Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Elusion (C.Gabelová, C.Klamová)

Chcete žiť v bezproblémovom svete, kde sa splní každé vaše prianie? Chcete mať možnosť vybrať si ľubovoľné miesto na Zemi a v okamihu sa tam ocitnúť? Chcete zabudnúť na svoj reálny život a robiť, čokoľvek chcete? Vitajte v Elusion – v dokonalom virtuálnom svete. 

Je hlúpe vôbec pýtať sa, kto by nechcel žiť v úžasnom svete so všetkým, čo si zaumieni. Keď však okolo seba počúvate samé superlatívy a chvály, naskytne sa vo vás otázka - čo ak to nie je naozaj také, ako ostatní hovoria? Čo ak sa za všetkým skrýva niečo väčšie, čo nikdy nemalo vyjsť na povrch? Podobne je to aj s Elusion. Regan sa tohto sveta vždy držala ako kliešť, no po otcovej smrti, ktorý celú virtuálnu realitu naprogramoval, nič nie je také, ako kedysi. Regan postupne odhaľuje spletitosť lží a tajomstiev a čaká na ňu množstvo rozhodnutí: o priateľstve, vernosti, ale aj samotnom ľudstve... 

Čítal som už množstvo dystópii, spoznal tucet zvrátených svetov a hlavných hrdinov, ktorí boli odhodlaní tento svet zachrániť. Elusion so sebou prináša neskutočne veľký potenciál - pretože z nápadu, s ktorým jeho autorky prišli, by sa dalo vytvoriť veľa skvelých kníh. Čakáte slovo "ale"? Podľa môjho názoru tento potenciál nebol využitý. Predstavivosť autoriek je totiž veľmi veľká, avšak problém prichádza s "odovzdaním" týchto nápadov verejnosti a čitateľom. Hoci môžu byť ich nápady veľkolepé, nie každý ich dokáže vstrebať a pochopiť. Tak to však býva pri väčšine diel - niektorí danú knihu milujú, iní kritizujú. Elusion do takej kategórie určite patrí. 

"Letíme tak rýchlo, že sa nestíhame kochať prekrásnou scenériou. Je to vzrušujúce, no zároveň ma to upokojuje."

A do ktorej kategórie patrím ja? Nemôžem povedať, že by sa mi toto dielo nepáčilo. Autorky ma zaujali už na úvodných stranách, avšak musím sa priznať, že som sa občas v dejovej línii strácal. Treba ale povedať, že dielo sa čítalo veľmi rýchlo a rovnako som nemal problém ani s jednotlivými charaktermi. Elusion prinieslo veľa informácii, no myslím si, že to hlavné na nás ešte len čaká. Akoby bol prvý diel tejto série len úvodom, malým rozbehom pre niečo veľkolepé. Verím, že sa tak aj stane, pretože talentu Gabelovej a Klamovej by bola určite škoda. 

"Nedokážem myslieť na nič iné, iba na to, ako fantasticky sa cítim, ako tu chcem zostať a ako veľmi sa nechcem vrátiť domov.
Na mojich želaniach však nezáleží..."

Elusion nie je zlým čítaním - nájdete v nej akciu, klamstvá aj príjemných hrdinov. Zopárkrát narazíte na hluché miesto, no inokedy sa zas naplno vnoríte do fantastického sveta, v ktorom by ste určite (ne)chceli žiť. Nedokážem povedať, či sa vám kniha bude páčiť alebo nie - ale určite by ste to mali aspoň skúsiť. Ja som zvedavý na pokračovanie a verím, že príde čo najskôr - a taktiež že bude o poznanie lepšie než prvý diel, v ktorom sa potrebovali autorky iba rozbehnúť. Veď prečo nepočkať na kvalitnú vec?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia

Komentáre

  1. Po týto knížce jsem se už dívala a myslím si, že si ji časem přečtu.. I když radši od toho nebudu očekávat mnoho.. Ale docela se na to čtení i těším :)
    http://fantasy-maniak.blog.cz/

    OdpovedaťOdstrániť
  2. já jsem ohledně knihy skeptická a nejspíš si ji nikdy nepřečtu. Mě zaprvé už nezaujala na první ani druhý pohled a ani anotace. Na mě kniha musí udělat dojem, abych si ji koupila a to bohužel neudělala. Ale jsem ráda, že tobě se aspoň trochu líbila, i když má své chyby. Krásná recenze :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te