sobota 1. novembra 2014

Halloween, strašidlá a mysteriózne knihy

Hoci halloweenska noc bola už včera, článok som si pre vás prichystal až dnes. Halloween je sviatok, ktorý rozdeľuje nás Slovákov na dve časti - tí, ktorí naň nadávajú a považujú ho za znevažovanie sviatku všetkých svätých, milovníci americkej kultúry sú však za... a urobili by všetko pre to, aby sa Halloween oslavoval aj u nás, nie iba v škôlkach či kluboch a diskotékach. A čo mystika a strašidlá v knihách? Čo si o nich myslím? 

Keď som bol mladší, doslova som miloval strašidelné knihy, po ktorých som sa bál pozrieť pod posteľ. Miloval som upírov, ktorí sali krv, plížili sa po tmavých uličkách a čakali na svoje potenciálne obete so šťavnatou krvou. Takisto som sledoval Upírske denníky, ktoré sa mi páčili ešte väčšmi než knihy (v tejto dobe nesledujem ani seriál a nepokračujem v čítaní nekonečnej knižnej série). Jednoducho, čarodejnice a mystika boli "moje" a vždy som sa tešil na novú tajomnú knižku

Spomínate si ešte na Príbeh čarodejnice? Ja áno, keďže som naň šetril poriadne dlho a takisto dlho som aj pílil rodičom uši, aby mi ho kúpili. Bola to poriadna bichľa s tenkými stránkami a malými písmenkami (ako isto viete, takéto knihy neznášam), ale nápad a vynikajúce ohlasy ma prinútili knižku si kúpiť. A ja som len dychtivo prevracal stránky... Rovnako pochmúrna bola aj Mágia krvi, na ktorú som sa tiež dlho tešil, no musím sa priznať, že som ju nedočítal a zabalil to asi v polovici. Nie, že by som sa bál... strach mám predsa rád. No knižka ma vôbec nezaujala autorkinou štylistikou. A zakrádanie sa po cintorínoch a hľadanie nejakého proroctva... to už je aj na mňa príliš. Avšak niektorým sa knižka páčila. Možno by sa medzi strašidelné knihy mohlo zaradiť aj Meno hviezdy, ktoré je o Jackovi Rozparovačovi. No čo, baby, chceli by ste ho stretnúť v zasneženej uličke? :-D

Nemožno zabudnúť ani na kikirikatú sériu, ktorá vyšla pred pár rokmi vo vydavateľstve Slovart - Údolie: Hra a Katastrofa, ktoré však nezožali veľký úspech. Boli o deckách, nad ktorých odvahou a vytrvalosťou som neprestával otvárať ústa. V neposlednom rade si spomínam na mysterióznu sériu, ktorou sú diela od švédskych autorov - Kruh a Oheň, obe poriadne rozsiahlé. Zatiaľ čo prvý diel sa mi neskutočne páčil, v tom druhom bolo podľa môjho názoru veľa zbytočností a kniha by potrebovala poriadne poškrtať. Nehovoriac o tretej knihe, ktorá má mať vyše osemsto strán a myslím, že sa na jej čítanie neodvážim.

Mysteriózne knihy som proste miloval... A prečo hovorím v minulom čase? Dnes preferujem už niečo iné - buď súčasnú fantasy literatúru alebo realistické príbehy, pri ktorých si oddýchnem. No takisto sa občas rád vrátim do sveta upírov a strašidiel... prečo si predsa nedopriať malú zmenu. A ešte maličká otázka na záver. Určite ste si všimli, že môj blog dostal malú aktualizáciu, aby ste sa na ňom cítili ešte príjemnejšie než doposiaľ. Ako na vás táto zmena pôsobí? Máte voči nej nejaké výhrady? Každý dotaz mi pomôže. :-)

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.