Preskočiť na hlavný obsah

Vianoce prichádzajú alebo podľahnite výpredajom!

Vonku prší, nám sa nič nechce a televízia spúšťa prvé vianočné reklamy. Ideálny čas na čítanie, čo poviete? Rozmýšľali ste už o tom, čo si zaželáte pod stromček? Alebo nebodaj čo kúpite ostatným? Ak nie, mali by ste začať, pretože máme (už len) necelé 2 mesiace. Robil som si, samozrejme, srandu a pevne dúfam, že sa opäť "vráti leto", teda aspoň teplotami. Keď som už spomenul Vianoce, existujú darčeky (knihy), ktoré stoja za to a ktoré sa zároveň ocitli vo výpredaji. Prečo teda prvú várku akcii nevyužiť a nepotešiť tak seba a najbližších? 

Ak chcete potešiť samého seba
Počuli ste už o Nočnom cirkuse? Na stránke buxu ho totiž nájdete za smiešne 3€
Erin Morgenstern má nádherný dar rozprávať. Od prvej strany až po poslednú som jej verila každé jedno slovo. Vo vzduchu som cítila vôňu pukancov, karamelu či škorice. Na pokožke ma príjemne hrial oheň a pri pohľade na vystúpenia ma mrazilo v kostiach. Ozaj som mala pocit, že prechádzam cirkusom a híkam pri pohľade na vnútro stanov. Na jazyku sa mi rozplývali lahodné chute dobrôt a pri pohľade na obyvateľov cirkusu sa mi v srdci preháňalo milión pocitov. Opäť rovnaké vydavateľstvo. Opäť rovnako skvelá cena. Dá sa nevymeniť 4€ za Ty proti mne?
Keď som You Against Me začala čítať, prestalo byť pre mňa fyzicky možné odložiť knihu a robiť niečo iné. Na celých vyše 400 stranách nenájdete jediné hluché miesto, hĺtate slovo za slovom aby ste sa čím skôr dozvedeli, čo sa stane ďalej. Sviežou zmenou pre mňa bol prechod zo zamerikanizovaného „high school“ prostredia na anglické sídlisko, vďaka ktorému ste si pripadali, ako by sa príbeh odohral po oknami vášho paneláku. Už som aj zabudla, aké príjemné je čítať knihu, ktorá sa pre zmenu neodohráva v Amerike.Moja obľúbená a mnou-vždy-do-nebies-vychvaľovaná kniha Naprieč vesmírom. Hádajte, za koľko. 

Bolo naozaj zaujímavé pozorovať, ako sa vyvinula spoločnosť za tie roky v uzavretom priestore. Prišlo mi to čudné. Neprirodzené. Choré. Pritiahnuté za vlasy. No nemala som problém uveriť tomu, že sa tak naozaj vyvinuli. Dávalo to zmysel. Budete neveriacky krútiť hlavami či znechutene krčiť nosom. Môžete si myslieť, že viete, čo máte očakávať a že tušíte, kto za tým všetkým je. Ja som si to tiež myslela. A potom som dočítala poslednú stranu a bolo to ako keby Beth odistila granát. BUM! A nebudete sa vedieť dočkať druhého dielu. 


Ak chcete urobiť radosť rodičom

3€! 3€! No verili by ste tomu?
V pútavom a miestami až desivo mrazivom príbehu rozpráva mladučká Lina o tom, ako sa počas stalinských deportácií Litovčanov v roku 1941 dostala spolu s matkou a bratom do pracovného tábora na ďaleký Sibír. Jej otca, univerzitného profesora, obvinili z protisovietskej činnosti a popravili vo väzení. Rodina odhodlaná nedať sa zlomiť znáša ustavičné ponižovanie, muky a trápenie dozorcov, ale aj nehostinnú zimu za polárnym kruhom, ktorej mnohí z deportovaných podľahli. Bojujú o každú omrvinku chleba, o každú vykopanú repu, aby mali čo do úst. Mnohí chorľavejú, no v blízkosti niet lekárskej pomoci. V najdrsnejších podmienkach sa postupne odhaľujú charaktery deportovaných, ale aj ich strážcov. Niektorí prejavujú ľudskosť, súdržnosť, súcit a pokoru, ďalší by radi prežili aj na úkor iných. No aj v tomto neľudskom a mrazivom prostredí vzplanie láska... Podarí sa Line, jej bratovi Jonasovi a matke prežiť, alebo sa stanú obeťami krutého zaobchádzania, hladu a vyčerpania uprostred nekonečnej ľadovej pustatiny?
oficiálna anotácia

Celú ponuku vydavateľstva Ikar si môžete prezrieť na tejto adrese. Na koniec mám len jednu otázku. S ktorou knihou dnes strávite poobedie? Ja som práve dočítal Drozdajku a chystám sa na Banku tiel a Mrazivé leto. 

Komentáre

 1. Proč s knihou Medzi odtieňmi sivej radost rodičům? :) i TY si ji přečti !!! :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasné, aj ja :) ale podľa anotky to vyzerá ako čítanie skôr pre dospelejších :)

   Odstrániť
  2. tiez si nemyslim ze by to malo byt zaradene do kategorie pre rodicov aj vzhladom na to kolko rokov ma hlavna postava :) rozhodne to odporucam si precitat :)

   Odstrániť
  3. majú to zaradené ako beletria pre dospelých a spoločenské romány, takže preto :)

   Odstrániť
  4. heh neviem ci by som tomu zaradeniu verila kedze v tejto istej kategorii sa vyskytuje aj Navzdy od Noelky ;)

   Odstrániť
  5. Ňuž :)) to už nie je moja vec ;)

   Odstrániť
 2. Poobede som nečítala, ale za chvíľu sa chystám na Päťdesiat odtieňov sivej... som zvedavá !! :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit