štvrtok 6. februára 2014

RECENZIA: Šampión (Marie Lu)

June a Day priniesli pre národ Republiky obrovské obete – obetovali veľa jeden pre druhého – a teraz sa ich krajina ocitla na pokraji zániku. Krátko pred podpisom mierovej zmluvy vypukne v Kolóniách nákaza a hrozí, že pohraničné mestá sa zasa ocitnú vo vojne. Záverečná časť trilógie. 

Marie Lu sa už tretíkrát predstavuje v našich kníhkupectvách a s chladnou hlavou môžem povedať, že sa máte na čo tešiť! Aj keď to znie ako najväčšie klišé, Šampión-a som si veľmi užil a splnil všetky moje očakávania. Autorka opäť prišla s dávkou napätia, dobrodružstva, akcie a všetkých tých vecí, ktoré nájdete v každej dobrej knihe. No hlavne sa vrátila do sveta našich dvoch mladých superhrdinov, ktorých cesty sa blížia ku koncu a smerujú ku gracióznemu (happy)endu. Alebo možno aj nie...

"Čas zahojí všetky rany. Ale túto nie. Ešte nie."

June a Daya sme spoznali v prvej časti a už vtedy to boli dvaja pätnásťroční junáci, ktorí boli na svoj vek až príliš vyspelí. Je pekne vidieť, ako sa ich charaktery počas tejto cesty vykryštalizovali. Prešli si mnohým a ich cesty sa viackrát rozišli. Oceňujem Marie Lu, ktorá si tiež prešla dlhou cestou, a napísala premyslený príbeh, ako na sebe zapracovala a vychytala všetky muchy z prvej a druhej časti a priniesla nám kvalitné zakončenie série, ktorá si určite nájde miesto v srdciach niektorých z vás.

Príbeh je opäť písaný z dvoch pohľadov hlavných hrdinov, navzájom sa striedajúc - ako sme boli zvyknutí aj v prvých dvoch dieloch. Potešil ma najmä spomínaný koniec, ktorý podala autorka pekne emotívne a sériu statočne ukončila. Šampión nie je bezchybná kniha. Síce možno natrafíte v prvej polovici na pár hluchých miest, tá druhá ma úplne odrovnala a som si istý, že si ju ešte na dlhý čas zapamätám.

"Jediné, čo som schopný rozoznať, sú farebné machule pohybujúce sa okolo mňa, akoby som sa pozeral na svet skrz hrubé hrboľaté sklo."

Vysoké priemerné hodnotenie knihy na goodreads skoro vždy značí kvalitný príbeh - a do takejto kategórie určite patrí aj séria Legenda. Musím sa priznať, že som si tieto tri autorkine diela veľmi obľúbil, tak ako aj June a Daya. Aj keď sa budem opakovať, Šampión splnil všetko, čo so od neho očakával - krásne vygradovaný príbeh, začínajúc zľahka a ukončený epicky. Teším sa na deň, kedy si od Marie Lu prečítam ďalšiu knihu, pretože každou publikáciou profesionálne rastie a jej príbehy sú čoraz viac čitateľnejšie a zaujímavejšie.

"Pritiahnem si ju bližšie k sebe, načo ma ona oblapí nežne okolo krku a necháme sa unášať rytmom hudby. Je to June, nahováram si stratený vo svojich predstavách."

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

2 komentáre:

  1. Chcem, chcem, chcem! A keď je to také dobré ako tvrdíš, tak sa už neviem dočkať :). Inak pekne si to napísal. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 21 rokov a študujem žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Knižné blogy (CZ&SK)

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.