sobota 3. marca 2012

Krystyna Kuhn: Údolie – Katastrofa


Údolie je tajomné. Grace College je opradená legendami. A vrch Prízrak v sebe ukrýva výzvu. Druhé pokračovanie desivej série.

Katie má už niekoľko mesiacov len jeden cieľ. Vrch Prízrak. Odkedy sa pri výstupe na legendárnu trojtisícovku stratila skupina študentov,  vrch je opradený strašidelnými mýtmi. Katie sa so spolužiakmi vydáva na nebezpečnú túru. Cestou hore narazia na zabudnutú jaskyňu s odkazmi na predchádzajúcu výpravu, na opustenú chatu so starou fotografiou a na mŕtve telo neznámeho muža. Navyše sa zblázni počasie a skupina sa dostane do smrteľného nebezpečenstva. Až teraz sa ukáže, kto je priateľ a kto nepriateľ.

Nemecká autorka Krystyna Kuhn svoj talent preukázala už v prvej knihe tajomnej série Údolie. Hra by sa dala rozdeliť na dve knihy. Tá prvá bola zbytočne naťahované a dej sa len vliekol a vliekol... Od druhej polovice sa však všetko radikálne zmenilo. Autorka sa rozpísala, postavy vyvinuli a celý príbeh sa postupne zamotával. Všetky udalosti, ktoré sa mohli zdať ako nepodstatné, nakoniec až takými nepodstatnými neboli. Už z prvých strán druhej knihy sa dalo predpovedať napäté a zamotané pokračovanie. Pretože všetko sa ešte len začína...

Knižka je písaná v tretej osobe z pohľadu Katie, nikdy neoblomnej horolezkyne. Do popredia sa tak dostáva šedá myška z prvej knihy, ktorá poriadne zamiešala karty. Katie sa venuje prevažná časť rozprávania. Je odvážna. Tvrdohlavá. A šialená. Osviežila celý príbeh a Julia s Robertom, hlavné postavy prvej časti, sa dostali do úzadia. Jej zaryté myslenie priviedlo študentov Grace College na vrch Prízrak, ktorý roky ukrýva škaredé tajomstvá. I napriek tomu, že je šialená, som si ju obľúbil. Niekomu bude poriadne pokúšať nervy, inému zas padne do oka. Musím sa priznať, že mi Julia v prvej knižke občas liezla na nervy. Ale Katie...

Dej plynul rýchlo. V každej kapitole vás čakajú desivé tajomstvá a zvraty, takže predpovedať, čo bude ďalej, je doslova nemožné. Skoro celá knižka sa však odohráva len na jednom mieste, a to môže čitateľov mierne odradiť. Uvítal by som aj iné pohľady, z ktorých je príbeh vyrozprávaný, odhalenie minulosti postáv (a tak ďalej), ktoré mi v knižke chýbali.  Ale človek nikdy nevie. Možno nás všetko ešte len čaká v ďalších častiach. Ku koncu knižky sa príbeh znovu rozuzľuje, no prichádzajú ďalšie a ďalšie tajomstvá a nejasnosti, ktoré treba vyriešiť.

Obálka, tá obálka... Ako aj tá prvá, aj táto pochádza z dielne vydavateľstva Slovart. Je pestrofarebná, svieža a moderná. Obzrite si ju zblízka, naozaj stojí za to. Aj druhá knižka je preložená veľmi dobre. Nájsť chybu je doslova nemožné (alebo iba veľmi nepozorne čítam :D). Knižka sa číta rýchlo, opäť je použitý jednoduchý štýl, ktorý posúva spoločne s krátkymi kapitolami príbeh stále dopredu. A vy listujete a listujete...

Za poskytnutie recenzného výtlačku knižky ďakujem vydavateľstvu SLOVART. Knižku si môžete kúpiť TU. Tretie pokračovanie série bude mať názov Víchrica, dátum vydania ešte nie je známy. 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.