sobota 10. marca 2012

Suzanne Collins – Skúška ohňom


Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé.

Hry o život. O tejto trilógii som sa dozvedel len pred pár mesiacmi. Ospevovanie z každej strany ma teda donútilo pustiť sa do prvej časti. A moje bezprostredné pocity po dočítaní? Hry o život patria medzi tie najlepšie knižné série, ktoré som doposiaľ prečítal. A toho nebolo málo. Suzanne Collins vytvorila (konečne) nový svet, novú hrdinku (nie zbabelé a urevané dievčisko, ktoré je nám známe z iných sérii), ktorá bojuje do poslednej sekundy. Bojuje a nevzdáva sa. Autorka vás prinúti držať jej palce. Veriť. A prežívať príbeh, akoby ste boli jeho súčasťou.

Druhé pokračovanie nie je o nič slabšie ako to prvé. Práve naopak. Viac akcie, viac dobrodružstva, viac emócii a dojímavých scén. Po každej stránke viac. Suzanne Collins hlavnej hrdinke nedá pokoj ani vtedy, keď sa už zdá, že je všetko tak, ako má byť. Obyvatelia burcujú, protestujú a nemôžu sa zmieriť s tým, že hry vyhrali dvaja. A vtedy zakročí prezident Snow, ktorý tiež nie je s výsledkom nadšený. Túto postavu by som v niektorých pasážach najradšej vyfackal (vo všetkej úcte, pán prezident Snow :D). Kto by si bol pomyslel, že vedľajšia postava dokáže tak radikálne zamiešať karty?

Suzanne Collins je jedným slovom dokonalá. Nemôže sa zaprieť jej rozprávačský talent a dar reči. Užíval som si každú jednu scénu. Pretože tá knižka... je fenomenálna. Príbeh je plynulý a stránky sa prevracajú jedna radosť až do samého konca. Každý koniec kapitoly vás nabáda na ďalšie čítanie, takže odložiť knižku je naozaj veľmi ťažké. Stále sa niečo deje, každá kapitola predstavuje nový zvrat v deji. Aký bude ďalší deň? Ťažko predpovedať. Pretože v tejto sérii nie je isté vôbec nič. Druhému pokračovaniu naozaj nemám čo vytknúť a neviem si predstaviť, čo sa udeje v tretej knihe. Jedno je však isté. Na Drozdajku sa nenormálne teším...

Moje hodnotenie:

Tretie, a zároveň posledné, pokračovanie trilógie má názov Drozdajka. Fanúšikovia série už netrpezlivo očakávajú uvedenie filmu HRY O ŽIVOT v kinách. 23.marec. Dátum zakrúžkovaný v kalendári už niekoľko mesiacov. Iným slovom, premiéra Hier o život. Pri tejto príležitosti vo vydavateľstve IKAR vychádza špeciálne vydanie všetkých troch kníh v jednom. Druhú časť si môžete kúpiť TU

4 komentáre:

 1. Skvělá recenze, už se těším až si ten druhý díl přečtu :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem :) naozaj sa máš na čo tešiť...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ano je to úžasá věc! Neměla jsem slov, když jsem dočetla poslední díl:)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja som sa normálne zamilovala do tejto serie knih . -hry o zivot - skuska ohnom - drozdajka- absolutne suhlasim s recenziou .Urcite si prectaj aj Drozdajku je "wonderful". THE BEST. SUPER KNIHY :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.