pondelok 16. júla 2012

Poznáte Vlkov z Mercy Falls?

Grace má sedemnásť rokov. Keď bola malá, napadli ju vlci. No Grace prežila – zachránil ju jeden z vlkov. Jej vlk – vlk so žltými očami –, ktorého spoločne s vlčou svorkou roky sledovala za domom svojich rodičov. Zo Sama, vlka so žltými očami, sa v lete stáva človek. Ani vtedy sa však neodvážil s dievčaťom, do ktorého sa bezhlavo zamiloval, prehovoriť. Až do teraz. Obaja si ku sebe nájdu cestu, ktorá ich spojí. No o chvíľu príde zas zima a Sam sa opäť premení. Všetko pritom závisí od ortuti na teplomere - v jednej chvíli sa teplota zníži, a zo Sama sa stane vlkolak. Sam s Grace bojujú nielen s láskou. Každou premenou totiž Sam slabne a nikdy nevie, či súčasná premena nebude poslednou. Vlčia svorka musí prísť na to, čo je vlastne príčinou ich premien a pokúsiť sa tento desivý kolobeh zastaviť.

Autorkou série je americká autorka Maggie Stiefvaterová. Pred vydaním prvého dielu o vlkolakoch iba snívala a dlho sa trápila hľadaním vhodného nápadu. Raz jej editor navrhol, aby sa zúčastnila literárnej súťaže, no jediná, ktorú by stihla, bola súťaž s tematikou vlkov. Nemala ich rada, ale povedala si, že určite dokáže aspoň niečo napísať. Avšak - nedokázala. Celý deň presedela a snažila sa vymyslieť niečo nové. Pravý nápad však našla až vo svojom sne o vlkolakoch a dievčati s tajomstvom. Keď sa zobudila, urobila si náčrt a vedela, že toto je presne to, čo pre svoj príbeh potrebuje. (parafráza)

Séria Vlci z Mercy Falls je o láske. Možno si budete myslieť, že na vás zapôsobí otrepane a sladko..., no opak je pravdou. Maggie rozpráva príbeh zo štyroch perspektív, ktoré sa pravidelne striedajú. V prvej časti - Triaške - je to Grace a Sam, v ďalších dieloch pribudne aj Isabel a Cole. Najviac som si obľúbil pohľad Grace a Sama - už z prvej časti, ktorá bola podľa mňa zo všetkých najlepšia. Popri hlavných dejových líniach sa pokocháte aj nad nemeckými lyrickými veršami a Samovými básničkami, ktoré adresuje letnému dievčaťu a ktoré dokonale dopĺňajú rozbehnutý príbeh. Stiefvaterová má jednoducho dar reči. Jej prepracované charaktery si u vás získajú priazeň a vy sa budete tešiť na ďalšie pokračovanie, v ktorom ich opäť stretnete. Každá postava je iná, má špecifické vlastnosti, vďaka ktorým si ju obľúbite.

Druhá časť
Tretia časť
Prvé polovice prvých dvoch kníh boli... pomalé. Autorka potrebovala istý čas, aby vás s príbehom oboznámila. Aj vďaka opisom môžu pôsobiť zdĺhavo, no ja som si jej štýl obľúbil a čítanie si užil. Naopak, v druhej polovici vás čaká napätie, budete horlivo prevracať stránkami, pretože príbeh graduje a autorke ani tento smer autorke nerobí problém. V ďalšej knihe totiž hlavní hrdinovia odhaľujú odpovede na otázky, ktoré už dlho hľadali. Viac neprezradím, pretože séria určite stojí za prečítanie :). Vlkov z Mercy Falls rozhodne odporúčam milovníkom vlkolakov, fantasy a romantiky.


Jednotlivé knižky zo série si môžete kúpiť napríklad v internetovom 
kníhkupectve Literama, a to TU

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.