Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Temné vízie 2: Posadnutosť (L.J.Smith)


Skupina stredoškolákov nadaných paranormálnymi schopnosťami musí po odhalení desivých skutočností opustiť Zetesov inštitút, kde ich školili. Ale kam ísť, aby ich pán Zetes nenašiel? A ako jeho aktivity zaraziť? Jedinou nádejou je nájsť biely dom zo spoločného sna. Okrem iných problémov však potrebujú vyriešiť aj vzájomné vzťahy. Gabriel sa zmenil. Kaitlyn to desí, no zároveň priťahuje. Lenže v pätách majú niekoho, kto je ako oni… Druhá časť série od americkej autorky Lisy Jane Smithovej.

Okolo L.J.Smith kolujú po internete všelijaké informácie. Povedzme si na rovinu, jej Upírske denníky sú vo svete viac kritizované ako chválené. Práve jej pôvodná séria Dark Visions bola pre čitateľov niečím konečne novým, žiadaným a séria dokonca bodovala na amerických knižných rebríčkoch. Po prečítaní prvej časti som mal veľmi dobré pocity, a preto som sa tešil aj na tú druhú. Asi som očakával príliš, niečo nemožné.

V prvej časti nás autorka zaviedla do tajomného Zatesovho inštitútu pre študentov so schopnosťami. Jeho vybavenie bolo exkluzívne – priestranné izby, jacuzzi i výdobytky modernej doby. Skoro celá kniha sa teda odohrávala len na jednom mieste, ale autorka sa aj napriek tomu dokázala s príbehom vyhrať, odbremeniť knižku od hluchých miest, aj keď dej niekedy škrípal. V druhej knihe som hluché miesta našiel. A neraz. Autorka niekoľkokrát zmenila prostredie, mohla sa pohrať s opismi a dodať knižke napätie.

Na druhej strane, čitatelia opäť sledujú temnú Gabrielovu stránku. V prvej knihe sme sa dočítali o jeho minulosti. O tom, aký bol, do akej miery sa zmenil. V pokračovaní sa dozvedáme ešte viac a zisťujeme, že nie každý je taký, ako sa na prvý pohľad môže zdať. A pravda býva neraz ťažko uveriteľná... Kaitlyn v spoločnosti ostatných študentov opúšťa Zatesov inštitút a pred pánom Z. uteká čo najďalej. Autorka mohla pána Z. lepšie vykresliť a opísať – určite by som si ho predstavoval zápornejšie, pretože obyčajný muž mi ako záporák vôbec nepríde. Študenti sa vydávajú na spoločnú cestu do neznáma – nikto totiž netuší, kde ich osud zavedie, kde strávia ďalšiu noc a či sa vôbec na ďalší deň v zdraví prebudia. V spŕške dobrodružstva by som očakával viac srdcervúcich scén a akcie, ktorá mi v prvej polovici trochu chýbala.

Autorka zahaľuje príbeh rúškom tajomstva, dodáva mu temnú a dobrodružnú stránku. Počas čítania som sa aj tak nemohol zbaviť pocitu, že ešte nie je úplne vypísaná a jej rozprávanie pôsobí občas na čitateľa absurdne. Od knižky som očakával viac, a preto som veľmi zvedavý, čo prinesie posledná, tretia časť. Príbeh sa postupne uzatvorí a autorka pre svojich čitateľov môže priniesť ešte nejedno prekvapenie... Ak sa vám páčila prvá časť, určite siahnite aj po tomto pokračovaní. Tretia časť by mala vyjsť na jeseň tohto roku.

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT.
Knižku si môžete kúpiť TU.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže