streda 19. februára 2014

Knižní hrdinovia, s ktorými by som zašiel na kafé

Niektoré knihy si nepamätáte iba podľa ich výnimočného (alebo aj mizerného) spádu a príbehu. Ani výnimočný príbeh však nie je zárukou, že sa kniha stane vašou najobľúbenejšiu. Niekedy si vás naopak získa hlavná postava a všetko ostatné zaženie do úzadia. A práve na túto tému by som sa chcel dnes zakecať. O knižných hrdinoch, ktorých som si obľúbil - a ako aj nadpis hovorí, pokojne by som s nimi zašiel na kaféé a pokecal s nimi o bežnom živote. O takých týpkoch, v ktorých som svojím spôsobom našiel fiktívnych kamošov, o charakteroch, ktoré mi zostali v srdci aj v pamäti. Nieže by som nemal rád skutočných ľudí, no myslím, že tí skutoční vás dokážu sklamať oveľa viac a oveľa častejšie než charaktery v knihách. 

Trebárs u dievčat môže byť TOP charakterom, ktorý nikdy nesklame, horúci Dimitri z Upírskej akadémie, ktorý sa priam usmieva svojimi šiestimi tehličkami na bruchu na svoje budúce dievčenské obete, celé paf z jeho... genetického vybavenia. Nehovoriac o Christianovi Greyovi, ktorého mamičky (hovorím len čo som od kamarátok počul) priam žerú a pravidelne pred spaním listujú obľúbené pasáže. Ehem... ale späť k hlavnej myšlienke. 

Keď som uvažoval nad týmto článkom a jeho obsahom, tak som sa zamýšľal, koho do tohto pomyselného zoznamu zaradiť. Pri slove charakter mi v hlave prebleskla knižka s pochmúrnou obálkou, ktorú všetci aspoň z počutia poznáte. Den co den. Chalan to mal v živote ťažké. Od malička sa dennodenne prebúdza v inom tele a aj keď si ešte ako špunt myslel, že je všetko v poriadku, neskôr mu začalo trochu zapaľovať - že ak je jeden deň pubertiak na strednej a na druhý deň sa zobudí ako týpek, ktorý sa pomaly nezmestí do dverí a jeho zmysel života je v počítačových hrách, niečo predsa len nebude v poriadku. Den co den a hlavný hrdina s menom A mi utkveli v pamäti a celkovo som sa musel z knižky ešte chvíľku spamätávať. Len sa zamyslite, dokázali by ste si takýto život predstaviť? Ja určite nie. David Levithan napísal vynikajúci román a ak ste o ňom ešte nepočuli, určite by ste mu mali dať šancu. 

Aký by to bol článok o knižných hrdinoch, keby som v ňom nespomenul azda najslávnejšiu postavu z detských knižiek - Harryho Pottera? Nech zdvihnú ruku tí, ktorí si ani raz nepredstavovali, ako nastupujú na nástupište deväť a trištvrte a aj oni sa stanú súčasťou tej najpeckovejšej a najslávnejšej strednej školy čarodejníckej. Juuuj, keby to tak bolo možné - vytratiť sa z reality a byť navždy bezstarostným dieťaťom. Možno v poslednom čase spomínam túto sériu až príliš často, no nedá mi napísať podobný článok bez niečoho, čo bolo neodmysliteľnou súčasťou môjho detstva

Títo dvaja rozhodne nie sú jediní, ktorých som si v knihách obľúbil. Taký Willem z Iba jedného dňa, Travis z Krásnej katastrofy, Perry alias Sokol z Pod vražednou oblohou. A Kvothe, na ktorého si spomínam, keď hľadím na svoju knižnicu... Aj to je poriadny charakter, o ktorom by bolo treba viac pokecať. Súčasný trend amerických autoriek sa uberá smerom: prvá časť z pohľadu jej, druhá jeho (čo platí pri Iba jednom dni alebo spomenutej Krásnej katastrofe) a určite som zvedavý, čo tieto marcové pokračovania prinesú. Ale o tom zas inokedy (a čoskoro, pretože už teraz sa mi v hlave rodí dobrý nápad na článok).

Bez dobrých charakterov by neboli ani dobré knihy. Máte aj vy nejakých svojich obľúbencov, ktorým by ste s radosťou podali ruku, pokecali, vypili kávu a zjedli pizzu...? Ehem, myslím, že by som mal už končiť, pretože sa to uberá do čudných rozmerov... Vidíme sa nebudúce a Stredoslováci - užívajte si prázky! ;-)

11 komentárov:

 1. uzasny clanok :) urcite by som na kafe/caj sla s Harrym a pokusila so od neho dostat kde sakra je ta skola ci som mala ci velka stale tam chcem ist XD. Oh Kvothe po precitani kniziek s nim som ho mala plnuuu hlavu ci cez den alebo v noci XD Ale nad kazdym je momentalne Jaime (Hra o truny) ma svoje ehm "nedostatky" ale keby ten siel na kafe prinutila by som ho zabudnut aj na jeho sestru XDDDDD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak ti môžem niečo zapriať, tak aspoň pekné sny s nimi, keď v skutočnosti sa s nimi stretnúť nedá. :D :)

   Odstrániť
  2. ej nestraš :) a nebude druhá časť o niekom inom už? Oxh musim si to prezistiť asi...

   Odstrániť
 2. Já bych 100% šla s Harrym a pak s Ronem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. mne momentálne utkvel v pamäti Noah z Překroč svuj stín, lebo tú som čítala poslednú :) ale išla by som napríklad s takým Jaceom, aby som zistila, či je fakt taký šialene sebavedomý... a taký pán Darcy, hmmm :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj Noaha som si obľúbil a rozmýšľal som o jeho zaradení do článku. :) Som zvedavý na druhú časť, pretože viacerí ju kritizovali

   Odstrániť
 4. Fantóm Erik z knihy Fantóm z opery. Toho by som si aj odniesla domov a mala by som ho rada najviac na svete, lebo toho nikto iný nebol schopný. Aj Max Vandeburg z knihy Zlodejka kníh je človekom, s ktorým by som si mala čo povedať a momentálne šaliem z knihy Pravda o afére Harryho Queberta, takže z to by som sa rada pozhovárala s Marcusom Goldmanom (jedným z hlavných postáv).
  S hrdinami z YA sa stretnúť veľmi nechcem, niektorí sú síce milý a dosť rozumný, ale aj tak mám pocit, že by sme si nemali čo povedať.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fantóma z opery poznám iba z filmu, ten bol natočený brilantne. :) Ostatných spomenutých nepoznám, ale to bude kvôli žánru.

   Odstrániť
 5. Skvelý článok :D O Harrym niet pochýb. Pri ňom máš absolútnu pravdu a Kvothe je trieda. Ja by som napríklad šla aj s Miseagom z Mariotových dedičov a z VA by som brala radšej Adriana. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. S Harrym by sa chcel stretnúť určite každý, ten je proste nezabudnuteľný :)

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 21 rokov a študujem žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Knižné blogy (CZ&SK)

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.