Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Inheritance (Christopher Paolini) - aktualizované

Na začiatku bol Eragon... Na konci je Inheritance. 

Nie je to tak dávno, čo bol Dračí jazdec Eragon obyčajným chudobným farmárskym chlapcom a jeho dračica Zafira obyčajným modrým kameňom v lese. Teraz však práve od nich závisí osud celej civilizácie. Jazdec a jeho drak došli ďalej, než sa odvážil ktokoľvek iný. Podarí sa im poraziť samotného kráľa zla a obnoviť v Alagaëzii spravodlivosť? A ak áno, za akú cenu? 

Pamätám si, keď som o Odkaze dračích jazdcov počul poprvýkrát. Nebolo to však až tak dávno, pretože som do tejto série púšťal s obavami. Toľko stoviek strán? Nebude autor sériu zbytočne naťahovať a nebude to len ďalší zlepenec všetkým iných fantasy sérii? Po prečítaní pár stránok som ale s určitosťou vedel, že som sa obával zbytočne. Odkaz dračích jazdcov, ktorý sa končí dlhoočakávaným záverečným dielom Inheritance, patrí medzi série, ktoré vám môžu dať všetko, čo súčasná fantasy literatúra ponúka. A štvrtá časť? Neveril som, že môže byť lepšia než ostatné. Ale bola. V niečom naozaj. Dlhé čakanie na záver teda naozaj nebolo zbytočné.


Prečo plačeš? opýtala sa.
Pretože... mám hrozné šťastie, že som s tebou spojený. 
Maličký. (s. 426)


Paolini dokázal svoj príbeh rozvrhnúť na tisíce strán. Postupne sme si zvykli na starodávny jazyk, na autorove detailné opisy (ktoré v štvrtej časti rozhodne nechýbajú) každej situácie alebo charakteru. Ba prežívali sme príbeh s hlavnými postavami. Dospievanie človeka a draka zároveň. Zamilovali sme si Zafirin nežný humor. Eragonovi držali palce a vžili sa do jeho roly. A zrazu je všetkému koniec. Odkaz dračích jazdcov sa postupne uzatvára. A vážení, máte sa na čo tešiť. 

Galbatorixa treba konečne poraziť. No neexistuje ľahká cesta ku hviezdam. Treba len veriť, pretože nádej umiera posledná. Už na začiatku Inheritance vkĺznete do rozbehnutého deja. V prvej polovici si prídu na svoje najmä milovníci autorových opisov. Paolini si dal záležať na každom jednom detaile - dokáže čitateľovi dôverne priblížiť čokoľvek, či to je priebeh bitky alebo povrch tváre novej postavy. Od druhej polovici vám začne v žilách tuhnúť krv. Príbeh sa stupňuje, prichádzajú nečakané zvraty, odhalené tajomstvá, ba odpovede na otázky, ktoré ste si počas série mohli položiť. Budete len zaryto listovať a hravo sa dostanete na samý koniec. 

Knižka je, ako aj predošlé diely, písaná z viacerých pohľadov. Hlavnú, Eragonovu, dejovú líniu vynikajúco dopĺňa Nasuada, Roran či Zafira. Už v predošlých dieloch sme mali možnosť sledovať tvár vznešenej Nasuady. Veľa z nás sa však mýlilo, pretože Nasuada je vo štvrtom pokračovaní zobrazená napodiv  inak než v predošlých častiach. Mňa rozhodne prekvapila. Na druhej strane, môj názor na Rorana ale ostáva nezmenený. Ako postava mi občas poriadne liezol na nervy. No chýbala mi Angela. Áno, bylinkárka Angela, ktorá v knižke síce vystupuje, no nedozvedeli sme sa o nej nič nové. Keďže  autor premýšľa o nadväzujúcej sérii, je možné, že odpovede nájdeme práve tam.Čo keď to nezvládneme? 
Tak to nezvládneme a stane sa, čo sa má stať.
Prikývol a zhlboka sa nadýchol. Zafira, mám ťa veľmi rád.
Aj ja teba, maličký. (s. 501)


Keby sa dávala cena za „seknutie“ deja v tom najlepšom, Paolini by sa určite umiestnil na popredných miestach. Už-už sa máte dozvedieť podstatnú informáciu... a Paolini prehodí dejovú líniu. Počas štyroch dielov sme mali možnosť pozorne sledovať autorov vyvíjajúci sa štýl. Zatiaľ čo v prvej časti (ktorú, mimochodom, začal písať v detstve) pôsobí „neostrieľane“, v tretej či štvrtej používa o mnoho zložitejšie súvetia a slová z okraju slovnej zásoby. O kvalitný slovenský preklad sa tentokrát postarala Mária Havranová a zo všetkých dielov sa mi zdal práve tento najlepší. 

Záver série Odkaz dračích jazdcov vám ponúkne napätie, emócie, no i humor a rozhodne by sa doň mal pustiť každý fanúšik Christophera Paoliniho. Knižku hodnotím tým najvyšším možným hodnotením. A naozaj zaslúžene. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu FRAGMENT
Knižku si môžete zakúpiť napríklad TU

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P