Preskočiť na hlavný obsah

Nepríjemno-príjemné správy alebo keď Slováci čítajú po česky

Podobný článok ako dnes som publikoval pred pár mesiacmi, kedy som sa dozvedel (aspoň pre mňa) nepríjemnú správu. Čo - nepríjemnú! Doslova... nebudem komentovať. Kniha, ktorú som považoval za moju najobľúbenejšiu, sa nemala dočkať pokračovania. Tipujete Naprieč vesmírom? Správne. No včera som sa dočkal vytúženého pokračovania v českom jazyku. Knihu som dnes dočítal a nenormálne si ju užil. Beth Revis bude u mňa stále medzi NAJ young adult spisovateľmi. No vyzerá to tak, že Naprieč vesmírom nebude posledné. 

Snažil som sa veriť, že sa mi to len zdá. Snažil som sa veriť, že aj keď dni pribúdajú a Dokonalý útek by mal doraziť na pulty našich kníhkupectiev už čoskoro a on stále nemá obálku ani anotáciu, čo vo vydavateľstve, ktoré ho malo pripravovať, nebýva zvykom, nakoniec dorazí. Nuž... vyzerá to čoraz menej pravdepodobnejšie. Obálka nikde, anotácia tiež. A bohužiaľ, už nemá ani záznam v databáze titulov. A ako som dnes zistil, vyparil sa aj z gorily. Pozitívna správa však prichádza... Keďže prvá časť vyšla v českom Knižnou klube, druhá vyjde taktiež. 

Teraz vám predstavujem DOKONALÝ SEN, teda pokračovanie slovenského Dokonalého páru. Azda poslednou informáciou je, že kniha by mala vyjsť 15.januára (v o trochu menšom formáte než slovenské vydanie, vo formáte identickom s trebárs Pod vražednou oblohou)

V DOKONALÉM SVĚTĚ O VŠEM ROZHODUJÍ SPRÁVCI – ZA HRANICEMI SPOLEČNOSTI VŠAK JEJICH PRAVIDLA NEPLATÍ…
Kdesi v nejisté budoucnosti pátrá Cassia ve vnějších provinciích po Kyovi, jehož sem Společnost odvedla spolu s dalšími nepřizpůsobivými na jistou smrt. Když zjišťuje, že se Kyeovi podařilo uprchnout do velkolepých, ale divokých a nebezpečných kaňonů, neváhá i ona sama riskovat život – po vysilujícím utěku z pracovního tábora se vydává po Kyových stopách do Příčného řezu, tajemného místa, v němž prý lze nalézt poslední záblesky svobodného života a možná i Vzpoury, k níž se Cassia touží přidat.
Jenomže přeje si to samé i Ky, jenž toho o sobě zamlčuje mnohem víc, než se původně Cassie zdálo? A jaké tajemství skrývá Xander?

Aj tretia časť sa pripravuje. Približne v apríli. No možno poteším aj fanúšikov série Naprieč vesmírom, ktorej posledná časť vychádza už na jar. Čoskoro aj s novou cooboo-ovskou obálkou. Aj keď nás viacerých veľmi málo pravdepodobné vydanie slovenskej verzie Dokonalého úteku sklamalo, určite niektorých poteší aspoň jej česká verzia. No tak to už v súčasnosti chodí. Víťazí marketing a predajnosť a na druhej strane vydavateľstvo aj chápem. 

Komentáre

 1. A veď na Martinuse majú, že by mala vyjsť vo februári. Dúfam, že vyjde aj v slovenčine

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. o Martinuse viem. No ako sme s včera s ďalšou blogerkou riešili, martinus dáva nie vždy pravdivé dátumy.

   Odstrániť
 2. Že Dokonalý pár nebude mať slovenské pokračovanie, ma až tak nezarmucuje (knihu som dočítala s obrovským sebazaprením :D), ale štve ma, že Ikar toto nespravil prvýkrát. Pri Naprieč vesmírom to bolo rovnako, keby som bola vedela, že pokračovanie nakoniec nevydajú, slovenskú verziu ani nekupujem. Teraz kebyže si náhodou kúpim Million suns od Cooboo, tak sa mi to bude na poličke s tým Ikarovským vydaním AtU biť, že hrôza. A ja som voči tomu strašne citlivá. :( :D
  Ak zostanem od Formanovej alebo Inkarceron od Fisherovej - toto isté. Ja chápem, že keď sa im to nepredávalo alebo čo, tak asi nechcú investovať do pokračovania. Ale to je tak nefér voči tým ľuďom čo si tie knihy kúpili, a ako blbci čakali na slovenský preklad pokračovania!
  A napríklad ja to vždy robím tak, že počkám či nevyskočí niečo o slovenskom preklade, potom naňho čakám ako debil, aj keby som si kľudne namiesto toho mohla kúpiť už českú verziu. A potom keď zistíš, že si vlastne čakal zbytočne a knihu si mohol mať dávno prečítanú, tak ako... Diki pekne. :D
  Btw - také články nepíš, ja sa potom zbytočne zasa začnem rozčuľovať nad neriešiteľnými vecami. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja sa akurát pozerám na Ikarovské a Cooboo-ovské Naprieč vesmírom 1 a 2. No a rozhodne sa mi páči dvojka, ktorá je o dosť tučnejšia. A už druhý deň z nej nemôžem spustiť pohľad.
   Zabudla si ešte na Nádherné tvory.
   Musím. Bral som to ako povinnosť po tom, čo som to pred týždňom zistil a dnes sa mi len veci potvrdili. Ale stále je to len v štádii dohadov. Preklad bol a viem o tom, že kniha preložená bola. No či ju niekedy vydavateľstvo vydá... Pokojne, je možné, že martinus má pravdu a ja tu len kecám. Kiežby.

   Odstrániť
 3. ja som objavila o dokonalom sne toto - http://books-mylife.blogspot.sk/2012/12/crossed.html

  OdpovedaťOdstrániť
 4. No tak na toto som teda zvedavá.Dúfam že sa to nejakým zázrakom nakoniec vyjde,inak seriu asi nedočítam kedže prvá časť ma sklamala a teraz keby kniha bola ešte aj s menším formátom...tiež mám rada ak mi to na poličke ladí:D Inak, chcela by som sa ešte spýtať,Naprieč vesmírom slovenská 1 a česká 2 sa až tak líšia??

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja.
   Naprieč vesmírom je o 3 mm približne menšie a o polovicu tenšie v porovnaní s českým vydaním druhej časti. a samozrejme, aj prvej. totižto, v Ikare zvolili husté riadkovanie a veľmi tenké strany.

   Odstrániť
 5. Tak dúfam, podľa toho martinusu, že to ešte vydajú... snáď.. ale keď nie, tak si to kúpim v češtine, aj keď to bude menšie, čo neznášam. Ale ešte viac neznášam, keď nemám kompletnú sériu, ktorú mám rada.

  Inak Ikar toto robí často a ja sa napríklad obávam aj toho, že či vôbec vydajú pokračovania Dcéry dymu a kosti, alebo Potomkov (tých som ešte síce nečítala, ale mám ich doma). Celkom škoda tých kníh bez pokračovania. Ešteže v češtine sú. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. práve prežívam kolaps......toto nemyslia vážne že sa nedočkám Dokonalého úteku!!!!!!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v