štvrtok 30. januára 2014

Knižné novinky - Volanie kukučky a Prázdne miesto

Nakladateľstvo Plus získalo exkluzívne práva na slovenské a české vydanie detektívneho románu Volanie Kukučky Roberta Galbraitha – pseudonym J. K. Rowling. Kniha vyjde v slovenskom preklade, ktorého sa ujala Diana Ghaniová, už od 20. 2. 2014

Keď sa slávna modelka Lula Landry vrhne dolu zo svojho zasneženého balkóna v londýnskej štvrti Mayfair, vyšetrovatelia rýchlo usúdia, že šlo o samovraždu. Prípad sa zdá byť uzavretý. Lulin brat má však stále isté pochybnosti. A najatý súkromný detektív má za neho odhaliť pravdu. Cormoran Strike je vojnový veterán, ktorý si z Afganistanu odniesol ťažké zranenie aj jazvy na duši. Počas riešenia prípadu preniká do sveta distingvovaných mladých mužov a krásnych zvodných žien, prichádza na desivé súvislosti a sám sa ocitá v smrteľnom nebezpečenstve. Tento napínavý kriminálny román pôsobivo zobrazuje atmosféru veľkomestského Londýna – od ospalého pokoja ulíc vo štvrti Mayfair po zabudnuté krčmičky v East Ende a čulý ruch v Soho.

Volanie Kukučky je vysoko ceneným debutom Roberta Galbraitha, v ktorom sa prvýkrát stretávame s Cormoranom Strikeom, neobyčajným súkromným detektívom, ktorý svojou originalitou nájde medzi súčasnými detektívmi len ťažko seberovného. „Volanie Kukučky vychádza z tej najlepšej britskej detektívkarskej tradície a posúva ju o krok ďalej. V postave Cormorana Strikea sa bezpochyby zrodila nová hviezda medzi detektívmi. Už teraz sa teším na jeho ďalšie prípady,“ priznáva Martina Mašínová, šéfredaktorka nakladateľstva Plus.

Medzi ďalšie februárové novinky (ktorých je samozrejme viac a všetky vám spomeniem ako vždy v samostatnom článku) patrí aj Prekliate miesto od Lisy McMannovej, ktoré vychádza vo vydavateľstve Fragment. Kniha vyjde 4. februára 2014

Cryer´s Cross je nudné mestečko, v ktorom sa nič zvláštne nedeje – až do chvíle, keď bez stopy zmizne žiačka druhého ročníka strednej školy. Táto udalosť sa dotkne aj hlavnej hrdinky príbehu Kendall Fletcherovej, ktorá trpí obsedantno – kompulzívnou poruchou (OKP). Autorka priblíži čitateľovi pocity človeka trpiaceho touto chorobou: nutkavé predstavy, myšlienky alebo naliehavé konania, ktoré prichádzajú často, je takmer nemožné ich ignorovať a vyvolávajú pocit úzkosti. Kendall sa snaží so svojou chorobou žiť, pričom jej denno-denne zasahuje do života. Veľkou oporou pri tom je jej najlepší priateľ Niko. V okamihu, keď zmizne aj on a napriek rozsiahlemu pátraniu sa po ňom nenájde žiadna stopa okrem auta zaparkovaného pred školou, prepadne Kendall obrovská úzkosť a beznádej. 

Hrdinkina porucha, vďaka ktorej zaregistruje aj nepatrnú zmenu pri stereotypných úkonoch, ktoré musí každý deň vykonať, ju privedie na zvláštnu stopu. Tá vedie k starej drevenej školskej lavici, na ktorej je vyrytý nápis PROSÍM! ZACHRAŇ MA! Nápis, o ktorom je Kendall presvedčená, že tam donedávna ešte nebol. Slová, ktoré doliehajú do jej uší, akoby ich niekto skutočne vyslovoval...

1 komentár:

  1. Chcem si prečítať aj Prázdne miesto aj Volanie kukučky.. :) Som zvedavá, ako Rowlingová pokračuje vo svojom písaní :)

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.