Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Rezistencia (Veronica Roth)


Jedno rozhodnutie ťa môže zničiť. 

Jedno rozhodnutie ťa môže zmeniť alebo zničiť. Každé rozhodnutie má však svoje dôsledky a po napätí, ktoré vzniklo medzi frakciami, sa Tris Priorová snaží zachrániť seba a tých, ktorých miluje. Zápasí s ničivými otázkami o smútku a odpustení, identite a oddanosti, politike a láske. Iniciačná ceremónia Neohrozenosti mala byť pre Tris dňom osláv a radosti, no skončila sa krvavými bojmi.

V mysliach a dušiach frakcií sa rozhostil nepokoj, napätie každým dňom narastá. Tris stojí pred výzvou. Aby pomohla sebe a ostatným, musí naplno rozvinúť svoju divergenciu, aj keď nevie, čo všetko tým môže stratiť.

Veronica Roth je autorkou najlepšej knihy roka 2011 podľa stránky goodreads - Divergencie.  Čo prinesie jej druhé pokračovanie, ktoré sľubuje oveľa viac akcie a bitiek než predošlá časť? Rezistencia pritom začína presne tam, kde sa Divergencia skončila. Spomínate si ešte na zvrat z konca prvej časti? Ak vás prekvapil, koniec Rezistencie vás prinúti nedýchať. Doslova. 

Napätie a spory medzi frakciami narastajú a už na pohľad je isté, že svet nesmeruje k zdarnému koncu. Aby toho nebolo málo, stupňuje sa aj tlak medzi hlavnými postavami - Tris a Tobiasom. Keďže počas celej knihy medzi sebou nevedeli nájsť spoločný kompromis a na vine bola Tris, práve ona môže niektorým čitateľom mierne vadiť a liezť na nervy. Ja som si ich spoločné chvíle užíval a Tris mi nevadila, keďže som sa doslova zažral do štýlu autorky (ktorá je pritom tak mladá a Divergencia bol jej knižný debut) a knihu si nesmierne obľúbil. A verte, obľúbite si ju aj vy. 

Rezistencia je riešením. Podarí sa byť Tris rezistentnou? Podarí sa jej pochopiť niečo, čomu vôbec nerozumie? A v neposlednom rade, podarí sa jej spoločne s Tobiasom zachrániť zvyšky Neohrozenosti a Sebazaprenia, teda toho, čo ostalo po rozpade zvyšných dvoch frakcii? Celkovo je Rezistencia o niečo akčnejšia a viac nasýtená bojom než prvá časť, no to bol u mňa bod k dobru. Stále sa v nej niečo deje, nezdržuje vás hluchými miestami a koniec vám opäť vyrazí dych. 

Kapitolou samou o sebe je preklad knihy, ktorý je podobne ako pri prvej knihe jednoducho vynikajúci. Elena Guričanová odviedla kus roboty a i vďaka nej si knižku ešte väčšmi užijete. Azda ani nemusím spomínať 3D výzor knihy, ktorý - rovnako ako Divergencia - obsahuje postriebrený, vygravírovaný názov. Ak ste čítali Divergenciu, rozhodne siahnite aj po Rezistencii. A my, ktorí sme už Rezistenciu čítali, môžeme len čakať na jar 2014, kedy by mala vyjsť v slovenskom preklade tretia časť (ktorú autorka práve dopísala). Som si však istý, že čakanie bude opodstatnené a prinesie strhujúci a dokonalý záver série. 

Moje hodnotenie: 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart
Rezistenciu si môžete kúpiť TU

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Cesta, ktorá môže vrátiť všetko späť | recenzia knihy Road trip (Beth O'Leary)

Britská autorka Beth O'Leary vo svete debutovala svojím románom Spolubývajúca (The Flatshare). Študovala anglický jazyk, pretože – ako uvádza na svojej webovej stránke – sa už oddávna chcela stať spisovateľkou. Inšpiráciu nachádza vo všetkom naokolo  a hoci má vo svojej hlave niekoľko stoviek námetov, viaceré z nich sa podľa jej slov nikdy nestanú samostatným príbehom. No románu Road trip sa to podarilo – a mňa veľmi teší, že vám túto milú knižku môžem predstaviť práve v týchto horúcich dňoch.  Addie a jej sestra vyrážajú na cestu do Škótska, kde sa koná priateľkina svadba . Hudba je prichystaná, sladkosti zbalené, no len čo vyštartujú, niekto do nich zozadu narazí. Ako naschvál za volantom sedí Addin bývalý frajer Dylan, ktorému sa doteraz vyhýbala. Dylan a jeho najlepší kamarát mieria na tú istú svadbu , a keďže je ich auto nepojazdné a verejná doprava nedostupná, Addie nemá na výber a musí ich vziať so sebou. Maličké auto je čoskoro plné nielen batožiny, ale aj tajomstiev . P