streda 31. októbra 2012

RECENZIA: V zajatí snov 3 - Osudové rozhodnutie (Lisa McMann)

Posledná časť trilógie V zajatí snov. 
Janie si myslela, že vie, čo ju v budúcnosti čaká. A myslela si, že sa s tým zmierila. Ale neznesie pomyslenie, že sťahuje Cabela so sebou. Vie, že Cabel s ňou zostane, napriek tomu, čo vidí v jeho snoch. Napadne ju jediný spôsob ako mu dopriať život, ktorý si zaslúži - musí zmiznúť. Budúcnosť, pred ktorou Janie stojí, má zrazu zlovestný háčik a jej možnosti sú ešte chmúrnejšie než si kedy vedela predstaviť. Úplne sama si musí vybrať medzi dvoma zlami. A jej čas sa blíži...

Čo by ste spravili, keby ste mali možnosť vstupovať do cudzích snov, no zároveň by ste sa dozvedeli, že vaše schopnosti sú vaším prekliatím, ktoré vás čoskoro privedie do záhuby?  Autorka pravdepodobne chcela Osudovým rozhodnutím sériu zdramatizovať a ukončiť, no podaril sa jej presný opak. Janie už z prvých strán pôsobila ako kôpka nešťastia, pre ktorú niet pomoci. Pred Janie je v Osudovom rozhodnutí predostrená tajomná minulosť svojej rodiny. Má možnosť spoznať nikdy nepoznaných príbuzných a vyriešiť to, na čo jej ešte zostáva čas. 

Mal som pocit, akoby sa autorka mierne odklonila od hlavnej zápletky a kompletne vyvrátila predstavy čitateľov o vyvrcholení série. Podľa môjho názoru sa mohla viac sústrediť na vzťah hlavných hrdinov a dejovú líniu, ktorá si tým pádom mala zaslúžiť viac pozornosti. Na svoje si ale prídu čitatelia, ktorí majú radi rozprávania a komplikovanú zápletku. 

Prvé dve časti sa od tej tretej zásadne líšia. Zatiaľčo prvý diel bol samý sen, v druhom prišlo na rad napätie a desivé odhalenia tajomstiev. Posledná kniha je akýmsi epilógom, no na viacerých miestach zdĺhavým a zbytočným. Pozitívom je autorkin štýl, ktorý vás prinucuje čítať ďalej. Príbeh je pritom jednoduchý, rýchlo plynúci a kniha sa tým pádom číta veľmi ľahko. Ďalším z pozitív je - podobne ako i v predošlých dieloch - pomerne krátky rozsah a forma denníkových zápiskov, ktorá sa číta veľmi rýchlo. Priestor v Osudovom rozhodnutí si však nájde najmä mama Janie a ďalšie vedľajšie postavy, ktoré potešia nejedného priaznivca série. 

Knihu by som odporúčil fanúšikom série a tým, ktorí sú zvedaví, ako to s hrdinami nakoniec dopadne. Kniha je ako stvorená na oddychové čítanie, no nečakajte famózny koniec, pretože môžete byť trochu sklamaní. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment
Knihu si môžete kúpiť TU

1 komentár:

  1. Súhlasím, bolo to niečo ako zdĺhavý epilóg. Bola som veľmi smutná, keď sa na konci nekonala absolútne žiadna akcia, ale čítať sa to dalo 8) aspoň sa uzavrela séria, aj keď to mohlo byť lepšie.

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.