pondelok 3. septembra 2012

RECENZIA: Potomkovia (Dan Wells)

„Jedinou nádejou ľudí je nebyť ľuďmi.“

Píše sa rok 2076. Kira Walkerová, šestnásťročná začínajúca lekárka, žije v krajine rozdelenej občianskou vojnou, medzi ľuďmi zúfalo bojujúcimi o prežitie. Na ich záchranu však treba aj niečo viac než len liek proti smrtiacemu vírusu RM, ktorý vykynožil takmer celé ľudstvo. Nestačí už ani mier s potomkami, geneticky zostrojenými bytosťami, ktoré vírus vypustili. Ak sa ľudia chcú zachrániť, musia sa pozrieť na seba, na svoj svet, na všetky chyby, ktorých sa dopustili, a nájsť niečo, čo naozaj stojí za záchranu – vidieť v konci nový začiatok. Román Dana Wellsa Potomkovia je prvotriedny postapokalyptický triler, vzrušujúca, riskantná, rýchla jazda plná dobrodružstiev, lásky a napätia, ktoré nás neopustí do poslednej stránky a núti nás netrpezlivo čakať na ďalšie pokračovanie. 

Keby ste si do vyhľadávača zadali meno Dan Wells, zistili by ste, že ide o amerického autora, ktorý ma už nejaký ten piatok na konte množstvo úspešných sérii. Medzi nimi aj román pre mládež - Potomkovia. Oficiálny popis sľubuje prvotriedny postapokalyptický triler z budúcnosti. A nemýli sa - Wellsov svet je tak desivý a reálne vykreslený, že autorovi uveríte do poslednej bodky. 

Už je tomu jedenásť rokov, od kedy sa narodilo posledné zdravé dieťa. Novorodenci dnes po pár hodinách nevysvetliteľne umierajú. Je to neuveriteľné, no už nedostávajú ani mená. Za všetkým je vírus RM, ktorý o chvíľu pohltí a zmasakruje aj tých, ktorí prežili, keďže generácie nemajú svojich nasledovateľov. Zatiaľ čo mamičky plačú za svojimi mŕtvymi deťmi, senát je rozhodnutý znížiť hranicu tehotenstva na šestnásť rokov. Presne tohto veku sa dožila Kira, mladá lekárka odhodlaná skončiť tento zvrátený kolobeh.

Pred jedenástimi rokmi nastal zlom. Po napadnutí potomkami a zničení ľudských obydlí, sa dnes vyformovala Obrana (spoločne so Zákonom nádeje), ktorá sa ako tak pokúša vrátiť všetko do starých koľají. Oponuje jej však Hlas, ktorý nasleduje šľapaje potomkov. Aby sa svet priblížil k minulosti a zabránil vyhynutiu ľudstva, je potrebný jeden z potomkov. Ak však Kira spácha útok na potomka, vyvolá ďalšiu vojnu, ale risk je v takejto situácii jedinou alternatívou. 

Ak si to všetko zhrnieme, naozaj sa nejedná o budúcnosť, v ktorej by sme chceli žiť. Dielo sa od ostatných dystopii s podobnou tematikou líši faktom, že v Potomkoch nájdete len minimum romantiky. Nečudo, autorom je muž a zbehlosť v obranných a bojových technikách mu nemožno vyčítať, preto sa i Potomkovia uberajú trochu iným smerom. Zoznámite sa aj s vedeckým a lekárskym prostredím, ktoré u tohto typu príbehu nemôžu chýbať. Tak či tak, štipku, popritom naozaj veľmi malú, sladkých scén predsa len nájdete. Hlavná postava - Kira - má len šestnásť, no miestami hýri toľkou odvahou a skúsenosťami, ktoré by jej závidel i dospelý človek. Sme ale v roku 2076, kde je všetko čudesne posunuté. Pravdupovediac, Kiru som si obľúbil a s radosťou čítal scény, v ktorých vystupovala. Aj Marcusa, s ktorým tvorí pár.

Najväčšou autorovou prednosťou je veľmi čitateľný štýl, ktorý nebrzdili siahodlhé opisy. Priznávam, niektoré scény by som pri čítaní vyškrtol, no postupne zisťujete, že všetko malo svoje opodstatnenie. I to svedčí o veľmi dobrom premyslení príbehu. Román od samého začiatku prekypuje akciou a nebezpečenstvom a keďže si na konci príbehu autor nechal otvorené vrátka, už koncom februára sa môžeme tešiť na druhé pokračovanie s názvom Fragments.

Potomkovia vyšli v slovenskom preklade len pred pár dňami, ale verím, že čoskoro budú zdobiť knižnicu väčšiny z nás. Dan Wells mi svojím románom pre mládež doslova vyrazil dych. Odporúčam ju najmä milovníkom dystopii a čitateľom, ktorí majú radšej akciu než sladké scény.

Moje hodnotenie: 

Potomkov od Dana Wellsa si môžete kúpiť napríklad v internetovom 
kníhkupectve Literama a to na tejto adrese

5 komentárov:

 1. plánujem si Potomkov zaobstarať :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. kedy asi má vyjsť pokračovanie? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sliedim, ňuchám po stránkach buxu, ale stále nič. Takže ti, bohužiaľ, neviem odpovedať - kedy a či vôbec. Ale treba veriť. :)

   Odstrániť
  2. čo som pozerala pár (10-15 :D) recenzii na toto tak v jednej bolo, že okolo 20. augusta a v ďalšej, že nejako v lete... ale ako hovoríš, treba veriť a dúfať, že to bude čo najskôr :)

   Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.