utorok 7. októbra 2014

RECENZIA: Papierové mestá (John Green)

Papierové mestá, autorom ktorých je John Green, sú bláznivý príbeh o kamarátstve, nezhodách, láske či hľadaní samého seba. Hoci môžete mať Greena spojeného so smutnými príbehmi, tentokrát prichádza s veselou knižkou o mladej Margo, odhodlanej pomstiť sa všetkým, ktorí jej strpčovali život - od kamarátok až po bývalého frajera. Jej spojencom je Kvéčko, no keď stratí kontakt aj s ním a nechá po sebe iba tajné indície, nikto nevie, kam sa Margo vyparila. Podarí sa Kvéčku nájsť svoju bláznivú kamarátku?  

Papierové mestá patria medzi také knihy, o ktoré sa ľudia trhali už pred samotným vydaním. Niet sa čomu čudovať, ich autorom je obľúbený John Green, ktorého Na vine sú hviezdy momentálne zažívajú filmový aj knižný "boom". Avšak na rozdiel od jeho predošlých kníh Green tentokrát nerozpráva o témach podobných rakovine či zomieraniu - Papierové mestá sú komický príbeh, ktorý môže zaujať ešte širšie publikum než predchádzajúce autorove knihy.

"Neviem, kým Margo je alebo kým bola. Ale viem, že ju musím nájsť."

Ak ste čítali Na vine sú hviezdy či Kam zmizla Aljaška, pravde-podobne budete od knihy očakávať niečo úplne iné, než to, čoho sa pri čítaní dočkáte. Podobne som na tom bol ja - no John ma príjemne prekvapil. Papierové mestá totižto boli po každej stránke iné. Nemali bežných hrdinov, ktorých stretnete na ulici. Ich charaktery neboli len dobré a zlé. Margo a Kvéčko boli plní optimizmu a entuziazmu, mali chuť baviť sa a užívať si život najviac, ako to len ide. Taktiež po dejovej stránke sa príbeh neodohrával iba na jednom mieste. Spolu s Kvéčkom podniknete zúfalú cestu za Margo, ktorá sa nečakane vyparila - a nikto nevie, či vôbec žije alebo či je to len ďalší z jej žartíkov. Papierové mestá sú proste jedna šialená kniha, ktorú by si mal prečítať každý, kto má plné zuby falošných kamarátov, má rád dobrodružstvá a nikdy nevie obsedieť na jednom mieste.

"Margo nebola zázrak. Nebola stelesnené dobrodružstvo.
Nebola krehký a vzácny šperk. Bola dievča."

O odlišnosti Papierových miest od iných románov by sa však dalo rozprávať oveľa väčšmi. Rovnako aj Greenov štýl bol svojím spôsobom iný a celý príbeh odľahčoval. Do knihy vnášal vtipné situácie a repliky, nad ktorými sa často pousmejete, a možno aj práve preto sa mi knižka čítala veľmi dobre a ľahko. Treba však povedať, že nie každému sa môže táto zápletka, ktorá je postavená na spontánnosti, zapáčiť. Nejdem sa tváriť, že keď je autorom Papierových miest uznávaný John Green, kniha bola bezchybná a nemal som jej čo vytknúť. Určite mala svoje muchy, no tie k dobrým románom patria. A takisto ich nemožno porovnávať ani s povestnými "hviezdami", keďže ide o úplne odlišnú tematiku a v predošlých knihách autor hral vo väčšej miere na city. Papierové mestá sú naopak oddychovkou.

"Možno predstavy priblížia budúcnosť skutočnosti, možno nie.
Ale určite s nimi nemôžeme prestať."

O úspechu tohto Greenovho počinu hovorí aj záujem o slovenskú obálku, keďže vydavateľstvo Ikar dalo možnosť o výslednom návrhu rozhodovať samotným čitateľom. Do hlasovania sa zapojilo vyše tisíc Slovákov a pretože skončil výber takmer nerozhodne, Papierové mestá vyšli rovno v dvoch edíciách! V špendlíkovej "YOLi verzii" pasujúcej ku filmovému vydaniu knihy Na vine sú hviezdy a v tvrdej väzbe, ktorá ladí zas s prvým vydaním tohto románu. A kedy vlastne Papierové mestá vychádzajú? Práve dnes, siedmeho októbra, a od zajtra by ste túto knižku mali nájsť v každom dobrom kníhkupectve. A či vám toto dielo odporúčam? Určite áno, keďže sám som bol týmto príbehom prekvapený a hoci nepatria Papierové mestá k tým najlepším knihám, určite sa ku nim aj v budúcnosti vrátim.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Mäkkú verziu Papierových miest si môžete zakúpiť na tejto adrese, hardback zas tu

11 komentárov:

 1. Ak si nájdem čas tak zajtra bežím do kníhkupectva , len stále neviem ktorú verziu kúpiť :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aké máš Na vine sú hviezdy? U mňa suverénne vyhral paperback. :D Ten je naozaj vydarený.

   Odstrániť
  2. Na vine sú hviezdy mám v podstate oboje. Slovenské mám v tvrdej väzbe a ako paperback mám anglickú verziu a tá má rovnakú filmovú obálku ako tá nová slovenský verzia :D čiže fakt neviem

   Odstrániť
  3. Tak si kúp paperback, ktorý je lacnejší a máš už našetrené na polovicu ďalšej knižky. :D Je to na tebe :)

   Odstrániť
 2. Na túto knihu sa veľmi teším a po tvojej recenzii sa jej už fakt neviem dočkať :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Čítala som od Greena knihu Na vine sú hviezdy a na túto sa strašne teším! :)
  Mimochodom, dnes dorazila kniha a navyše so záložkami. Ďakujem ešte raz. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Hviezdy a Aljaška sa mi páčili, každá trochu iným spôsobom, takže na Mestá som naozaj zvedavá! :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Všetky knihy sú super . Ja ich mám doma pokope vďaka tomu že som si kúpila celú kolekciu http://www.eurobooks.sk/sk/produkt/325624/The-John-Green-Collection/. Ušetrí to nejaké to € a ďalej môžu putovať ako darček

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Vitajte na mojom blogu. Volám sa Dominik Petriska, mám 23 rokov a žijem v Bratislave. Na to, aby ste ma lepšie spoznali, vám postačí začítať sa do mojich článkov... alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.