Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Chamtivosť (J.R.Wardová)


„Jim Heron, ty sa postaráš o spásu sveta.“
Osamelý štyridsiatnik Jim Heron nevie nič o vykúpení ani v také niečo neverí – jeho profesiou sa stala pomsta a hriech považuje za relatívny pojem. Všetko sa zmení, keď sa z neho stane padlý anjel a jeho úlohou je spasiť duše siedmich ľudí, ktorí podľahli niektorému zo siedmich smrteľných hriechov. Odmietnutie poslania neprichádza do úvahy.
Vin diPietro celkom prepadol obchodovaniu a hromadeniu majetku. Až v kritickej chvíli zasiahne osud a do cesty mu privedie neústupčivého samozvaného záchrancu Jima Herona a príťažlivú ženu. Pod ich vplyvom Vin postupne spochybňuje svoje pôvodné zásady aj životný cieľ. Keď si naňho začne robiť nárok zákerná temná sila, Vin sa rozhodne spolupracovať s padlým anjelom. Nielen preto, aby si získal lásku, ale predovšetkým aby očistil vlastnú dušu.


Úspešná americká autorka
Mnohí možno poznáte J.R.Wardovú vďaka úspešnej sérii Bratstvo čiernej dýky, ktorá pominulé roky vychádzala v českom preklade. Vo všeobecnosti sú to obľúbené knihy a viacerí Chamtivosť k tejto sérii prirovnávajú, preto som bol zvedavý - keďže som od autorky ešte žiadnu knihu nečítal - či sa jej knihy zapáčia aj mne. Musím povedať, že bola Chamtivosť naozaj kvalitným čítaním. Silné postavy, prepracovaný dej a zopár hluchých miest, ktoré ale dokážete autorke odpustiť. Avšak... nie je to nič pre fanúšičky anjelov, ktorých poznáte z tínedžerských sérii. Ale o tom potom. 

Čítanie pre dospelých
Sprvu začína Chamtivosť veľmi pozvoľne. Autorka vás počas prvej stovky strán oboznamuje s príbehom a postavami a keďže sa dej začne stupňovať až neskôr, zopár čitateľov môže už zo začiatku ostať nemilo prekvapených. Môžem vás však ubezpečiť, že po dlhšom úvode sa J.R.Ward rozbehne a Chamtivosť bude veľmi zaujímavým čítaním. Ako som už spomínal, Chamtivosť síce je o anjeloch, ale nie o takých, akí sú podávaní v knižkách pre mládež. Je vidieť, že táto kniha je určená pre dospelých - nielenže je príbeh zložitejší na pochopenie, autorka sa zaoberá zložitejšími otázkami a kniha prekypuje erotikou a scénami, ktoré nie sú pre usmrkané oči. 

Neurazí, no ani výrazne nenadchne
Chamtivosť sa mi páčila, nemôžem povedať že nie. Počas celej knihy som mal ale pocit, že mi v nej niečo chýba. Autorka sa s príbehom vyhrala a niektorí čitatelia budú určite ohromení a aj keď sa mi príbeh páčil, nedonútil ma knihu neodložiť a hltať ju stranu po strane. Na mňa pôsobila Chamtivosť ako podarené oddychové čítanie, ktoré síce neurazí, no ani výrazne nenadchne. Pozitívne hodnotím prevedenie slovenskej verzie, pretože obálka sa mi páči väčšmi než tá originálna a myslím, že ozajstná knižka, ktorú už od polovice novembra nájdeme v kníhkupectvách, bude vyzerať ešte lepšie. 

Keby som to mal zhrnúť, Chamtivosť môžem odporúčať všetkým tým, ktorí čítali autorkino Bratstvo čiernej dýky alebo sú fanúšikmi Angelológie (pretože Chamtivosť mi ju miestami pripomínalo). Potešia sa aj milovníci vzťahov a sexu v knihách, pretože J.R.Ward sa rozhodne nehanbila a do knihy ho zakomponovala veľmi početne. Odo mňa získava knižka 3 a pol hviezdičky. Druhá časť, Žiadostivosť, je predbežne naplánovaná na marec 2014

Ak vás príbeh zaujal, Chamtivosť si môžete predobjednať na tejto adrese. Oficiálne vychádza 11.novembra a za poskytnutie reading copy ďakujem vydavateľstvu Ikar

Komentáre

 1. Mne sa kniha páčila oveľa viac hlavne kvôli tej pomalšej dejovej línii a postupnej gradácii. Všetky prvky ma potešili - nadprirodzeno, ktorého nebolo príliš veľa, humor, drsnosť a zároveň aj jemnosť, láska aj erotika (v porovnaní napr. s románmi pre ženy bolo toho sexu v Chamtivosti tak akurát). Rozhodne sa teším na druhý diel :)

  P.S.: Žiadavosť? Také slovo v slovenčine existuje? Nemá to byť Žiadostivosť?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Máš pravdu, má to byť Žiadostivosť. Pravdupovediac, to slovo som ešte nikdy nepočul, ale keď sa nachádza v slovníku, je to určite správne. :)

   Odstrániť
 2. Ja som od nej čítala prvý diel BČD a vôbec ma to nezaujalo :D niektoré časti ma tak znudili, že som nevedela pokračovať v čítaní a kašľala som radšej na to. Ale chápem, prečo sa to toľkým páči, je to dosť známa séria.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Skvelá recenzia :D. Na túto knihu sa teším, ale aj sa jej trochu bojím. Vyzerá to dobre, ale ako vravíš má to pár hluchých miest. No uvidím, ale obálku to má nádhernú!!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja túto knihu momentálne čítam a celkom ma to baví :) Ale som asi tak v tretine :D

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit