utorok 25. decembra 2012

RECENZIA: Upírska akadémia (Richelle Mead)

Toto nie je ďalšia tuctová upírska séria. Je to najlepšia upírska séria! Ak milujete knihy o upíroch, toto si musíte prečítať. Ak nenávidíte knihy o upíroch, toto by ste si naozaj mali prečítať. Ak ani nečítate knihy o upíroch, týmito musíte začať!

Akadémia sv. Vladimíra nie je ďalšou z radu nudných internátnych škôl uprostred amerických hôr. Na tejto akadémii sa mladí upíri priúčajú tajom mágie a dampíri, v ktorých sa zmiešala krv upírov a ľudí, sa tu učia ich brániť. Upírka Lissa je morojská princezná, posledná zo svojho rodu, a jej najlepšia priateľka Rose je dampírka vycvičená na jej ochranu. Pred dvoma rokmi utiekli z Upírskej akadémie a pretĺkali sa naším svetom. No ich čas vypršal a skupina dampírskych strážcov ich priváža späť. Medzi múrmi akadémie na nich číha veľké nebezpečenstvo. Nielen zo strany závistlivých spolužiakov, ale hlavne Strigojov, najnebezpečnejších upírov, ktorých nikto a nič nezastaví.
Pri slovnom spojení upírska séria sa mnohým pred očami zjaví Twilight alebo nekonečná Škola noci. Alebo žeby Upírske denníky? Upírska akadémia sa však s vyššie spomenutými nemôže ani porovnávať. Prečo? Pretože jej autorkou je Richelle Mead. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si ju zamilujete. Ak nepočítame sladkého Dimitriho, pri ktorom srdcia dievčat plesajú..., ba nezlomnú Rose či celkovo svet, ktorý je jednoducho... nový. A pritom inými knihami tak otrepaný. Ak sa všetky tieto fakty spoja, vznikne vám dokonalá séria. Ako inak, Upírska akadémia. 

Strigojovia verzus Moroji. Moroj to má ťažké, pretože pre svoj spokojný život potrebuje okrem krvi aj normálne jedlo. Dampíri sú akousi zmiešaninou - na pol moroj a na pol človek. A Strigoji? Tým sa teda žije. Nesmrteľnosť na dennom poriadku. Inak povedané - svet, ktorý vám ponúka séria Richelle Mead. Ak čakáte, že medzi nimi nájdete sladké a trblietavé príšerky... hm, asi sa nedočkáte. Alebo túžite po patetickej a rozmaznanej hrdinke? Pravdepodobne skončíte rovnako ako pri bode 1. Rose ani Dimitri - a všeobecne nikto z postáv - nestelesňuje spomínané vlastnosti. A ak vád odradzuje sladká romanca medzi Rose a Dimitrim... Môžete ostať chladnými - láska v podaní pani Mead je... naozaj láska. 

Všetko sa to začalo v okamihu, kedy sa Lissa spoločne s Rose rozhodla ujsť z upírskej akadémie. Úspešne sa im to darilo dva roky. No potom prišiel aj na psa mráz... a obe sa museli vrátiť späť. Ale malo to predsa len jednu výhodu - na krk sa im zavesil sladký, horúci, príťažlivý a neviem-ešte-aký strážca Dimitri Belikov. Tu sa čaro Upírskej akadémie len začína. A keby som citoval ľudí, ktorí čítali celú sériu, povedal by som, že všetko sa pritom začne až v tretej časti. 

Upírska akadémia v slovenskom preklade znie sviežo a mlado. Naozaj, slovenský preklad jej dodal úplne nový rozmer, keďže pani prekladateľka sa nebála a do textu zakomponovala naozajstný slang mládeže a poviem vám, znie to dobre. Kapitolou samou o sebe sú slovenské obálky a celkové prevedenie kníh. No ak ste ich nevideli, neuveríte. Nenadarmo knižní blogeri nazývajú Upírsku akadémiu najlepšou sériou s upírskou tematikou. A verte mi, keď po nej siahnete, budete zdieľať podobný názor. Čím to asi bude? 


Moje hodnotenie: 

Za poskynutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete kúpiť TU

5 komentárov:

 1. Vampýrská akademie (u vás Upírská :D) je naprosto úžasná! :)) rozhodně doporučuji :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ach, to by bolo skvelé mať ju doma s tou krásnou obálkou 8) Toľko chvály som ž na knihu počula, no stále som sa k prečítaniu nedostala 8( dúfam, že to už budúci mesiac napravím, lebo ma to naozaj strašne láka! 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Budúci mesiac? NIE! Čo najskôr! :D To musíš mať prečítané...

   Odstrániť
 3. dostala som na vianoce, čítala som v cz a bola som naprosto nadšená, takže teraz (keďže už viem, že kniha je dokonalá) sa len teším na sk preklad :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mám v Bystrici na priváte :D takže keď sa tam vrátim, ani poriadne nevybalím a už budem čítať :D Nebrala som si ju domov, lebo som vedela že tu určite najdem Rezistenciu a Raz a navždy :D a k tomu ešte ďlašie prekvapenie v podobe Vykúpenia :D takže čítať je zatiaľ čo. Pekná recenzia a už sa fakt teším:)

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.