Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Radšej vždy (J.A.Redmerská)

Radšej vždy z pera J.A.Redmerskej je pokračovaním príbehu Camryn a Andrewa, ktorí sa stretli v autobuse - obaja túžili po odreagovaní zo všetkého zlého, čo ich posledné mesiace postretlo. Padli si do oka, spoznali jeden druhého, no ich puto bolo mnohokrát testované nečakanými udalosťami. Teraz do ich života prichádza ďalšia rana a ani jeden z nich si nie je istý, do akej miery to ovplyvní ich spoločný život. 

Prvá časť tejto dvojdielnej série vo mne zanechala množstvo emócii, bola pútavá a vďaka štylistike autorky sa kniha veľmi ľahko zaradila medzi moje obľúbené. Akoby Redmerská do svojho diela vložila isté čaro, ktoré knižku sprevádzalo na každej stránke... a čítanie Radšej nikdy bolo pre mňa zážitkom. Je nepochybné, že som sa na pokračovanie nesmierne tešil a môžem s čistou hlavou povedať, že moje očakávania nesklamalo. Autorka sa vypísala, jednotlivé charaktery dospeli a príbeh nabral na vážnosti.

Zatiaľ čo v Radšej nikdy boli Camryn a Andrew len bláznivé decká, ktoré túžili po dobrodružstve, objavovaní nových vecí a boli až po uši zamilovaní, v pokračovaní sme mohli pozorovať dospelákov, zakladajúcich si rodinu a mysliacich na budúcnosť. Prerod postáv bol pre dejovú líniu nevyhnutný a bolo vidieť, že autorka na príbehu naozaj popracovala. Pretože ani prvý diel nebol klasickou romancou, ktorá rozpráva o dvoch ľuďoch, ktorých osud skončí happyendom. Cesta k šťastiu je kľukatá s množstvom odbočiek a príbeh Andrewa a Camryn je toho dobrým príkladom.

"V živote nastávajú okamihy, kedy musí človek čeliť niečomu takému straš-nému, keď cíti, že už nikdy nebude ako predtým. Akoby sa zhora znieslo čosi temné, čo vám vezme každučký kúsok šťastia, a vy môžete len sledovať, ako to mizne, a viete, že nech spravíte čokoľvek, nikdy sa vám to nevráti." 

Ak by som mal prvý diel s tým druhým porovnať, o trochu viac ma zaujala prvá časť. Mala v sebe iskru, hlavné postavy boli rovnako ako ja bláznivé a užívali si naplno život. Je však pravdou, že u dospelých čitateľov to môže byť naopak - a väčšmi si užijú druhý diel. Tak to ale vo svete knižiek býva - pre každého je zaujímavé niečo iné... Nemusíte sa však báť, hoci sme sa posunuli v čase, v oboch hlavných postavách ostala štipka dobrodružnej nátury a obaja podniknú ešte množstvo šialených vecí.

"Nebol som si istý, čo sa medzi nami v tej chvíli dialo, ale nech to bolo čokoľvek, obaja sme boli prepojení a cítili sme to, čo ten druhý."

Radšej nikdy a Radšej vždy nie sú úplne obyčajné knihy a hoci by sa vám mohlo zdať, že budú presladené, nie je tomu tak. J.A.Redmerská je talentovaná mladá spisovateľka a všetko dávkuje v tej správnej miere. Pre čitateľov si opäť prichystala bonusovú kapitolu a myslím, že lepšie príbeh ukončiť nemohla. Vo všeobecnosti nerád knihu iba vychvaľujem, no táto séria patrí medzi moje obľúbené a určite by ste po autorkiných dielach mali siahnuť v prípade, že milujete dobrodružstvá, chcete si oddýchnuť od každodenných problémov a máte radi príbehy, ktoré sú vyrozprávané z pohľadu oboch hlavných postáv. Odporúčam! :-)

Za poskynutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete objednať napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit