Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Drvič (Niall Leonard)


Najviac ťa rania tí,
ktorým si vždy dôveroval.

Sedemnásťročný Londýnčan Finn Maguire je dyslektik so záznamom v registri trestov, ktorý sa pretĺka ako predavač v reštaurácii s rýchlym občerstvením a žije so svojím nevlastným otcom, neúspešným hercom.
Finnovi sa celý život obráti naruby, keď jedného dňa nájde svojho otca zavraždeného. Polícia ho považuje za hlavného podozrivého, a tak musí zápasiť s časom, aby očistil svoje meno a zistil, kto jeho otca nenávidel natoľko, že ho zabil. Odpovede hľadá v nemilosrdnej džungli londýnskeho podsvetia, odhaľuje temné tajomstvá a zisťuje, že človeka dokážu najväčšmi raniť tí, ktorým verí...

A tak to vo svete býva - raz niekomu dôverujete a potom sa v ňom totálne sklamete. A dalo by sa to preniesť aj do kníh - niektorých Drvič sklamal, iným sa naopak páčil. A čo si myslím o diele manžela úspešnej E L James ja? Spočiatku boli moje pocity rozproruplné a Niall ma doslova desil tým, čo do riadkov preniesol. Neskôr som pochopil, že asi to nie je všetko, čo ma čaká. Drsný, drvivý, taký je román Nialla Leonarda. A určite iný než knihy, ktoré nájdete v poličke pre mladých. Tentokrát nie je hrdinom dievča, ale chalan - Finn - s ktorým sa život nehrá. Zomrie mu otec, príde o prácu a keď polícia nie je tou, ktorá prípad vraždy dokáže vyriešiť, zoberie všetko do vlastných rúk. Autor vás zavedie do sveta mafie, sveta, kde jedna bitka nič neznamená. Sveta, v ktorom je Finnov príbeh úplne obyčajný.

Ako som už spomínal, sprvu boli moje pocity na túto knihu veľmi neurčité a nevedel som, čo si o Drvičovi myslieť. Štýl, ktorým autor príbeh podáva, je záhadný, no určite to v tomto prípade neznamená zlý. Aj keď sa sem-tam v knihe našlo hluché miesto, inde autor naplno využil svoj talent. Talent spočívajúci v dokonalom opise bitky. To bude jedným z faktorov, ktoré knihu robia v mnohých ohľadoch veľmi dobre čitateľnú. Nemusíte sa báť, že Niall odkukal zopár fínt od svojej manželky. Drvič je presným opakom Fifty shades. 

Finn má sedemnásť, ale na rozdiel od iných sedemnásťročných junákov vo fantasy knihách nemá na sebe rúžové okuliare a nie je bezchybný - práve naopak, spravil v živote veľa chýb, po nociach pracuje, aby uživil sám seba. Aj keď sa v ňom objaví štipka citu - keď sa na scéne objaví Zoe, je to silný a odvážny chalan. A aby som nezabudol, jeho slovník nie je zrovna taký, aký by si matka dieťaťa  (aj keď v tomto prípade slovo dieťa nie je na správnom mieste) želala, aby bol. Netýka sa to však len Finna - autor celkovo zobrazuje svet temne, reálne a bez servítky a ja som mu veľakrát uveril. 

Drvič je zvláštna kniha. V niektorých prípadoch to býva tak, že keď sa do knihy začítate, máte problém ju odložiť. Pri Drvičovi je to o niečom inom - ak knihu odložíte, možno ju po čase začnete vnímať inak - rovnako ako to bolo u mňa. Čo sa týka mňa, príjemne ma prekvapila - najmä svojou inakosťou, štýlom a jazykovými prostriedkami všeobecne a nakoniec jej udeľujem 4 hviezdičky. Určite je vhodná pre tých, ktorí by si radi oddýchli od fantasy a všetkých tých nadprirodzených bytostí, ale odporúčil by som ju skôr chlapcom - tí by si mali rozhodne prísť na svoje.

Knihu si môžete kúpiť napríklad v internetovom kníhkupectve ABCKNIHY.SK a to na tejto adrese

Komentáre

  1. Krása! Jedna báseň! Keby som nemal plnú poličnu neprečítaných kníh, určite by som sa po nej vrhol! Exkluzívka recenzia!

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te