Preskočiť na hlavný obsah

Čo si želať pod vianočný stromček?

Pravidelne každý rok väčšina z nás rozmýšľa, čo napísať Ježiškovi. Ten zvyšok sa nechá prekvapiť... :D potom sú tu knihomoli, ktorých rodičia už nadšene čakajú, akú knižku si ich dieťa vypýta tento rok. A ak patríte medzi nich a neviete sa rozhodnúť, ktorú si popriať, mám pre vás kratučký prehľad toho, čo ma tento rok najviac prekvapilo - a ak sa tieto knižky neusmievajú z vašej knižnice, určite by ste si ich mali zaobstarať. 

Jednoduchosť, ktorá vás zahreje
Začnem tým najnovším - a tým, čo som čítal naposledy. Bola to novinka od spisovateľky Gayle Formanovej - Iba jeden deň, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar. Veľmi sa mi páčil štýl autorky, členitosť knižky a už teraz sa veľmi teším na pokračovanie. Iba jeden deň v sebe skrýva množstvo pekných myšlienok, autorka sa odvoláva na Shakespeara a počas čítania som mal veľmi zvláštny pocit. Samozrejme iba v dobrom. Musím uznať, že aj keď obálka nie je pôvodná, páči sa mi a myslím, že to mohlo dopadnúť aj oveľa horšie. Knižka mi utkvela v pamäti a určite tam ešte dlho zostane. A ak máte chuť na niečo iné, niečo realistické a kvalitne napísané, zaželajte si práve toto dielko. (A prečo taký hlúpy nadpis? Romantikuš by sa dala v tejto knižke rátať na milióny, takže ak vám bude zima, spomeňte si na G.F. a trebárs aj jej tiež vydarenú knižku Ak zostanem). V čase písania tohto článku (teda posledných dvoch hodín) sa na facebooku u Luu objavila obálka druhej časti. Ste zvedavý? Klik sem! A treba uznať, že opäť to vyzerá k svetu. Chválim!

Druhý diel kvalitnejší než prvý
Keď som už začal Ikarom, budem v ňom pokračovať, pretože mi nedá nespomenúť Putovanie večnou nocou, ktoré je druhou časťou fantasy série Pod vražednou oblohou od Veronici Rossi. Úprimne dúfam, že sa séria dočká svojho finále aj v slovenskom preklade a všetko tomu zatiaľ nasvedčuje, no človek nikdy nevie. V porovnaní s predchádzajúcou knihou sa v druhej časti udialo oveľa viac – akoby sa za ten čas autorka stihla oťukať a vypísať. Aj keď bola jednotka kvalitná, dvojka pôsobila ešte profesionálnejším dojmom. Dokonca aj vzťah Arie a Sokola sa od prvej časti vyvinul – už to nebolo len vzájomné doťahovanie – obaja dospeli a začali si uvedomovať, čo je pre nich dôležité. Od samého začiatku bol príbeh prešpikovaný akciou a plynulý dej neustále dopĺňali nečakané zvraty. Situácia sa každou stranou stupňovala a vyhrocovala, no Veronica zvládla gradáciu príbehu na výbornú, a preto si aj táto knižka zaslúži miesto v tomto "provizórnom zozname" prianí. No a obálka? Ak už kvôli ničomu inému, aspoň kvôli nej musíte knižku vlastniť :3

V neokukanom sa skrýva krása

Tento zoznam som chcel vytvoriť globálne, takže som sa zahľadel na svoju knižnicu a vybral z "každého rožku trošku". A vtedy som si spomenul na tú úžasnú knižku s pochmúrnou obálkou. Ak ste mali na mysli Den co den, trafili ste do čierneho. Knižku som si nesmierne užíval, pretože autor siahol po niečom neokukanom a podal to spôsobom záhadným a novým - ktorý sa mi veľmi ťažko opisuje slovami. Spokojne môžem povedať, že som mu nemal čo vytknúť. Šestnásťročný A sa prebúdza každé ráno v tele niekoho iného. Jeden deň ako pohodový tínedžer, inokedy je vymaľovaná lámačka sŕdc, dievča premýšľajúce nad samovraždou či týpek, ktorý sa nevie zmestiť do zárubne. A potom sa zamiluje, lenže deň sa blíži ku koncu a on sa objaví opäť niekde úplne inde... Znie to zaujímavo? V skutočnosti je to ešte zaujímavejšie, pretože knihu napísal chlap, čo v mnohých prípadoch signalizuje inakosť. To môžem potvrdiť a knižku vám určite odporúčiť.

Radosť, smiech a plač
A pri poslednej "priečke" som zahrabal veľmi ďaleko. Keď som ju v knižnici zbadal, povedal som si, že táto tam musí byť aj keby čo bolo - aj keď vyšla ešte vo februári a viacerí sa ňou už prelúskali. Kam zmizla Aljaška, právom si tu. Miles je obyčajný šestnásťročný chalan. Od svojich rovesníkov sa možno odlišuje len tým, že si pamätá posledné slová známych osobností. Ako dospievajúci chalan, aj on potrebuje svoje súkromie a slobodu, ktorú mu však pobyt s rodičmi určite neposkytuje. Presťahuje sa, spozná nových kamošov, krásne dievča a potom sa stane v jeho živote zlom. John Green sa krásne pohral s mojimi emóciami. Zatiaľ čo v prvej polke som sa chichúňal, v tej druhej mi bolo hlavného hrdinu naozaj ľúto. Od môjho čítania Aljašky uplynulo už niekoľko mesiacov a keby ste sa ma spýtali, čo si o nej myslím, určite by som rozprával len v dobrom. Kam zmizla Aljaška si jednoducho zaslúži byť tu - a takisto aj u vás doma. Ak ešte nie ste jej vlastníkom, ba nebodaj ste o nej ešte nepočuli, určite by ste to mali zvážiť. A potlačiť trochu na rodičov.

... teda aspoň u mňa doma sa vždy víťazom stanem ja. :D Bojujte, aj keby boli rodičia nezlomní, a prajem vám, aby knižky, ktoré si želáte, našli miesto nielen u vás v izbe, ale aj vo vašom srdci. Brr, a dosť bolo tých sladkých rečí. Zas nabudúce, keď si nájdem čas prispieť. Majte sa peknee! :)

Komentáre

 1. Pěkný výběr, ze zmíněných si od Ježíška přeji Den co den...tak uvidíme, jestli se mi přání vyplní :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Opravdu hezký výběr. Přemýšlím nad Aljaškou a Dnem co dnem. :)
  Ale takové 'Hvězdy nám nepřály' doma vlastnit, to by bylo parádní! :))

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja som čítala iba Den co den a ten ma veľmi nebavil :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Kam zmizla Aljaška mám no ešte som sa k tomu nedostala :) Ale už sa do toho pustím :)
  FashionbySue.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ani moji rodičia si nemusia lámať hlavu nad darčekmi, tiež vsadia na dobrú knihu. :-) Iba jeden deň som tento rok chcela darovať ja ale nakoniec som vsadila na Sparksa. Všimla som si, že si z Prievidze, tiež bývam v jej okolí. Si prvý bloger z nášho okresu, ktorého som našla, musela som ti napísať. Prekvapilo ma to :-).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, to ma teší. :)
   A poznáš blogerku Veroniku? Tiež je z tadeto a je to dokonca moja spolužiačka! :D
   book-fans.blogspot.com :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te