Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Šampión (Marie Lu)

June a Day priniesli pre národ Republiky obrovské obete – obetovali veľa jeden pre druhého – a teraz sa ich krajina ocitla na pokraji zániku. Krátko pred podpisom mierovej zmluvy vypukne v Kolóniách nákaza a hrozí, že pohraničné mestá sa zasa ocitnú vo vojne. Záverečná časť trilógie. 

Marie Lu sa už tretíkrát predstavuje v našich kníhkupectvách a s chladnou hlavou môžem povedať, že sa máte na čo tešiť! Aj keď to znie ako najväčšie klišé, Šampión-a som si veľmi užil a splnil všetky moje očakávania. Autorka opäť prišla s dávkou napätia, dobrodružstva, akcie a všetkých tých vecí, ktoré nájdete v každej dobrej knihe. No hlavne sa vrátila do sveta našich dvoch mladých superhrdinov, ktorých cesty sa blížia ku koncu a smerujú ku gracióznemu (happy)endu. Alebo možno aj nie...

"Čas zahojí všetky rany. Ale túto nie. Ešte nie."

June a Daya sme spoznali v prvej časti a už vtedy to boli dvaja pätnásťroční junáci, ktorí boli na svoj vek až príliš vyspelí. Je pekne vidieť, ako sa ich charaktery počas tejto cesty vykryštalizovali. Prešli si mnohým a ich cesty sa viackrát rozišli. Oceňujem Marie Lu, ktorá si tiež prešla dlhou cestou, a napísala premyslený príbeh, ako na sebe zapracovala a vychytala všetky muchy z prvej a druhej časti a priniesla nám kvalitné zakončenie série, ktorá si určite nájde miesto v srdciach niektorých z vás.

Príbeh je opäť písaný z dvoch pohľadov hlavných hrdinov, navzájom sa striedajúc - ako sme boli zvyknutí aj v prvých dvoch dieloch. Potešil ma najmä spomínaný koniec, ktorý podala autorka pekne emotívne a sériu statočne ukončila. Šampión nie je bezchybná kniha. Síce možno natrafíte v prvej polovici na pár hluchých miest, tá druhá ma úplne odrovnala a som si istý, že si ju ešte na dlhý čas zapamätám.

"Jediné, čo som schopný rozoznať, sú farebné machule pohybujúce sa okolo mňa, akoby som sa pozeral na svet skrz hrubé hrboľaté sklo."

Vysoké priemerné hodnotenie knihy na goodreads skoro vždy značí kvalitný príbeh - a do takejto kategórie určite patrí aj séria Legenda. Musím sa priznať, že som si tieto tri autorkine diela veľmi obľúbil, tak ako aj June a Daya. Aj keď sa budem opakovať, Šampión splnil všetko, čo so od neho očakával - krásne vygradovaný príbeh, začínajúc zľahka a ukončený epicky. Teším sa na deň, kedy si od Marie Lu prečítam ďalšiu knihu, pretože každou publikáciou profesionálne rastie a jej príbehy sú čoraz viac čitateľnejšie a zaujímavejšie.

"Pritiahnem si ju bližšie k sebe, načo ma ona oblapí nežne okolo krku a necháme sa unášať rytmom hudby. Je to June, nahováram si stratený vo svojich predstavách."

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

  1. Chcem, chcem, chcem! A keď je to také dobré ako tvrdíš, tak sa už neviem dočkať :). Inak pekne si to napísal. :D

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v