som si však najviac obľúbil dračicu Zafiru, ktorá veľmi dobre zhumornila celý príbeh (či už svojimi myšlienkami, alebo oslovovaním Eragona – maličký, hlupáčik,...) aj napriek vážnym situáciám a dialógy s dračicou dokonale dopĺňajú rozhovory s reálnymi ľuďmi. Taktiež som si obľúbil starého rozprávača Broma, ktorý do knižky svojim rozprávaním vniesol príjemnú atmosféru. V strede knižky ma však rozčúlilo niekoľko zdĺhavých a opisných strán, ktoré deju nijak nepridávali na intenzite (preto aj hodnotenie nebude najvyššie). Niekedy bola kniha výborná. Premyslená. Vtedy som autorovi naozaj uveril. A niekedy... Niekedy len patrila medzi ďalšie a ďalšie fantasy série.

Christopher Paolini začal Eragona písať ešte v detstve – v pätnástich rokoch, kedy vytvoril prvú verziu knižky, ktorá neskôr prešla viacerými úpravami. Celkovo je knižka zaujímavá, aj keď v nej možno nájsť prvky z iných sérii, či už J.R.R.Tolkiena, alebo ďalších (predsa len – je ťažké napísať niečo, čo tu predtým nebolo). Celá tetralógia (Eragon, Eldest, Brisingr i Inheritance) je pomerne rozsiahla. V zátvorke bol spomenutý názov poslednej časti, Inheritance, ktorú už horlivo očakávame – vydanie je naplánované na 30.marec. Práve pri tejto príležitosti som sa rozhodol zrecenzovať celú sériu Odkazu dračích jazdcov.

Ku knižke je natočený aj rovnomerný film v réžii Stefena Fangmeiera v hlavnej úlohe s Edom Speleersom (Eragon).  Trailer si môžete pozrieť tu:Na koniec len zopakujem, že štvrté pokračovanie s názvom Inheritance vychádza vo vydavateľstve FRAGMENT 30.marca. Recenzie na ďalšie časti prinesiem už čoskoro... 

4 komentáre:

  1. toto som čítala niekedy davno :) uplne krasna kniha :)neviem prečo ešte stale nemam prečitanu ani len druhu časť :/

    OdpovedaťOdstrániť
  2. No ja neviem, kedy sa pustím do ďalších častí... :) Asi vtedy, keď mi prídu recenzné výtlačky :)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Domčo, ty si prečítal všetky tie knihy? Si ty vôbec chalan? :D :D (žiadne negatívne poznámky)

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.