nedeľa 12. augusta 2012

RECENZIA: Daj si pozor na želania (Alexandra Potterová)

„Želám si, aby bolo v metre voľné miesto... Aby som nezjedla celé vrecko cukríkov... Zhodila tých niekoľko tvrdohlavých kíl... Stretla muža, ktorý bude rád upratovať.“ 

Mladá Londýnčanka Heather si stále niečo želá, no sú to len úplne obyčajné a bežné veci. Popritom sa musí sa vyrovnať s neverou bývalého priateľa, po ktorom jej zostala len hypotéka na byt. Jedného dňa ju zastaví cigánka, ktorá ju prinúti kúpiť si vres pre šťastie. Heather nikdy neverila na povery. Vres starostlivo umiestni do štupľa z deodorantu a v okamihu sa jej život radikálne zmení. Nájde si nového priateľa, podarí sa jej schudnúť, jej kariéra fotografky naberie na obrátkach a do bytu sa jej nasťahuje sympatický Američan. 

„Vidím, že si sa už zoznámil s Billym Smithom,“ konštatujem a prekvapene sa pozerám na kocúra. Toho istého kocúra, ktorý prská a zatína pazúriky do každého neznámeho, ktorý sa ho snaží pohladiť. „Zvyčajne nemá rád cudzích ľudí.“ Billy Smith sa na mňa díva, akoby ma videl po prvý raz. Potom privrie oči. Ty zradca, zasyčím na neho potichu. Kto ti kupuje granuly? Kto ťa necháva v zime spať v posteli? 

Heather nevie, čo si má myslieť. Je za tým všetkým skutočne vres alebo je to len hlúpa zhoda náhod? Keď do života jej blízkych zasiahne vážna choroba, rozhodne sa zabudnúť na vres a ujasniť si, čo je v jej živote najdôležitejšie. O pár dní sa na pultoch slovenských kníhkupectiev objaví Alexandra Potterová, úspešná autorka viacerých románov podobných filmom Bridged Jonesovej. Môžem spokojne povedať, KONEČNE. Obdivuhodný štýl autorky popretkávaný humornými myšlienkami a situáciami dodáva príbehu úžasný rozmer a aj napohľad jednoduchá zápletka, ktorú Daj si pozor na želania bezpochyby má, ohúri davy (prevažne) ženského publika. 

Celá zápletka a pointa príbehu by sa pritom dala zhrnúť do pár viet, no pútavý štýl Potterovej vás núti čítať ďalej, keďže sa do knihy doslova zahryznete a zhltnete ju za pár hodín. S nadhľadom a vtipom opisuje bežné problémy žien, akým sú nadváha, problém s partnerom, nedostatok peňazí či nevyrovnanosť samej so sebou. Dej postupne graduje, naberá na obrátkach a humor vystrieda dráma. Daj si pozor na želania v tom okamihu nie je iba fikciou a vymysleným príbehom. Autorka zanecháva svojim čitateľom akýsi odkaz, ktorý je nečakanou pointou celého príbehu. Daj si pozor na želania je kniha ako stvorená pre leto. Odporúčam ju (najmä) ženám, ktoré hľadajú jednoduchý príbeh, ktorý však nepôsobí otrepane, práve naopak, ktorý vás zabaví a zanechá vám úsmev na tvári. Mňa príjemne prekvapil a myslím, že hodnotne zaplní regály kníhkupectiev, v ktorých podobný typ príbehov chýbal. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie reading copy Daj si pozor na želania by som chcel poďakovať vydavateľstvu IKAR. 
Knižka vychádza 21.augusta, v predpredaji si ju môžete kúpiť TU

11 komentárov:

 1. Si tak říkám, co z tebe vyroste, když budeš číst takové knížky. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neboj, nevyrastie :D Toto bola len propagácia :)

   Odstrániť
  2. A teď mi ještě napiš, že si jdeš číst nějakou temnou klasickou fantasy a už budu zcela klidná. :)

   Odstrániť
  3. Druhu cast Troje citam! A chystam sa na Harryho :) uz si? :D ;)

   Odstrániť
  4. Ano, už se nebojím o tvé dospívání. :)

   Jsem zvyklá, že kamarádi kolem mě čtou "pořádnou" (uvozovky proto, že to není termín) fantasy. A ne žádné tvajlajty, upíří deníky a akademie. :)
   (Píše někdo, kdo ještě nečetl Feista, Goodkinda a jim podobné.)

   Odstrániť
  5. Moji pre zmenu necitaju vobec :o)

   Odstrániť
 2. No uvidím:) Možno si knížku požičiam :)
  http://superbworldofbooks.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Daj jej šancu. Podľa mňa sa ti bude páčiť, pretože to nebola žiadna "pilcherová" :D

   Odstrániť
 3. Ja práve čítam od tejto autorky Kto je to dievča? A nejako mi nesedí....mám doma aj túto knihu, tak jej raz dám šancu. Ináč dosť zaujímavé, že chalan číta takúto knihu :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. už sa to tu riešilo... musel som to zrecenzovať na požiadanie vydavateľstva... :)

   Odstrániť
 4. Mne sa táto kniha páči, našla som sa v nej, neraz som sa z chuti zasmiala :)
  No je neuveriteľné koľko je v nej chýb - gramatika, slovosled, zložené vety moc nedávajú zmysel....ale ináč som spokojná..keď som nasratá tak. Ju čítam a po pár stranách mám normálne dobrú náladu :P

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.