Preskočiť na hlavný obsah

Nahradia e-booky tlačené knihy?

Čítačky kníh - teda vymoženosti modernej doby vo svete literatúry - sa pomaly ale isto rozširujú medzi bežných ľudí. V našich malých krajinách tomu nie je inak. Ich cena sa zväčša pohybuje v rozmedzí stodvesto eur (samozrejme, treba prihliadať na funkcie, ktoré readerovi daný typ ponúka) a môže si ich dovoliť takmer hocikto. Pár centimetrov nahradí veľké množstvo priestora, ktorý by ste zaplnili tlačenými knihami. Avšak, nahradia vám čítačky vôňu papiera a pocit, keď knihou listujete? 

Keď navštívite zopár internetových kníhkupectiev, určite objavíte knihy s titulkom E-BOOK. Čitateľ si v tomto prípade po zaplatení (zväčša uhradením cez platobnú kartu) určite v schránke nenájde oznámenie o balíku uloženom na pošte. Dostane iba súbor, ktorý presunie do svojej čítačky, a môže začať čítať. Cena takýchto kníh je o porovnanie nižšia - približne o 40% menej v porovnaní s printovou (tlačenou) verziou. Keby ste sa ma však spýtali, či by som siahol po jednej alebo druhej alternatíve, určite by som volil tlačenú knihu. Prečo? 

Možno sú tieto knihy lacnejšie, to áno. Priznávam ale, že často krát "mrknem okom" smerom k mojej knižnici. Baví ma pozerať tam. Otázkou je, kam by som uprel pohľad v prípade elektronických kníh. Do čítačky? Asi nie. Teraz sa ich nesnažím odcudzovať, ale... vždy mi bola bližšia papierová verzia, pri ktorej môžete nenápadne pričuchnúť ku väzbe, z ktorej ešte cítiť vôňu lepidla. Samozrejme, v elektronických knihách vidím aj pozitíva. Ak idete na dovolenku - trebárs leteckou dopravou - ste obmedzovaní vo váhe vašej batožiny. Vtedy by asi nebolo najlepším riešením pobaliť si päť kníh, ktoré by nielenže vyčerpali miesto v kufri, ale mohli utrpieť "vážnu ujmu na zdraví". Na rovinu, s batožinou sa nehrajú. A my, knihomoli, sme v takýchto veciach  v zásade neoblomní. V tomto prípade si do čítačky narvete dostatočné množstvo kníh, ktoré vyplnia hluché miesta vašej dovolenky.

Na Slovensku patrí prvenstvo vo vydávaní elektronických kníh (teda aspoň young adult literatúry) vydavateľstvu Fragment. V e-bookovej verzii nájdete úspešné série ako napríklad Odkaz dračích jazdcov, Krásni a mŕtvi, Upírske denníky, Stefanove denníky, Mariotovi dediči, Percy Jackson a ďalšie. Sekciu elektronických kníh nájdete aj vo vydavateľstve Ikar, Motýľ, Slovart a ďalších. Elektronické knihy sú teda na Slovensku pomerne rozšírené a aj vďaka svojej nižšej cene a kompaktnosti si u čitateľov vydobyli úspech. Aj tak však stále verím, že tradícia, ktorú v roku 1455 začal Johann Guttenberg, ostane zachovaná a ani výdobytky modernej doby, teda elektronické či audio-knihy, nenahradia naše milované tlačené KNIHY. Aký názor máte na e-booky vy? 

Komentáre

 1. Neviem si predstaviť, že by večer prosíkal môj syn "tatko, pozrime si tú super obrázkovú knižku o drakoch" - následne sa šupneme do "pelechu" pod paplón a ja vytiahnem monochrom čítačku ;)

  Na druhej strane si neviem predstaviť, že sa balím na dovolenku a popri kufri s oblečením ťahám ešte jeden s knihami, lebo som sa nevedel rozhodnúť, čo si večer na hoteli budem čítať...

  Každé z toho má - alebo si proste nájde to svoje pravé miesto a správne použitie, nemyslíš?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keď dokážeme oba druhy zosúladiť, potom je všetko tak, ako má :) Aj tlačené aj elektronické knihy majú niečo do seba :)

   Odstrániť
 2. Já mám teďka na týden od přítele čtečku půjčenou a jsem nadšená. Dřív jsem chtěla knížky vlastnit, teďka jsem se dostala do bodu, kdy si je chci hlavně přečíst. Takže nasávám písmenka a je mi už jedno, z jakého media to bude. Vzhledem k tomu, že si chci přečíst spoustu fantasy ság a vím, že na ně nikdy mít peníze nebudu a čekat, až se od prvního dílu postupně vyskytnou v knihovně, se mi nechce. Jasně, není fajn si to stáhnout na internetu, ale pokud se mi knížka bude hodně líbit, tak si koupím i papírovou verzi. Přeci jen musím nějaké knihy nasbírat pro své děti, pokud někdy budu nějaké mít.
  A teďka mám takovou náladu, že během dne střídám knížky, takže si v čtečce vyberu, jakou chci a je to. Hlavně se s nima nemusím tahat, když někam jedu.
  Jsem si tak vzpomněla na scému v Gilmorových děvčatech, kdy Rori měla v batohu asi pět knih a vysvětlovala Lorelai, proč je má: jednu má do autobusu, další má do školy a kdyby ji nebavila tahle, tak si vezme tu druhou a tak dál. Čtečka takový problém vyřeší. :)
  Jinak vůně knihy a podržet ji v ruce, to je něco, co čtečka nenahradí. V úterý jsem přišla domů, ukázala jsem spolubydle novou knížku, co jsem si koupila a ona ji hnedka začala očuchávat. Myslím, že už pak záleží na prioritách každého z nás.

  (Psala jsem rychle, tak budu mít určitě hromadu překlepů.)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čítačka je hlavne pre tých, ktorí čítajú v angličtine. Potom máš dvere všade otvorené, a v tom prípade je čítačka tým najlepším variantom.
   No ja v angličtine (zatiaľ) nečítam. Určite niekedy v budúcnosti bude, a potom možno bude aj čítačka :)
   Ale zatiaľ sa držím tlačených kníh :)
   Ja som na tom rovnako ako tvoja spolubývajúca :) Keď niektoré knihy tak úžasne voňajú... No nepričuchni! :D

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P