Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Krásni a mŕtvi 3 – Summer (Eden Maguire)

Nie sú živí, no nie sú ani mŕtvi. Sú niečo medzi tým. 

Prešlo šesť mesiacov od poslednej násilnej smrti tínedžera v meste Ellerton. Darina stále zúfalo miluje Phoenixa, ktorý sa zo záhrobia vrátil k nej. Nemôže sa však venovať iba láske. Od pána nemŕtvych dostala úlohu. Musí objasniť vraždu krásnej Summer Madisonovej, svojej najlepšej kamarátky, ktorá sa stala obeťou streľby v nákupnom centre. Darina sa vydáva po stope šialeného vraha hnaná boľavými spomienkami, ale aj nádejou, že Krásni mŕtvi vďaka nej konečne nájdu svoj pokoj. 

V predošlých častiach sme spolu s Darinou odhalili príčinu Jonasovej a Arizoninej smrti. Summer má byť tretia a Darine ostáva len pár dní. Potom sa Summer navždy presunie „vyššie“ a jej duša už nikdy nenájde pokoj. Čaká nás poriadna dávka napätia, zvratov a prepracovaných charakterov. Čitateľ si pokračovaním príbehu nikdy nemôže byť stopercentne istý, pretože všetko sa môže zmeniť otočením stránky. Časť Summer bola podľa môjho názoru najlepšia z celej série a Eden Maguire naplno rozvinula svoj talent i potenciál rozprávača.

Opäť sa stretávame s Krásnymi mŕtvymi a máme možnosť nahliadnuť do ich vnútra. Autorka totiž niekoľko strán venovala vnútornému opisu postáv a charaktery Krásnych mŕtvych sa postupne vyvíjajú. Stretávame sa s nejedným tajomstvom a po dočítaní ich určite niektorí začnú vnímať inak ako doposiaľ. Vyvíja sa aj Darina. Síce sa od prvých častí radikálne nezmenila, stále svojim rodičom klame a vzdoruje, ale niekedy som jej rozhodnutia pochopil a v jej situácii by som sa zachoval rovnako. Aj napriek tomu vidíme rozdiel: je sebavedomejšia a rozvážnejšia. 

Eden Maguire sa dokázala s príbehom pohrať. Prinútila ma rozmýšľať nad hlavným páchateľom a niekoľkokrát zmenila jeho totožnosť. Až do poslednej strany si nebudete istý, kto ním vlastne bol. Nemôže sa zaprieť jej dar reči a schopnosť vytvoriť aj z pokojnej scény akčný zvrat. Najmä pred koncom, keď sa objavujú nové a nové postavy, vás prinúti listovať ako o život a neprestať čítať. Aj vďaka tomu ju „zhltnete“ za dva večery. A štýl autorky si naozaj užijete. Je písaná jednoducho, no aj napriek tomu vás niektoré pasáže chytia za srdce. Alebo skôr to, čo sú ľudia schopní urobiť pre lásku. 

Tretia časť ma príjemne prekvapila. Na svoje si prídu milovníci akcie, napätia a tajomstiev. V štvrtej, a zároveň poslednej, časti nás čaká pre Darinu najťažšia úloha. Phoenix. Na vyvrcholenie príbehu sa už teším. Slovenský preklad z dielne vydavateľstva Fragment nás čaká na jeseň. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT. 

Komentáre

  1. krasna obalka knihy plus putave :) ak by som mala moznost urcite si precitam :)

    www.artjournalstories.blogspot.com

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže