Preskočiť na hlavný obsah

Upírske denníky 9 – Tajomstvá


Naša známa partia sa vrátila do Fell’s Church, podarilo sa im síce zachrániť Stefana pred krutou smrťou, ale problémy sa ani zďaleka nekončia. Fell's Church sa čím ďalej viac začína podobať na mesto duchov. Meredith odhalí hrozné tajomstvá vo svojej minulosti a Damon sa vyberie do Temného rozmeru, aby sa stal opäť upírom. Nešťastnou náhodou so sebou vezme aj Bonnie, ktorej sa pomocou hviezdnej gule podarí odhaliť veľké tajomstvo kitsune... Deviate pokračovanie úspešnej série Upírske denníky od americkej autorky Lisy Jane Smithovej.

Elene sa konečne podarilo vyslobodiť Stefana z Temných rozmerov. Ale všetko ešte nie je vyhraté. Pretože Damon sa stal tým, kým sa na konci ôsmej časti stal. Človekom. Obyčajným človekom. Ako poznáme Damona z predošlých častí, spojenie Damona a človeka je nemysliteľné. A práve preto sa vyberá naspäť do Temných rozmerov. Niečo sa však škaredo pokazí... Zoberie so sebou aj Bonnie...

V deviatej časti autorka konečne venuje pozornosť aj iným postavám, ako hlavnej „trojke“. Čakajú vás strany plné Damona, Bonnie a Meredith. Áno, Meredith, tej šedej myšky, ktorá sa v celej sérii dostávala skôr do úzadia. Autorka odhalí tajomstvá o jej živote, na ktoré by snáď nikto ani len nepomyslel. A na Elene stojí ťažké rozhodnutie. Damon. Alebo Stefan. Už len jedna časť. Len jedna časť a trojuholník Upírskych denníkov sa uzavrie. Len jedna časť a Elena si vyberie partnera svojho života. Deviata časť veľa skutočností mení. Nič nie je isté. Damon. Alebo Stefan. Ako som už spomínal, medzi postavy, ktorým venuje autorka pozornosť, patrí aj Damon. Najprv upír. Potom človek. Muž, ktorého si zamilovali masy čitateliek.

Na obálke sa objavili naše známe tváre, na ktoré sme si už zvykli. Nedá sa preto povedať, že by obálky boli výnimočné a originálne. Päť tvárí. Raz jedna. Raz druhá. Autorka sa na konci celej série konečne rozpísala. Knižka je ľahko čitateľná a Smith, chvalabohu, nepreskakuje hore-dolu, z jeden dejovej línie do druhej. Už sa jej nemôže stať, že celú jednu kapitolu venuje prezliekaniu sa v Temnom rozmere (hrozné...). Celých dvestopäťdesiat strán sprevádza napätie. Príbeh je nepredvídateľný. Temný. S klamstvami. A tajomstvami, ktoré sa postupne odhaľujú.

Deviata časť konečne vracia Upírske denníky naspäť na vrchol. Myslím, že patrí medzi tie najlepšie v celej sérii a odporúčam ju všetkým, ktorí to s Upírskymi denníkmi vydržali tak dlho... Knižka odo mňa dostáva štyri hviezdičky.

Moje hodnotenie:

Za recenzný výtlačok knižky ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT

Komentáre

 1. 4 hviezdičky? Upírske denníky a 4*??? :O
  Na túto časť som strašne zvedavá, odkedy som zatvorila osmičku (Damon - človek? WTF? :D). No a ešte po tejto recenzii (fakt až 4*? :D)... Dúfam, že ju búdu mať čo najskôr v knižnici.
  Pekná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nechcem byť na ňu zlý. :) Keď začínala písať sériu, naozaj mohla byť hitom. Ale tak myslím, že si tie hviezdičky zaslúži. Aj keď Divergencia by v tom prípade musela mať aj 10* (dal som jej 6 z piatich) :D Ja som tiež nechápal, že môže byť človekom... Ale urobila veľmi dobrý zvrat.
  Teš sa na ňu!
  A za tu recku ďakujem ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže