Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Marťan (Andy Weir)

Pred šiestimi dňami sa stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Marťan rozpráva vtipný, ale zároveň napínavý príbeh astronauta Marka, ktorý sa ocitne na neprebádanej planéte od-kázaný iba na svoju vynaliezavosť a technické schopnosti. Postačia mu ale na to, aby sa úspešne dopravil späť na Zem? 

"Prúd spálil všetko, do čoho vnikol. Stratil som možnosť kontaktu so Zemou. Ostal som
odkázaný sám na seba."

Povedzme si na rovinu, kto by netúžil po výlete vo vesmírnej lodi? Navštíviť novú planétu, pozorovať hviezdy a pýšiť sa výhľadom, ktorý máme možnosť sledovať iba v televízii? Téma cestovania vo vesmíre je určite aktuálna a vďaka novým technológiám sa stáva čoraz reálnejšia aj pre bežných smrteľníkov. Andy Weir prichádza s románom, rozprávajúcim o putovaní Marka, ktorý ostal celkom sám na planéte, ktorá sa ho zo všetkých síl pokúša zabiť. Zbystrite teda pozornosť, pretože prichádza kniha s vynikajúcim nápadom a hlavný hrdina, ktorý si robí zo všetkého srandu - dokonca aj z nebezpečenstva -, vám určite vyčarí na tvári úsmev

"Dal by som čokoľvek za päťminútový rozhovor s kýmkoľvek z ľudí. Koniec koncov, vediem rozhovor s tým, kto raz bude čítať tento môj denník. Možno zomriem, ale nech sa prepadnem, ak sa nedozvie, čo som chcel povedať."

Pravdepodobne každý z čitateľov bude sprvu ohúrený anotáciou a celým nápadom, s ktorým sme sa predtým veľmi nestretli. Nadšeniu dozaista pomôže aj vyjadrovanie Marka, keďže kniha je písaná prostredníctvom zápiskov do marťanského denníka. Jeho svieže a mladícke rozprávanie sa zaručí na tom, že sa pri knihe nebudete nudiť. Čakáte, že príde slovo "ale"? Po desiatkach strán bez priamej reči vám totiž príbeh začne pripadať ako monológ hlavnej postavy. Je pravdou, že Mark je sympaťák, prihovára sa ku vám ako ku kamarátovi, popisuje vám technické úkony, ktoré práve vykonal, aby sa aspoň o krok priblížil ku ceste domov, no tak či tak v prvej štvrtine knihy nenájdete priamu reč. Aj s tým sa však Andy Weir dokázal neskôr popasovať a pridal pohľady zo Zeme, ktoré príbehu veľmi pomohli.

"Dnes som si dal miesto zemiakov potravinový balíček. Ktovie, ako dlho mi potrvá, kým obídem túto búrku, no ak v nej uviaznem odsúdený na smrť, nezabudnem zjesť aj ostatné jedlá na mimoriadne príležitosti."

Marťan vo svete zožal mimoriadny úspech, pýši sa vysokým hodnotením a filmové spoločnosti dokonca odkúpili práva na nakrútenie filmového spracovania. Od debutovej knihy, ktorá v Amerike vyšla len prednedávnom, to rozhodne nikto nečakal. Aké sú hlavné zbrane Marťana? Podľa mňa je to vynikajúci autorov štýl, ktorý vás aj napriek monológom udrží v strehu. Za všetko môže humor a vtip, ktorý Andy Weir knihe dodal. Síce hlavný hrdina rozpráva o pomerne zložitých veciach, ktorým by človek z ulice nemusel úplne rozumieť, autor knihu pekne odľahčil a urobil čítanie pútavým.

"Na svete nie je veľa ľudí, ktorí sa môžu chváliť tým, že zdemolovali vesmírnu loď za tri miliardy dolárov. Som jedným z nich."

Ďalšou odlišnosťou Marťana od ostatných kníh je veľmi malé množstvo postáv, ktorých počet ku koncu knihy, kedy príbeh graduje, stúpa. Marka sleduje celý svet a aj keď o svojich fanúšikoch nevie, jeho putovanie sa zapísalo do dejín. To, ako sa príbeh skončí, však budete musieť zistiť sami. A určite by ste nemali dlho váhať, pretože Marťana nájdete od dnes v slovenských kníhkupectvách. Na chuť mu môže prísť každý, no odporúčil by som ho najmä čitateľom, ktorí sa neboja výletu do vesmíru. Pripravte sa na poriadnu jazdu, pri ktorej zabudnete na všetko skutočné a spoznáte príbeh jedného "marťana", ktorý sa nie je ochotný vzdať. Prajem vám pekné čítanie :-)

"Každá ľudská bytosť má v sebe zakódovaný základný inštinkt, ktorý ju núti pomáhať druhým. Niekedy to možno tak nevyzerá, ale je to pravda." 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu IKAR. Kniha vyšla dnes - 12.augusta, kúpiť si ju môžete na tejto adrese

Komentáre

  1. veľmi sa na ňu teším, vyzerá parádne :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. super recenzia :-) Ja si chcem teraz tiez nejaku scifi knihu kupit vaham tymto Martanom, Silom alebo Piatou vlnou

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže