Preskočiť na hlavný obsah

Prišiel... OKTÓBER

Pýtate sa, prečo má tento článok taký... čudný názov? No, dnes je už šiesteho októbra a článok Prichádza Október nikde. A keďže už nejaký ten deň máme desiaty mesiac, je pravý čas na zverejnenie noviniek, ktoré čoskoro dorazia do kníhkupectiev (alebo už dorazili...). 

OKTÓBER vo vydavateľstve SLOVART
V prvom rade musím spomenúť J.R.R.Tolkiena, autora trilógie Pán prsteňov a mnohých ďalších fantasy kníh. Spomínané vydavateľstvo práve vydalo dotlač všetkých jeho kníh - a nielen v tvrdej, pôvodnej, väzbe, ale aj v paperbackoch (ktoré som si v duchu už nejaký ten mesiac prial, odkedy som zbadal dotlače Tróje). Možno je práve toto moja príležitosť KONEČNE si prečítať Pána prsteňov - človek nikdy nevie. Ak sériu nemáte, určite kúpu zvážte. A majú dokonca nové obálky (vydanie v mäkkej väzbe)! No nie sú úžasné??! Alyson Noel: Nesmrteľní 6: Nesmrteľní 
Príbeh lásky Damena a Ever uchvátil milióny čitateľov po celom svete. Spoločná cesta ich nakoniec privedie k veľkolepému záveru! Najväčší nepriatelia sú už porazení a Damen s Ever sa môžu sústrediť na prekonanie poslednej prekážky – oslobodiť Damena zo zajatia jedu, ktorý mu koluje v žilách. Ever musí objaviť ten správny protijed, aby konečne pocítila Damenov dotyk. Túžba byť opäť spolu ich však zavedie do temného srdca Letozeme. Vo vyprahnutej krajine nikdy nekončiaceho dažďa odhalia Ever a Damen tajomstvo, o akom nemali ani potuchy. Musia sa tak postaviť zoči-voči tomu, prečo osud ich láske stále hádzal polená pod nohy. A len potom, keď je aj posledná záhada rozuzlená, budúcnosť Ever a Damena visí na vlásku. Na rozhodnutí, ktoré môže ohroziť všetko a všetkých… dokonca aj nesmrteľných.

Keď už spomínam Alyson, rovno sa prekliknite na blog Judit. Čaká vás jeden veeeľmi zaujímavý článok. Nesmrteľní vychádzajú 23.októbra.

Carrie Ryan: Les kostí 3: Temné diery
Posledná časť voľnej trilógie. Annah vie ako prežiť. Odkedy sa Elias pridal k regrútom, žije sama v Temnom Meste. Vlastne skôr iba prežíva. Protektorát už neexistuje a regrúti predstavujú po Vzbure skôr hrozbu než oporu, a tak je každý deň iba snahou dopracovať sa k ďalšiemu ránu. Annah ťaží minulosť, rany na duši i na tele. Prežiť v tomto meste – v tomto svete – nie je jednoduché a dni zrazu prinášajú nové a nové prekvapenia. Udalosti naberajú spád. Stretnutie so sestrou strieda zoznámenie s Catcherom a Eliasov návrat. A nakazené potkany, znesvätení či Mudovia už zďaleka nie sú jediným ohrozením života. Annah čoskoro zisťuje, že krutosť regrútov sa vyrovná ohavnostiam, ktoré páchajú znesvätení a Rezervácia nie je žiadnym ostrovom istoty. Podarí sa jej napriek všetkému zbúrať múry, ktoré jej bránia v láske? Zdolá nástrahy, ktoré pre obyvateľov Temného Mesta prichystá horda znesvätených? Prežije, alebo skončí ako večne nenásytný a malátny prízrak?
Temné diery vychádzajú na konci mesiaca, t.j. 29.októbra. A o deň neskôr vychádza ďalší trhák. Veď posúďte sami.  

Veronica Roth: Divergencia 2: Rezistencia 
Jedno rozhodnutie ťa môže zmeniť – alebo zničiť. Každé rozhodnutie má však svoje dôsledky a po napätí, ktoré vzniklo medzi frakciami, sa Tris Priorová snaží zachrániť seba a tých, ktorých miluje. Zápasí s ničivými otázkami o smútku a odpustení, identite a oddanosti, politike a láske. Iniciačná ceremónia Neohrozenosti mala byť pre Tris dňom osláv a radosti, no skončila sa krvavými bojmi. V mysliach a dušiach frakcií sa rozhostil nepokoj, napätie každým dňom narastá. Tris stojí pred výzvou. Aby pomohla sebe a ostatným, musí naplno rozvinúť svoju divergenciu, aj keď nevie, čo všetko tým môže stratiť.
Všimli ste si to aj vy? Obálka sa trochu zmenila a.. myslím, že vyzerá ešte lepšie. A to ani nehovorím o 3D verzii. Krúžkujeme teda 30.októberOKTÓBER vo Vydavateľstve FRAGMENT
Knižiek z Fragmentu je tak veľa, že som im pred niekoľkými týždňami venoval samostatný článok. Prekliknite tam, 2.októbra vyšlo tretie pokračovanie série V zajatí snov: Osudové rozhodnutie; tretie pokračovanie Temných vízii: Vášeň; štvrté pokračovanie Krásnych a mŕtvych: Phoenix; thrilery Mrazivé leto a Čierny sneh; Ukradnuté sny a ako posledné - prvá časť novej série od L.J.Smith - Ríša temnôt. V druhej polovici mesiaca vyjde ešte jedenáste pokračovanie Upírskych denníkov a štvrtá časť Stefanových denníkov. Aj tie nájdete v spomínanom článku


OKTÓBER "u iných"

Cooboo pripravuje: (vychádza 29.októbra)

Mary Lindseyová: Črepiny duší 

Lenzi počuje hlasy a má vízie – vízie o náhrobných kameňoch, povodniach a chlapcovi s kovovo sivými očami. Zdá sa, že jej nikto nemôže pomôcť – dokonca ani jej priateľ Zak. Potom však stretne Aldena, chlapca zo svojich predstáv, ktorý jej prezradí, že ona je človekom schopným komunikovať s blúdiacimi dušami a pomôcť im. A že on bol po celé storočia jej ochrancom. Teraz Lenzi čaká ťažké rozhodnutie: Zak alebo Alden, život alebo smrť. Lenže čas sa kráti. Zlovoľná duša chce Lenzi zničiť a zabije ju, ak sa nerozhodne.IKAR pripravuje:

Alex Morel: Prežiť
Najprv bojovala o to, aby mohla zomrieť, potom zúfalo túžila žiť. Všetko zmenila láska. Je krátko pred Vianocami. Tínedžerka Jane letí domov do Montclairu v New Jersey, letí však „do zabudnutia“, tajne vyzbrojená fľaštičkou s tabletkami. Kým lietadlo pristane, už nechce byť medzi živými. Štedrý večer pre ňu znamená smrť – pripomína jej otcovu samovraždu. Jane nepochybuje, že jej je predurčený rovnaký osud. Z psychiatrickej liečebne, kde po prvom pokuse o samovraždu strávila rok, ju na sviatky pustia domov, a tak sa jej konečne naskytne príležitosť. Odrazu sa lietadlo dostane do turbulencií a všetko sčernie. Jane sa preberie uprostred besniacej búrky kdesi v horách, v snehu sú rozmetané trosky lietadla a mŕtve telá. Okrem nej haváriu prežil jediný pasažier – chlapec menom Paul. Na ceste za záchranou zdolávajú skalné steny, v noci sa túlia k sebe, aby sa zahriali. V ľadovej ničote sa medzi nimi vytvára jedinečné citové puto. A Jane si vďaka Paulovi prvýkrát želá prežiť, teší sa na spoločnú budúcnosť. Divočina je však zradná a šancu dostane len jeden z nich. Strhujúci príbeh o láske, odvahe a obrovskej sile nádeje.

Prežiť vyšlo 2.októbra. Neviem, či v ďalšom prípade platí Najlepšie nakoniec..., no ak by sme nasledovnú knihu brali ako "najviac diskutovanú", tak by rozhodne vyhrala. Už viete, o čom rozprávam, no nie? Prichádza Päťdesiat odtieňov sivej, ktorým sa rozhodne nevyhnem. Prečo? Ani sám neviem. No chcem, naozaj chcem, si ich prečítať. 

E L James: Päťdesiat odtieňov sivej

Keď sa dvadsaťdvaročná študentka literatúry Anastázia vydáva na pohovor s mladým podnikateľom Christianom Greyom, netuší, že stretne muža, ktorý jej zmení život i hodnoty. Christian je príťažlivý, múdry a… tajomný. Naivná a nevinná Anastázia si začína uvedomovať, že i napriek jeho ukrývaným tajomstvám ním začína byť úplne posadnutá. Ale ani Christian nie je voči jej kráse, šarmu a charakteru imúnny a pripúšťa, že on po nej tiež túži – avšak za vlastných, špecifických podmienok… Vychádzajú 29.októbra. Včera, keď som navštívil kníhkupectvo, som naozaj musel peňaženku pevne držať vo vrecku... lebo tá anglická paperbacková verzia... ma nenormálne lákala. Som šialený a som si toho vedomý :D. Tak, vidíme sa o mesiac. 

Komentáre

  1. Ty filmové obálky Pána prstenů a Hobita vám vážně závidím! :) Ty se mi ohromně líbí! :)) A dost zajímavě zní ta kniha Přežít. :) Tu si možná někdy zkusím sehnat. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v