Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Iba jeden rok (Gayle Formanová)

On je pouličný herec, ona študentka s vášňou pre Shakespeara. Jeden deň dokázal zmeniť ich životy na nepoznanie, ale cesty oboch sa po chvíli rozchádzajú. V druhej časti je príbeh vyrozprávaný z pohľadu Willema, mladíka, ktorý sa preberie z bezvedomia s myšlienkou, že vo svete naňho čaká dievča - Lulu, ako ju sám nazýva. Aj keď ju nedokáže poriadne zaradiť, vie, že ju potrebuje opäť stretnúť.

Gayle Formanová je jedna z najobľúbenejších autoriek kníh pre mládež a hrdo sa priznávam, že medzi jej fanúšikov patrím aj ja. Emotívny a krásne jednoduchý príbeh, okorenený myšlienkami veľkého dramatika, mi ešte dlhú chvíľu utkvel v pamäti. Iba jeden deň teda môžem s čistou hlavou zaradiť medzi TOPky roka 2013. Niet pochýb o tom, že som sa na pokračovanie nesmierne tešil. Gayle Formanová opäť dokázala napísať vynikajúci príbeh - a aj keď sa môže zdať, že sú tieto knihy skoro rovnaké, Iba jeden rok bol úplne inou šálkou kávy než jeho predchodca.

"Mohla byť kdekoľvek. Nemusela byť nikde. A najhoršie zo všetkého bolo, že možno bola rovno predo mnou a ja som ju nespoznal."

Už prvý diel autorka rozdelila do dvoch obsahovo nevyrovnaných častí. Zatiaľ čo v tej prvej Formanová popisovala chvíle, ktoré strávili hlavní predstavitelia spolu, v tej druhej (nazvanej rovnako ako 2. diel série) sa Allyson pasovala so svetom bez Willema. Niektorým sa tieto pasáže mohli zdať o úroveň menej záživné, a preto aj do pokračovania treba vstupovať s istým rizikom. Myslím si, že autorka sa s príbehom popasovala statočne. Willem podnikne cestu naprieč celým svetom s nádejou, že dievča zo snov nájde. Páčilo sa mi, že autorka z knihy nevytvorila len klasickú zápletku s romantickým podtónom. Dejovú líniu opäť obohatila o poznanie nových kultúr, zvyklostí a všetky tieto aspekty robia Formanovej diela výnimočnými. 

"Čosi mi vravelo, že ak na niečom záleží, nemalo by to ísť hladko." 

Keby som mal obe časti porovnať, o niečo viac sa mi páčil Iba jeden deň. Je to aj tým, že som pred druhým dielom už dopredu vedel, ako sa dejová línia skončí a bol s príbehom už čiastočne oboznámený. Odhliadnuc od toho, čítanie som si veľmi užíval. Formanová píše veľmi zaujímavým a dobre čítateľným štýlom a keď sa už do knihy raz začítate, nepustíte ju z rúk - aj keď je to asi najväčšie klišé, ktoré možno v recenzii na knihu napísať. Teraz však hovorím z vlastnej skúsenosti, pretože v nádeji, že si knižku poobede iba rozčítam a nechám ju na neskôr, kedy budem mať viac času, som toto čítanie musel predĺžiť až do neskorých hodín, pokým som sa neprelistoval na samotný koniec. Je pravda, že som možno očakával trochu iný charakter konca, no či je podľa vašich predstáv, budete musieť zistiť sami. 

"Niekedy neviete, že po niečom túžite, kým to nestratíte. A niekedy si myslíte, že po niečom túžite, ale nechápete, že v skutočnosti to už máte."

Iba jeden rok je solídnym pokračovaním vynikajúcej série pre mládež. Aj keď sa táto séria končí, som si istý, že Formanová vyprodukuje ešte nejedno kvalitné dielo, z ktorého mi opäť spadne sánka. Rozhodne odporúčam!!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. 
Knihu si môžete zakúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te