Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Šampión (Marie Lu)

June a Day priniesli pre národ Republiky obrovské obete – obetovali veľa jeden pre druhého – a teraz sa ich krajina ocitla na pokraji zániku. Krátko pred podpisom mierovej zmluvy vypukne v Kolóniách nákaza a hrozí, že pohraničné mestá sa zasa ocitnú vo vojne. Záverečná časť trilógie. 

Marie Lu sa už tretíkrát predstavuje v našich kníhkupectvách a s chladnou hlavou môžem povedať, že sa máte na čo tešiť! Aj keď to znie ako najväčšie klišé, Šampión-a som si veľmi užil a splnil všetky moje očakávania. Autorka opäť prišla s dávkou napätia, dobrodružstva, akcie a všetkých tých vecí, ktoré nájdete v každej dobrej knihe. No hlavne sa vrátila do sveta našich dvoch mladých superhrdinov, ktorých cesty sa blížia ku koncu a smerujú ku gracióznemu (happy)endu. Alebo možno aj nie...

"Čas zahojí všetky rany. Ale túto nie. Ešte nie."

June a Daya sme spoznali v prvej časti a už vtedy to boli dvaja pätnásťroční junáci, ktorí boli na svoj vek až príliš vyspelí. Je pekne vidieť, ako sa ich charaktery počas tejto cesty vykryštalizovali. Prešli si mnohým a ich cesty sa viackrát rozišli. Oceňujem Marie Lu, ktorá si tiež prešla dlhou cestou, a napísala premyslený príbeh, ako na sebe zapracovala a vychytala všetky muchy z prvej a druhej časti a priniesla nám kvalitné zakončenie série, ktorá si určite nájde miesto v srdciach niektorých z vás.

Príbeh je opäť písaný z dvoch pohľadov hlavných hrdinov, navzájom sa striedajúc - ako sme boli zvyknutí aj v prvých dvoch dieloch. Potešil ma najmä spomínaný koniec, ktorý podala autorka pekne emotívne a sériu statočne ukončila. Šampión nie je bezchybná kniha. Síce možno natrafíte v prvej polovici na pár hluchých miest, tá druhá ma úplne odrovnala a som si istý, že si ju ešte na dlhý čas zapamätám.

"Jediné, čo som schopný rozoznať, sú farebné machule pohybujúce sa okolo mňa, akoby som sa pozeral na svet skrz hrubé hrboľaté sklo."

Vysoké priemerné hodnotenie knihy na goodreads skoro vždy značí kvalitný príbeh - a do takejto kategórie určite patrí aj séria Legenda. Musím sa priznať, že som si tieto tri autorkine diela veľmi obľúbil, tak ako aj June a Daya. Aj keď sa budem opakovať, Šampión splnil všetko, čo so od neho očakával - krásne vygradovaný príbeh, začínajúc zľahka a ukončený epicky. Teším sa na deň, kedy si od Marie Lu prečítam ďalšiu knihu, pretože každou publikáciou profesionálne rastie a jej príbehy sú čoraz viac čitateľnejšie a zaujímavejšie.

"Pritiahnem si ju bližšie k sebe, načo ma ona oblapí nežne okolo krku a necháme sa unášať rytmom hudby. Je to June, nahováram si stratený vo svojich predstavách."

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

  1. Chcem, chcem, chcem! A keď je to také dobré ako tvrdíš, tak sa už neviem dočkať :). Inak pekne si to napísal. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te