Preskočiť na hlavný obsah

Mládež, ktorú ovládli fantastické bytosti

Hlavnými postavami tohto článku budeme my - mladí dospelí, teda čitatelia young adult fantasy. Prečo zožal práve spomínaný typ literatúry taký ohromný úspech? Boli hlavnou príčinou mladé a večne zaľúbené čitateľky, ktoré sa s radosťou rozbehli do kníhkupectva za žiarivým Edwardom, alebo si ľudia všimli kvalitu, ktorú young adult literatúra ponúka? Fantasy literatúra nám umožňuje vypnúť od každodennej reality, ktorá sa veľakrát stáva našim stereotypom. Vypnúť aspoň na chvíľu, na pár stoviek stránok, ktoré môžu urobiť náš deň lepším. 

V dnešnej dobe sa hádam nenájde mladý človek, ktorý by nikdy nepočul o Twilight ságe (snažme sa byť optimisti, pravdaže), či už o filmovom alebo knižnom spracovaní. Veľa ľudí hovorí, že práve Stephenie Meyer - autorka tejto série - všetok ten ošiaľ začala. A majú pravdu. Po publikovaní prvej časti sa v autoroch prejavilo baženie po úspechu vo forme písania upírskych príbehov a im podobným. Výsledkom sú stovky knižiek s tuctovým a vždy rovnakým príbehom, ktoré si možno získajú srdcia pojašených, 13-ročných čitateliek, no u literárnych kritikov (alebo nás, recenzentov) dozaista získajú medailu Knižný brak. Pre mňa, ako som už veľakrát spomínal, bola Twilight sága akýmsi odrazovým mostíkom. Aj práve vďaka nej ma táto literatúra zaujala, no ešte vždy som nevedel, čo je to zač a pri počutí slovného spojenia young adult literatúra, by som asi len zdvihol obočie. Len pre info, hovorím o období krátko po začiatku vydávania  Twilight ságy u nás. 

Upíri v literatúre sa však formovali už dávno pred Stephenie Meyerovou. Každý autor si ale detaily prispôsobil podľa seba. Použil fantáziu a mal možnosť ukázať čitateľom originalitu. A nezáležalo na tom, či to bol Dracula, Stefan Salvatore alebo Edward Cullen. Dnes už zväčša ide o lásku medzi človekom (študentkou strednej školy) a fantastickou bytosťou alebo naopak. Láka ich dobrodružstvo, ktoré im takýto život ponúka? Pocit nebezpečia alebo pohľady ostatných rovesníkov? 

Krátko po upíroch sa v literatúre začali objavovať vlkolaci a vlci (séria Nočný tieň, Vlci z Mercy Falls, Lord Zarmut), víly (Krídla, Zlodejka duší), mimozemšťania (Som číslo štyri), zombie (Les kostí) alebo anjeli (Pád, Záblesk, Krásni a mŕtvi - ak sa dajú za anjelov považovať), draci (Odkaz dračích jazdcov), nesmrteľní a ďalší. Čarodejnice a mánia Harryho Pottera predsa len potrebovala zmenu, a vo veľa ohľadoch sa literatúra zmenila k lepšiemu, aby každý čitateľ našiel to, čo hľadá. Keď už hovorím o fantastických bytostiach, mojou obľúbenou skupinou sa pred pár mesiacmi stali vlci. Obľúbil som si sériu Vlci z Mercy Falls a v týchto dňoch čítam tretiu a zároveň poslednú časť s názvom Navždy, ktorá vyšla v Ikare 3.júla. Maggie Stiefvater túto tematiku pojala svojsky, a práve preto ju obdivujem. Vlci sa v jej sérii pravidelne premieňajú a získavajú ľudskú podobu. Popritom hlavní hrdinovia potrebujú zistiť, čo je vlastne príčinou ich premien a v neposlednom rade zápasiť s... láskou.

Je ťažké povedať, čo bude "letieť" o dva či tri roky. Ostáva nám len veriť, že mladí neprestanú čítať a literatúra bude čoraz úspešnejšia, prepracovanejšia a žiadanejšia. A s fantastickými bytosťami je to rovnako. Niektoré možno zmiznú a čitatelia si nájdu opäť to svoje. Hlavne však je, aby nám knihy aj naďalej robili príjemnú spoločnosť :). 

Komentáre

 1. Pekný článok až na jednu vec, kniha Eragon vyšla o dva roky skorej ako Súmrak :) Čiže draci asi nevystriedali upírov :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. JJ, lenže ten vrchol popularity (tretí a štvrtý diel) ODJ prišiel až po Twilighte :) Takže tak som to myslel :)

   Odstrániť
 2. Aj pre mňa bol Twilight akýmsi odrazovým mostíkom a som mu za to vďačná.:) Inak pekný článok.^^"

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P