sobota 18. januára 2014

RECENZIA: Čas medzi nami (Tamara I. Stonová)

Čas medzi nami rozpráva príbeh Anny a Bennetta, ktorým to fyzikálne zákony nepriali – stredoškoláčka Anna žije v roku 1995, no Bennett sa v tomto roku ešte len narodil. Nikdy by sa nestretli, ale osud to zariadil inak – Bennett totiž dokáže cestovať v čase. Spája ich silné puto, no dokáže odolať sedemnásťročnému rozdielu v čase?

Autorkou útlej bielej knižky Čas medzi nami, ktorá sa pred pár mesiacmi dostala v preklade do kníhkupectiev, je americká spisovateľka Tamara Ireland Stonová. Aj keď by sa z obálky mohlo zdať, že je určená skôr starším, dospelým ženám, vôbec to nie je tak, pretože príbeh o dvoch mladých ľuďoch je pôvodne určený dospievajúcej mládeži. Knižka je autorkiným debutom a kritici to určite odhalia už na prvých stránkach. Stonová sa však po chvíli rozpíše a Čas medzi nami je vynikajúcou oddychovkou, presýtená láskou mladých ľudí so štipkou fantasy. Ale len veľmi, veľmi malou. 

„Na tvári sa mu objaví široký úsmev, prudko ma schytí do náručia a pobozká. Je to vrúcne, úžasné, dlhé, pomalé, skrátka nekonečné a ja viem, že chcem toto.“ 

Keby som tak vedel cestovať v čase, si už veľa z nás neraz v duchu zaprialo. Cestovanie v čase je jediným spôsobom, ako sa môže vzťah hlavných postáv udržať pokope. Anna a Bennett sú však mladíci ako ostatní a aj oni robia chyby, občas sa nevedia správne rozhodnúť a do každého nového dňa sa prebúdzajú ako všetci ich rovesníci. Obaja síce pochádzajú z rozličných desaťročí, no ich vzťah má akési čaro. A Stonová nerozpráva len o dvoch zaľúbencoch – dôraz kladie najmä na rodinu, vernosť a priateľstvá. 

„Kdesi hlboko v jeho bozku sa ukrýva prísľub naše spoločnej budúcnosti, ale na povrchu cítim iba príjemné šteklenie. Každým nervom vnímam silu toho, čo prežívame tu a teraz.“ 

Autorke sa musí nechať, že píše veľmi pútavo a zaujímavo. Aj keď je vidieť, že ešte nie je úplne rozpísaná a knižka by k dokonalosti potrebovala trochu práce, jej námet je originálny a takpovediac neokukaný. Pomerne kvalitný preklad sa podpísal pod to, že knižku nerušene zhltnete za jedno či dve popoludnia. Prínosom bola aj akcia, ktorá veľmi dobre dotvárala atmosféru. Pretože Čas medzi nami nie je klasická romanca s predvídateľným happy-endom a do konca knihy nie je jasné, ako sa dejová linka ukončí. 

„Bennett stisne pery a priloží si končeky prstov na sluchy. 
Vtedy mi dôjde, že čosi nie je v poriadku.“ 

Čas medzi nami je knižka ako stvorená pre oddychové čítanie či vyvaľovanie sa v období dažďov. Určite by po nej mali siahnuť milovníci kníh pre mladých alebo romancí, no pre jej netradičný a zaujímavý nápad si môže získať aj srdcia starších čitateľov. Napohľad môže Čas medzi nami vyzerať ako obyčajná kniha, no v skutočnosti vo vnútri skrýva viaceré pekné myšlienky. Príbeh Anny a chlapca, ktorý pochádza z budúcnosti, budete zaručene až do konca prežívať v spoločnosti dvoch mladých, no o to presvedčivejších ľudí, ktorí si idú za svojím snom – aj keby bola cena privysoká. 

„Počujem sa, ako kričím. Hlasno. A potom je už iba ticho a tma.“

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 21 rokov a študujem žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.