sobota 15. júna 2013

RECENZIA: Upírske denníky 13 - Mesačná pieseň (L.J.Smith)

Nastáva nový školský rok a Elena s priateľmi začínajú študovať na Dalcrestskej univerzite. Život so Stefanom je krajší než kedykoľvek predtým a s najlepšími priateľmi Bonnie, Meredith a Mattom po svojom boku je Elena presvedčená, že ju čaká najlepší rok v živote. Dokonca to vyzerá, že aj Damon sa skutočne zmenil a so všetkými dobre vychádza. No prímerie medzi Stefanom a Damonom je nesmierne krehké a stačí jediný Elenin chybný krok, aby sa všetko pokazilo. Keď sa potom začnú strácať študenti, je odrazu nutné každého nového známeho považovať za potenciálneho nepriateľa. Panika sa rýchlo šíri, vyzerá to tak, že zlo ich prenasleduje naďalej a môže zaútočiť odkiaľkoľvek na kohokoľvek. 

Upírske denníky sú jeden nekonečný kolobeh a možno by ste sa ma spýtali, či ma táto séria ešte baví. Sú priemerným čítaním a nie je to nič svetaborné alebo nové, čo sa pod slnkom ešte neobjavilo. No zároveň je to séria, ktorá mi akoby prirástla k srdcu a živo si pamätám, keď som tak dávno čítal jej prvé časti.

V prípade Mesačnej piesne ma potešila jedna vec - a to taká, že knihy konečne neboli rozdeľované do dvoch. Pri posledných častiach bolo ich rozdelenie už výrazným problémom, keďže príbeh ako celok pôsobil fajn, no ak sa rozdelil, ani v jednej, ani v druhej časti sa dokopy poriadne nič nestalo. A možno aj kvôli tomu boli knihy posudzované o niečo horšie. Ak by som mal Mesačnú pieseň porovnať s ostatnými knihami, páčila sa mi (oveľa) viac. Môže za to aj zredukovanie toho celého nadprirodzena, líšok a kitsune a ďalších početných výplodov fantázie autorky. A príbeh ma tým pádom zaujal oveľa viac než ten v predošlých dieloch. Aj keď som v strede knihy našiel niekoľko hluchých miest, koniec mi to akciou a prekvapeniami veľmi dobre vynahradil. 

V príbehu sa opäť prepletá viacero dejových línii. Pre starých známych je tentokrát predostrená záhada miznúcich študentov a s odstupom času musím pove-dať, že zápletka sa podarila autorke vykresliť dobre. Tentokrát sa sústreďuje viac na vzťahy medzi pos-tavami, Elenu opäť privádza do ťažkého rozhodovania medzi Damonom a Stefanom a situáciu jej rozhodne neuľahčuje. Takisto sa v príbehu objavujú nové posta-vy, ktoré koniec koncov karty ešte viackrát zamiešajú.

Trinástka býva (ne)šťastným číslom, ťažko povedať, ako tomu bolo v prípade Upírskych denníkov. Ja som od nich obrat o stoosemdesiat stupňov nečakal a možno aj preto ma príjemne prekvapili. Každý čitateľ má na túto sériu vlastný názor. Viacerí ju vzdali už veľmi, veľmi dávno, skalní fanúšikovia pri nej ostali až do konca. Ja pravdepodobne nepatrím ani do jednej skupiny, no som veľmi zvedavý, ako celý príbeh skončí - a dozvieme sa to už čoskoro, v poslednej štrnástej časti tejto nekonečnej série. Mala by sa volať Tajný rituál a Vydavateľstvo Fragment ju plánuje približne na október.

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment. Knihu si môžete kúpiť napríklad v ich e-shope a to na tejto adrese

11 komentárov:

 1. Konečne sa dočkáme konca série? Neuveriteľné :D Špeciálne kvôli tomu si kúpim ten posledný diel :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Teraz som zistil, že sa plánuje ďalšia nadväzujúca trilógia (ako bolo Return, Hunters tak teraz bude SALVATION). A... dokonca už jednotka aj vyšla!!! http://alloyentertainment.com/wp-content/uploads/2013/05/TVD11_Unseen_300wide1.jpg

   Odstrániť
  2. Jedno plus... obálka je krásna :)

   Odstrániť
 2. To naozaj bude koniec? Konečne! Ja mám prečítaných 8 dielov ale chcem sa vrhnúť aj na ostatné a uvidíme aké to bude. Ale táto časť vyzerá celkom dobre :-).

  OdpovedaťOdstrániť
 3. S touto sériou som už rezignovala pri štvrtej knihe... vôbec ma nebaví
  Neverím, že bude mať "iba" 14 dielov :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja som v tejto sérii už akosi stratená. Fakt to má štrnásť dielov, ty kokos? Ja som doteraz vedela o ôsmich a pri tom som to vzdala asi vo štvrtej kapitole päťky. Keď sa tam Elena začala ocucávať s Bonnie a Caroline, mala som dosť. Toto bola taká divná situácia, že sa mi už ani smiešna nezdala.
  A to je jediné, čo si z celej série pamätám.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Som jednou z tých, čo to vzdali už dávno.:D Šla som povedať, že 14 nie je také hrozné, ako som si myslela, ale ak to je viac... no... hmmm... Tak nič.:D

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.