Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Upírska akadémia (Richelle Mead)

Toto nie je ďalšia tuctová upírska séria. Je to najlepšia upírska séria! Ak milujete knihy o upíroch, toto si musíte prečítať. Ak nenávidíte knihy o upíroch, toto by ste si naozaj mali prečítať. Ak ani nečítate knihy o upíroch, týmito musíte začať!

Akadémia sv. Vladimíra nie je ďalšou z radu nudných internátnych škôl uprostred amerických hôr. Na tejto akadémii sa mladí upíri priúčajú tajom mágie a dampíri, v ktorých sa zmiešala krv upírov a ľudí, sa tu učia ich brániť. Upírka Lissa je morojská princezná, posledná zo svojho rodu, a jej najlepšia priateľka Rose je dampírka vycvičená na jej ochranu. Pred dvoma rokmi utiekli z Upírskej akadémie a pretĺkali sa naším svetom. No ich čas vypršal a skupina dampírskych strážcov ich priváža späť. Medzi múrmi akadémie na nich číha veľké nebezpečenstvo. Nielen zo strany závistlivých spolužiakov, ale hlavne Strigojov, najnebezpečnejších upírov, ktorých nikto a nič nezastaví.
Pri slovnom spojení upírska séria sa mnohým pred očami zjaví Twilight alebo nekonečná Škola noci. Alebo žeby Upírske denníky? Upírska akadémia sa však s vyššie spomenutými nemôže ani porovnávať. Prečo? Pretože jej autorkou je Richelle Mead. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si ju zamilujete. Ak nepočítame sladkého Dimitriho, pri ktorom srdcia dievčat plesajú..., ba nezlomnú Rose či celkovo svet, ktorý je jednoducho... nový. A pritom inými knihami tak otrepaný. Ak sa všetky tieto fakty spoja, vznikne vám dokonalá séria. Ako inak, Upírska akadémia. 

Strigojovia verzus Moroji. Moroj to má ťažké, pretože pre svoj spokojný život potrebuje okrem krvi aj normálne jedlo. Dampíri sú akousi zmiešaninou - na pol moroj a na pol človek. A Strigoji? Tým sa teda žije. Nesmrteľnosť na dennom poriadku. Inak povedané - svet, ktorý vám ponúka séria Richelle Mead. Ak čakáte, že medzi nimi nájdete sladké a trblietavé príšerky... hm, asi sa nedočkáte. Alebo túžite po patetickej a rozmaznanej hrdinke? Pravdepodobne skončíte rovnako ako pri bode 1. Rose ani Dimitri - a všeobecne nikto z postáv - nestelesňuje spomínané vlastnosti. A ak vád odradzuje sladká romanca medzi Rose a Dimitrim... Môžete ostať chladnými - láska v podaní pani Mead je... naozaj láska. 

Všetko sa to začalo v okamihu, kedy sa Lissa spoločne s Rose rozhodla ujsť z upírskej akadémie. Úspešne sa im to darilo dva roky. No potom prišiel aj na psa mráz... a obe sa museli vrátiť späť. Ale malo to predsa len jednu výhodu - na krk sa im zavesil sladký, horúci, príťažlivý a neviem-ešte-aký strážca Dimitri Belikov. Tu sa čaro Upírskej akadémie len začína. A keby som citoval ľudí, ktorí čítali celú sériu, povedal by som, že všetko sa pritom začne až v tretej časti. 

Upírska akadémia v slovenskom preklade znie sviežo a mlado. Naozaj, slovenský preklad jej dodal úplne nový rozmer, keďže pani prekladateľka sa nebála a do textu zakomponovala naozajstný slang mládeže a poviem vám, znie to dobre. Kapitolou samou o sebe sú slovenské obálky a celkové prevedenie kníh. No ak ste ich nevideli, neuveríte. Nenadarmo knižní blogeri nazývajú Upírsku akadémiu najlepšou sériou s upírskou tematikou. A verte mi, keď po nej siahnete, budete zdieľať podobný názor. Čím to asi bude? 


Moje hodnotenie: 

Za poskynutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

 1. Vampýrská akademie (u vás Upírská :D) je naprosto úžasná! :)) rozhodně doporučuji :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ach, to by bolo skvelé mať ju doma s tou krásnou obálkou 8) Toľko chvály som ž na knihu počula, no stále som sa k prečítaniu nedostala 8( dúfam, že to už budúci mesiac napravím, lebo ma to naozaj strašne láka! 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Budúci mesiac? NIE! Čo najskôr! :D To musíš mať prečítané...

   Odstrániť
 3. dostala som na vianoce, čítala som v cz a bola som naprosto nadšená, takže teraz (keďže už viem, že kniha je dokonalá) sa len teším na sk preklad :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mám v Bystrici na priváte :D takže keď sa tam vrátim, ani poriadne nevybalím a už budem čítať :D Nebrala som si ju domov, lebo som vedela že tu určite najdem Rezistenciu a Raz a navždy :D a k tomu ešte ďlašie prekvapenie v podobe Vykúpenia :D takže čítať je zatiaľ čo. Pekná recenzia a už sa fakt teším:)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v