Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Trojica (Sarah Lotzová)

Štyri letecké havárie za jeden deň. Prežili tri deti. Náboženský fanatik v nich vidí zvestovateľov apokalypsy. Čo ak má pravdu? Trojica je reálne vykreslený príbeh, ktorý so sebou prináša množstvo nezodpovedaných otázok a konšpiračných teórii. 

O apokalypse, konci sveta a nadprirodzených javoch sme sa v posledných rokoch dopočuli neúrekom. Koniec sveta, ktorý mal prísť v roku 2012, pobúril milióny ľudí a mnohí z nich fanaticky predpovedali, čo v tento deň nastane. Ako Sarah Lotzová v rozhovore prezradila, s haváriami lietadiel je to rovnako. Vždy pobúria verejnú mienku a stanú sa stredobodom médií. Najmä ak po ničivej havárii existujú ľudia, ktorí ju prežili.

Zdá sa, že všetky katastrofy nespája nič okrem troch detí, ktoré novinári pomenujú Trojica. Pozornosť ešte väčšmi priťahuje fanatický kazateľ, presvedčený o prichádzajúcej apokalypse a jeho vyhlásenia priťahujú húfy záujemcov o vstup do sekty. A deti, ktoré havárie prežili? Tie sú odkázané na úkryt a izoláciu od záujmu médií. Čoskoro však zisťujú, že ich zázračné prežitie a čudesné správanie vnáša pochybnosti aj do duší vlastných opatrovateľov.

Trojica teda prichádza s niečím, čo nemusí každému sadnúť. Nepochybujem o tom, že nejedného z čitateľov doslova fascinuje a mnohí ďalší sa od nej nebudú vedieť odtrhnúť. Veľkou prednosťou knihy je dozaista jej štruktúra, keďže rozprávanie je neustále prepletané vedeckými časťami, výpoveďami svedkov, emailami a rôznymi správami o letoch. Príbeh robia neobyčajným a určite aj zaujímavejším. V mnohých ohľadoch obdivujem autorku, ktorej písanie románu bezpochyby zabralo množstvo času, rovnako aj výskum a zber informácii o leteckých haváriách. Ak však robíte niečo, čo vás baví, nikdy to pre vás nebude ťažké. Rovnako je to aj s Trojicou - tematika knihy vás buď zaujme a čítanie si nesmierne užijete, alebo vám vôbec nesadne.

Pozitívom Trojice je množstvo dejových línií a charakterov, takže si v nej každý dokáže nájsť postavu, ktorú si obľúbi. V pamäti mi určite ostane mladá japonská dvojica, ktorá bola odhodlaná bojovať až do samého konca. Páčilo sa mi, že charaktery v knihe neboli jednotvárne a bezchybné. Podobne ako celá Trojica, ktorá by možno potrebovala niektoré veci doladiť, no jej chyby vypovedajú o tom, že autorka sa netvári ako bezchybná spisovateľka. Jednotlivé línie príbehu sú zamotané, stretnete sa s veľkým počtom mien, a preto sa pri čítaní musíte sústrediť. Možno sa občas stratíte - ako sa to trebárs podarilo mne - a nenájdete medzi postavami súvislosti. No s tým čitatelia, ktorí sa do knihy pustia, určite budú rátať.

Trojicu by som odporúčil skôr ľuďom, ktorí už majú čo-to načítané a v podobných veciach sa vyznajú. Takým, ktorých fascinuje letecká doprava, záhady alebo mystika. Ostatní si knihu môžu užiť, no je pravdepodobné, že ju budú považovať iba za priemerné čítanie. V súčasnosti autorka pracuje na ďalšej knihe, ktorá odpovedá na viaceré otázky, ktoré si budete môcť pri čítaní Trojice položiť.

Trojica vyšla práve dnes, 22.júla. Ak si ju chcete objednať cez internet, urobiť tak môžete na tejto adrese. Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar

Komentáre

  1. To muze byt zajimava knizka i s ohledem na pad/sestreleni malajsijskeho letadla :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Určite si ju prečítaj ak ťa podobné veci zaujímajú a lákajú :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže