Preskočiť na hlavný obsah

Upírske denníky 9 – Tajomstvá


Naša známa partia sa vrátila do Fell’s Church, podarilo sa im síce zachrániť Stefana pred krutou smrťou, ale problémy sa ani zďaleka nekončia. Fell's Church sa čím ďalej viac začína podobať na mesto duchov. Meredith odhalí hrozné tajomstvá vo svojej minulosti a Damon sa vyberie do Temného rozmeru, aby sa stal opäť upírom. Nešťastnou náhodou so sebou vezme aj Bonnie, ktorej sa pomocou hviezdnej gule podarí odhaliť veľké tajomstvo kitsune... Deviate pokračovanie úspešnej série Upírske denníky od americkej autorky Lisy Jane Smithovej.

Elene sa konečne podarilo vyslobodiť Stefana z Temných rozmerov. Ale všetko ešte nie je vyhraté. Pretože Damon sa stal tým, kým sa na konci ôsmej časti stal. Človekom. Obyčajným človekom. Ako poznáme Damona z predošlých častí, spojenie Damona a človeka je nemysliteľné. A práve preto sa vyberá naspäť do Temných rozmerov. Niečo sa však škaredo pokazí... Zoberie so sebou aj Bonnie...

V deviatej časti autorka konečne venuje pozornosť aj iným postavám, ako hlavnej „trojke“. Čakajú vás strany plné Damona, Bonnie a Meredith. Áno, Meredith, tej šedej myšky, ktorá sa v celej sérii dostávala skôr do úzadia. Autorka odhalí tajomstvá o jej živote, na ktoré by snáď nikto ani len nepomyslel. A na Elene stojí ťažké rozhodnutie. Damon. Alebo Stefan. Už len jedna časť. Len jedna časť a trojuholník Upírskych denníkov sa uzavrie. Len jedna časť a Elena si vyberie partnera svojho života. Deviata časť veľa skutočností mení. Nič nie je isté. Damon. Alebo Stefan. Ako som už spomínal, medzi postavy, ktorým venuje autorka pozornosť, patrí aj Damon. Najprv upír. Potom človek. Muž, ktorého si zamilovali masy čitateliek.

Na obálke sa objavili naše známe tváre, na ktoré sme si už zvykli. Nedá sa preto povedať, že by obálky boli výnimočné a originálne. Päť tvárí. Raz jedna. Raz druhá. Autorka sa na konci celej série konečne rozpísala. Knižka je ľahko čitateľná a Smith, chvalabohu, nepreskakuje hore-dolu, z jeden dejovej línie do druhej. Už sa jej nemôže stať, že celú jednu kapitolu venuje prezliekaniu sa v Temnom rozmere (hrozné...). Celých dvestopäťdesiat strán sprevádza napätie. Príbeh je nepredvídateľný. Temný. S klamstvami. A tajomstvami, ktoré sa postupne odhaľujú.

Deviata časť konečne vracia Upírske denníky naspäť na vrchol. Myslím, že patrí medzi tie najlepšie v celej sérii a odporúčam ju všetkým, ktorí to s Upírskymi denníkmi vydržali tak dlho... Knižka odo mňa dostáva štyri hviezdičky.

Moje hodnotenie:

Za recenzný výtlačok knižky ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT

Komentáre

 1. 4 hviezdičky? Upírske denníky a 4*??? :O
  Na túto časť som strašne zvedavá, odkedy som zatvorila osmičku (Damon - človek? WTF? :D). No a ešte po tejto recenzii (fakt až 4*? :D)... Dúfam, že ju búdu mať čo najskôr v knižnici.
  Pekná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nechcem byť na ňu zlý. :) Keď začínala písať sériu, naozaj mohla byť hitom. Ale tak myslím, že si tie hviezdičky zaslúži. Aj keď Divergencia by v tom prípade musela mať aj 10* (dal som jej 6 z piatich) :D Ja som tiež nechápal, že môže byť človekom... Ale urobila veľmi dobrý zvrat.
  Teš sa na ňu!
  A za tu recku ďakujem ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú