Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Kam zmizla Aljaška (John Green)

Johna Greena vám azda nemusím predstavovať, keďže o jeho knihe Na vine sú hviezdy som vám rozprával už pred pár dňami. Mojou druhou v poradí bola Kam zmizla Aljaška, ktorá (aspoň pre mňa) predčila Na vine sú hviezdy, keďže ma dostala ešte viac. Prečo? Na vine tentokrát nebudú hviezdy, ale samotná Aljaška

Miles je obyčajný šestnásťročný chalan. Hm, od svojich rovesníkov sa možno odlišuje len tým, že si pamätá posledné slová známych osobností. Ako dospievajúci chalan, aj on potrebuje svoje súkromie a slobodu, ktorú mu však pobyt s rodičmi určite neposkytuje.  Práve preto ich presvedčí, aby mu dovolili ísť do internátnej školy v Alabame. A tu sa začne jeho nový život. 

...život, ktorý si najprv (možno) predstavoval inak - filozofovanie vystriedali noci plné žúrov a žartíkov, záškoláctva, alkoholu či prvých skúseností so sexom. A to rozhodne nie je všetko. Nájde si nových kamarátov, spolubývajúceho Chipa alias Plukovníka či Laru. No... potom nájde Aljašku. Svoju krásnu Aljašku. Aljaška mu zmení život. Je krásna a neodolateľná. Pritom o jej tajomstvách nikto veľa nevie a tu akoby sa s Milesom našla. Jeho život naberie nový rozmer. A možno mu ho aj od základu zmení. 

Na vine sú hviezdy sa od knihy Kam zmizla Aljaška líši jedným podstatným faktom, ktorým je atmosféra príbehu. Zatiaľ čo tá prvá vás emočne vyšťaví - a to je azda jej jedinou úlohou -, Kam zmizla Aljaška je od začiatku po koniec uvoľnená a hýri mladosťou. A naozaj, John Green dokonale a uveriteľne opisuje svet mladých - bez servítky, taký, aký naozaj je. Vyčarí vám na tvári úsmev a možno občas prinúti vypustiť nejednu slzu. 

Kniha Kam zmizla Aljaška je o láske. Je o najväčšom priateľstve a zrade zároveň. O šťastí, smútku a utrpení. Pri niektorých knihách už na prvých stranách viete, koľká bije. V Greenových knihách tomu nie je inak - lenže v opačnom zmysle. 35-ročný ujo Green sa dokáže nielen hrať so slovami a vetami - on si dokáže získať vaše srdce a... už vám ho naspäť nevrátiť. A... aj preto som si Aljašku zamiloval. Pre jej postavy, ktoré sú napísané priam brilantne. Pre jej príbeh, ktorý je originálny a ktorý vám bude pripadať ako naozajstný. A v neposlednom rade pre samotnú Aljašku, ktorá vyzerá ako obyčajné dievča a pritom skrýva toľko tajomstiev.

V prípade Aljašky nemôžem nespomenúť slovenský preklad, ktorý sa veľmi dobre priblížil žargónu a bežnej reči mladých. Aj vďaka nemu si knihu užijete ešte väčšmi. A ja som si ju teda užil! Ani pár bielych lístkov neoxiduje na obálke len tak, pre nič-za nič. No to zistíte trochu neskôr, keď John úspešne dopočíta všetky tie dni, ktoré vás budú sprevádzať na každej strane. Preto ak váhate, či obetovať pár eur na túto čiernu krásku.... Obetujte ich. Pretože možno práve tých pár eur zmení váš život. Tak trochu. 

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Knihu si môžete kúpiť TU

Komentáre

 1. Ach jo.. U nás vyjde až v listopadu :(
  Tak hrozně moc ji chci číst :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ach jaj, kedy sa ja k tejto knihe dostanem? Zatiaľ čakám len na Na vine sú hviezdy.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. uvažujem, že si aj slovenskú verziu prečítam, najmä keď vidím, že jej dali tento kabátik, ktorý je zo všetkých obalov, ktoré kedy táto kniha mala, bezkonkurenčne najkrajší.
  recenzia sa mi páči, kniha vo mne vyvolala podobné pocity a dosť za moju lásku k nej môže fakt, že som veľký milovník metafor .)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prečítaj, prečítaj, v slovenčine knižka vyznievala veľmi dobre :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit