streda 11. júla 2012

Mládež, ktorú ovládli fantastické bytosti

Hlavnými postavami tohto článku budeme my - mladí dospelí, teda čitatelia young adult fantasy. Prečo zožal práve spomínaný typ literatúry taký ohromný úspech? Boli hlavnou príčinou mladé a večne zaľúbené čitateľky, ktoré sa s radosťou rozbehli do kníhkupectva za žiarivým Edwardom, alebo si ľudia všimli kvalitu, ktorú young adult literatúra ponúka? Fantasy literatúra nám umožňuje vypnúť od každodennej reality, ktorá sa veľakrát stáva našim stereotypom. Vypnúť aspoň na chvíľu, na pár stoviek stránok, ktoré môžu urobiť náš deň lepším. 

V dnešnej dobe sa hádam nenájde mladý človek, ktorý by nikdy nepočul o Twilight ságe (snažme sa byť optimisti, pravdaže), či už o filmovom alebo knižnom spracovaní. Veľa ľudí hovorí, že práve Stephenie Meyer - autorka tejto série - všetok ten ošiaľ začala. A majú pravdu. Po publikovaní prvej časti sa v autoroch prejavilo baženie po úspechu vo forme písania upírskych príbehov a im podobným. Výsledkom sú stovky knižiek s tuctovým a vždy rovnakým príbehom, ktoré si možno získajú srdcia pojašených, 13-ročných čitateliek, no u literárnych kritikov (alebo nás, recenzentov) dozaista získajú medailu Knižný brak. Pre mňa, ako som už veľakrát spomínal, bola Twilight sága akýmsi odrazovým mostíkom. Aj práve vďaka nej ma táto literatúra zaujala, no ešte vždy som nevedel, čo je to zač a pri počutí slovného spojenia young adult literatúra, by som asi len zdvihol obočie. Len pre info, hovorím o období krátko po začiatku vydávania  Twilight ságy u nás. 

Upíri v literatúre sa však formovali už dávno pred Stephenie Meyerovou. Každý autor si ale detaily prispôsobil podľa seba. Použil fantáziu a mal možnosť ukázať čitateľom originalitu. A nezáležalo na tom, či to bol Dracula, Stefan Salvatore alebo Edward Cullen. Dnes už zväčša ide o lásku medzi človekom (študentkou strednej školy) a fantastickou bytosťou alebo naopak. Láka ich dobrodružstvo, ktoré im takýto život ponúka? Pocit nebezpečia alebo pohľady ostatných rovesníkov? 

Krátko po upíroch sa v literatúre začali objavovať vlkolaci a vlci (séria Nočný tieň, Vlci z Mercy Falls, Lord Zarmut), víly (Krídla, Zlodejka duší), mimozemšťania (Som číslo štyri), zombie (Les kostí) alebo anjeli (Pád, Záblesk, Krásni a mŕtvi - ak sa dajú za anjelov považovať), draci (Odkaz dračích jazdcov), nesmrteľní a ďalší. Čarodejnice a mánia Harryho Pottera predsa len potrebovala zmenu, a vo veľa ohľadoch sa literatúra zmenila k lepšiemu, aby každý čitateľ našiel to, čo hľadá. Keď už hovorím o fantastických bytostiach, mojou obľúbenou skupinou sa pred pár mesiacmi stali vlci. Obľúbil som si sériu Vlci z Mercy Falls a v týchto dňoch čítam tretiu a zároveň poslednú časť s názvom Navždy, ktorá vyšla v Ikare 3.júla. Maggie Stiefvater túto tematiku pojala svojsky, a práve preto ju obdivujem. Vlci sa v jej sérii pravidelne premieňajú a získavajú ľudskú podobu. Popritom hlavní hrdinovia potrebujú zistiť, čo je vlastne príčinou ich premien a v neposlednom rade zápasiť s... láskou.

Je ťažké povedať, čo bude "letieť" o dva či tri roky. Ostáva nám len veriť, že mladí neprestanú čítať a literatúra bude čoraz úspešnejšia, prepracovanejšia a žiadanejšia. A s fantastickými bytosťami je to rovnako. Niektoré možno zmiznú a čitatelia si nájdu opäť to svoje. Hlavne však je, aby nám knihy aj naďalej robili príjemnú spoločnosť :). 

3 komentáre:

 1. Pekný článok až na jednu vec, kniha Eragon vyšla o dva roky skorej ako Súmrak :) Čiže draci asi nevystriedali upírov :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. JJ, lenže ten vrchol popularity (tretí a štvrtý diel) ODJ prišiel až po Twilighte :) Takže tak som to myslel :)

   Odstrániť
 2. Aj pre mňa bol Twilight akýmsi odrazovým mostíkom a som mu za to vďačná.:) Inak pekný článok.^^"

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.