Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Dedička (Amanda Hocking)

Prvá časť príbehu o Tryloch 
Keď mala malá Wendy Everlyová šesť rokov, jej matka sa ju pokúsila zabiť, lebo bola presvedčená, že je obluda. Pritom bola len zlaté dievčatko, ktorej nechutila čokoláda. Aj jedna malichernosť dokázala zmeniť život Wendy. Ktovie, či nie k lepšiemu.

O jedenásť rokov Wendy zistí, že jej mama možno mala pravdu a ona nie je tá, za koho sa považovala. Bežná smrteľníčka zisťuje, že tak bežnou predsa len nebude - nachádza v sebe nadprirodzené schopnosti a keďže sa vôbec nepodobá na svojich príbuzných, je zrejmé, že Finn, jej tajomný spolužiak, mal svojimi rečami pravdu. Finn už sprvu vedel, že na Wendy nie je niečo v poriadku. Ale verili by ste čudákovi, ktorí tvrdí, že ste trol? Jej život sa pritom zmenil tak dávno - vo chvíli, keď bola vymenená namiesto iného chlapca v pôrodnici.

Wendy a Finn sú zohraná dvojica. Dievča, ktoré vymenili v pôrodnici a čudák, o ktorom nikto nič nevie a ktorý prestúpil do jej triedy. Ako to už v podobných dielach býva, je zrejmé, že sa postupom času bude schyľovať k akej-takej romantike. No nebojte sa, autorka zvolila ten správny smer, aby kniha nebola presladená. S postavami je to rovnako, Amanda sa nezaťažuje žiadnymi zdĺhavými opismi a charakteristikami - počas celej knihy si udržiava jednoduchý, no pritom veľmi zaujímavý a pútavý štýl. Autorka tejto knihy, Amanda Hocking, má na konte viaceré knihy z rebríčka amerických bestsellerov a patrí medzi obľúbených autorov u mladých. Nečudo, jej dielo Dedička sa číta veľmi ľahko a rýchlo. Aj keď sa môže zdať príbeh Wendy a Finna otrepaný a na jedno kopyto s ostatnými dielami, autorka ho poňala po svojom a chválim ju najmä za vykreslenie Trylov a kompletne vymyslenej krajiny.

Finn tvrdí, že Wendy sa musí vrátiť ku svojmu druhu, teda trylom. Wendy sa vyberie na cestu do čarovného sveta, o existencii ktorého ani netušila. To však znamená vzdať sa predošlého života. Ako sa Wendy rozhodne? Ostane pri bratovi a tete, s ktorými prežila roky alebo učiní rozhodnutie svojho života? Celkovo ma Dedička príjemne prekvapila. Je ako stvorená pre čitateľov, ktorí nemajú radi zložitú a prepletenú zápletku. Dedička je pravým opakom, avšak štýl, ktorým autorka príbeh podala, je originálny a naisto si knihu užijete a obľúbite. Druhé pokračovanie série bude mať názov Roztrhaná, ale dátum vydania ešte nie je známy. No určite sa na trhu objaví už čoskoro - spoločne s podarenou originálnou obálkou.

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri v spolupráci s internetovým kníhkupectvom Literama.sk. Dedičku si môžete kúpiť napríklad TU

Komentáre

 1. pekná recenzia a súhlasím, autorka svet Trylov naozaj pekne vykreslila :) ale inak Útoky Vitrov, čo bolo na konci knihy, to je len taká bonusovka(aj pokračovania také majú) to nie je začiatok dvojky ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. áno, vlastne teraz som si pozeral edičák a dvojka má názov Roztrhaná.. :)

   Odstrániť
 2. Akorát jsem ji dočetla, stačilo mi na její přečtení jedno odpoledne :) Čte se opravdu rychle a lehce, je příjemně napsaná... a já už se namůžu dočkat druhého dílu! Ten má u nás v Česku vyjít tuším už v únoru.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tie obálky sú krásne a príbeh sa mi veľmi páčil, kniha bola dobrá, ale tiež som jej dala 4 hviezdy. 2ka by mohla byť o niečo lepšia 8)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v