Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Radšej nikdy (J.A.Redmerská)

Nehľadali lásku... tá si ich našla sama. Emotívny príbeh dvoch mladíkov, ktorí sa stretnú v autobuse na ceste za zabudnutím. Vzťah medzi nimi sa však čoskoro prehĺbi a dostane do fázy, ktorú ani jeden z nich neočakával.

Edícia svetový bestseller sa snaží označiť také knihy, ktoré by mali byť zaručene dobré. Radšej nikdy ma zaujalo najmä vďaka svojej podarenej obálke a celkom prijateľnej anotácií. Na knižku som sa nesmierne tešil a veľa od nej očakával. J.A. Redmerská všetky moje očakávania splnila a knižku som si od začiatku po koniec užíval, pretože bola písaná veľmi pútavým a jednoduchým štýlom.

"Pozerala sa na mňa s tajomným výrazom, ktorý som nikdy nevidel, a v srdci som pocítil čosi, čo som dovtedy nepoznal."

Hlavnú hrdinku Camryn už nebaví doterajší monotónny život, preto sa vydáva na cestu naprieč Amerikou. V autobuse sa zoznámi s Andrewom, tajomným chalanom so slúchadlami na ušiach. Ani jeho život nie je taký, aký si vysníval, a obaja v tejto ceste vidia niečo, čo ich posunie vpred. Ako už možno tušíte, padnú si do oka, iskra medzi nimi vzbĺkne búrlivým plameňom a z nevinného výletu sa stane cesta, ktorá obom rozžiari ich tmavý život.

"Niekoľko hodín sme vysedávali na stanici a zhovárali sa o hlúpostiach, no aj tak som si užívala každú sekundu rozhovoru."

Radšej nikdy možno zaradiť medzi oddychovky, ktoré priam volajú "Zober si ma so sebou na dovolenku!", a takisto sa môže pridať medzi knihy vhodné pre náročných čitateľov. Spočiatku sa knižka vyvíja ako ľahký a jednoduchý príbeh o dvoch cudzích ľuďoch, ktorí sa navzájom ostrieľajú. Po čase sa autorka osmelí tiež a do príbehu vsunie pasáže, ktoré nie sú deťom prístupné a ktoré bude len málokto očakávať. J.A.Redmerská ich opisuje veľmi svojským spôsobom. Jedno sa však musí autorke nechať, a to je pútavosť toho, čo píše, a krátkymi kapitolami a striedaním pohľadov vás donúti, aby ste Radšej nikdy neodložili z rúk

"Pozoroval som, ako si okolo jej pier razili cestu pramienky vody a ako sa usmiala, vždy keď jej do hrdla dopadla dažďová kvapka. Pozoroval som ju tak sústredene, až som zabudol, že vôbec prší."

Páčilo sa mi, že postava Andrewa nebola ako cez kopirák s Camryn. Obe mali svoj príbeh, pochmúrnu minulosť a obe som si obľúbil. Veľmi. Najmä v prvej polovici som si ku nim vytvoril akési puto, kvôli ktorému som dokázal prehliadnuť aj malé nedostatky v koncepcii príbehu. Stránkami som sa prelúskal veľmi rýchlo, dejová línia plynula bez zádrheľov a hluchých miest sa v knihe vyskytovalo len minimum. Posledných päťdesiat strán si zapamätá asi každý a možno práve koniec Radšej nikdy je dôvodom vysokých hodnotení jednotlivých čitateľov. Klobúk dolu, J.A.Redmerská.

"Po celý čas sme boli spolu, takmer nerozluční, ale teraz... keď vyšiel dverami, cítila som sa, akoby som ho už nemala vidieť."

Radšej nikdy mi vyrazilo dych. Je to príbeh, ktorý sa nehrá na nič veľké a má potenciál stať sa vašou obľúbenou knihou. Štylistikou mi trochu pripomenula Beznádejnú od Colleen Hooverovej, ktorá bola taktiež vynikajúci počin hodný prečítania. K tým mojim TOP sa Radšej nikdy určite zaradí a ani vy neváhajte a prečítajte si ju. Na jeseň sa pripravuje pokračovanie (Radšej vždy), na ktoré sa už neskutočne teším.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu Ikarus.sk 
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.

Komentáre

  1. Paráááda :) Pekne si to zhrnul, už viem po čom siahnem keď budem mať chuť na oddych a lásku :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja sa už neviem dočkať pokračovania :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te