Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Stefanove denníky 6 - Spojenectvo (L.J.Smith)

Stefan s Corou sa snažia vyslobodiť Damona, ktorého zajal Samuel. Pri jeho sledovaní zachráni Stefan dievča, ktoré sa Samuel snaží zabiť. Ukáže sa, že je to čarodejnica, ktorá žije v Londýne so svojimi priateľmi čarodejníkmi. Samuel je veľmi silný a navyše vymyslel diabolský plán, ako získať neobmedzenú moc. Aby zachránil Damona a potom aj celý Londýn, musí sa Stefan spojiť s čarodejníkmi, i keď tí sú s upírmi za iných okolností nepriatelia na život a na smrť.

Finále Stefanových denníkov
Stefanove denníky nie sú také početné ako Upírske denníky (tie sa tento mesiac dočkajú štrnástej časti), a preto som bol zvedavý, ako autori (a súčasne tvorcovia seriálu) šesťdielnu sériu ukončia. Knihy by mali byť koncipované podľa seriálového spracovania, ktoré som pred pár rokmi prestal sledovať, no knižky sa mi páčili. Viacerým čitateľom dokonca sadli viac než UD, no musím povedať, že poslednými časťami knižky kvalitou klesli o niečo nižšie. Síce to bol zaujímavý epilóg série, ale v prvej polovici som sa na viacerých miestach nudil. 

Záverečná bitka
Už sprvu vhupnete do rozbehnutého príbehu, no ak ste aj zabudli, o čom predošlé časti boli, autori vám dej stručne zhrnú v prológu. Po ňom sa však musíte pripraviť na množstvo nových charakterov, ktoré sa pokúsia spolu s bratmi vyhrať nad zlým Samuelom. Znie to ako príbeh z rozprávky a skutočnosť nie je veľmi odlišná, no treba povedať, že Stefanove denníky ako celok so sebou prinášajú veľa pekných myšlienok o živote ako takom. Ich štýl ma potenciál, no musíte byť fanúšikom sveta Upírskych denníkov, aby ste aj ich knihami boli nadšení. Bežný čitateľ knižku prijme ako oddychové čítanie, ktoré neohúri, no ani neurazí. 

Rozhodnutia životov
Ako to už s finále býva (a aj keď sú Smithovej knihy nekonečné), kolobeh Stefanových denníkov sa uzavrie a príbeh sa dočká zmysluplného ukončenia. Celkovo sa záver zamierava hlavne na Stefana a Damon sa akoby dostal do úzadia. Pravdupovediac, neľutujem, že som sa do série pustil. Smithovky patria medzi prvé knihy, ktoré začali plniť moju poličku a je pravda, že s ďalšími časťami pribúdala aj kritika. No ak si určitú sériu rozčítate, ste zvedaví aj na koniec.

Záver série odo mňa získava priemerné 3 hviezdičky. Musím skonštatovať, že kniha mala svoje nedostatky, no ak ste fanúšikom série, určite by ste si nemali finále nechať ujsť. Ak patríte medzi tých šťastlivcov, zamierte sem.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Vydavateľstvu Fragment

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit