Preskočiť na hlavný obsah

Rebecca Donovan: "Emmin príbeh je o tom, aké cenné je byť milovaný." | rozhovor s autorkou série Dych

Práve dnes vyšiel druhý diel úspešnej série Dych od Rebeccy Donovan, ktorá si získala fanúšikov po celom svete. Prvá časť trilógie rozpráva príbeh Emmy, ktorá zažíva doma peklo a pod kapucňou skrýva utrpenie a bolesť, ktoré sa stali jej každodennou rutinou. Ak však sledujete môj blog pozorne, tieto informácie o knihe dávno viete. Tentokrát mám pre vás ale pripravené niečo iné: s mladučkou autorkou sa mi podarilo spojiť a uskutočniť interview, v ktorom prezrádza veľa vecí o tom, ako samotná séria vznikala, čo jej predchádzalo a akej tvorbe sa venuje v súčasnosti. Nebudem teda ďalej zdržovať a prajem pekné čítanie! :-) 

Ako by ste opísali druhý diel série Dych? Je v niečom odlišný od úvodnej knihy?
Sotva dýcham rozpráva viac o Emminej minulosti - odkiaľ prišla a ako sa dostala k svojej tete a strýkovi. Taktiež uvidíte, ako sa vyvíjal vzťah medzi Emmou a Evanom. Emma však stále nenašla samú seba - nevie, kým je, ani kým chce byť. V tejto knihe na ňu čaká množstvo rozhodnutí, ktoré jej pravdepodobne zmenia život. 

Čo vás inšpirovalo k napísaniu tejto série o dievčati, ktoré každodenne trpí? Je Emma podobná niekomu z vašich známych alebo priateľov? 
Vyštudovala som psychológiu a moje odhodlanie bolo odjakživa zachrániť svet. Viac než tri roky som pracovala s tínedžermi, ktorí doma prežívali peklo. Úplne ma to zlomilo a svojím spôsobom aj sklamalo. Videla som, čo ubližovanie spôsobuje svojim obetiam - a ako veľmi si tieto obete dokážu strážiť tajomstvá - hoci znamenajú ich vlastný život. Keď som po prvýkrát vytvorila Emmu Thomas, vedela som, že skrýva niečo, čo ju drží v pasti. Rýchlo som si uvedomila, čo to tajomstvo v skutočnosti bolo. Bola týraná. Preto potrebovala byť dokonalá, zatiaľ čo ostala tichá a osamotená. To zapríčinilo, že celý jej život bola jedna veľká lož. Fyzické ubližovanie je téma, o ktorej by sme mali viac diskutovať. pretože je aktuálne pre oveľa viac ľudí, než si dokážete predstaviť. V každom dome, jednoducho všade...

Je pravdou, že nie každému sa Dôvod dýchať páčil. Iní si ho zas zamilovali. Čo robí sériu Dych odlišnou od ďalších kníh? 
Dych nazerá do hlavy týraného dievčaťa. Myslím, že to je niečo, čo sa v ostatných young adult sériách často nevyskytuje. Som šťastná, že môj príbeh poukázal na tematiku domáceho násilia. Ak si raz prečítajú čitatelia kompletnú sériu, prežijú celé utrpenie spoločne s Emmou. Najprv je len pravidelne týraná, no v ďalších dvoch knihách uvidíte, ako ju doženie minulosť. Síce jej už nikto neubližuje, to, čo prežila, ju stále sprevádza v myšlienkach a pocitoch. Ovplyvňuje to každé rozhodnutie, ktoré uskutoční. Jestvuje veľký rozdiel medzi prežívaním a skutočným žitím. Veľa tínežderských príbehov sa zaoberá nachádzaním lásky alebo udržaním vzťahu. Avšak Emmin skutočný príbeh je o tom, aké cenné je byť milovaný. 

Ste pomerne mladá autorka a vaše príbehy sa stali úspešné po celom svete. Písala sa vám táto séria ťažko? 
Písanie by som rozhodne nenazvala "ľahkým". No v skutočnosti mám pocit, že je to niečo, čo ma napĺňa. Prvú verziu série Dych som napísala za pár týždňov, avšak po nej nasledoval kopec ďalších verzií. Naučila som sa jednu vec - nikdy totiž neviete, kam vás písanie príbehu zavedie. Musíte byť otvorení v nasledovaní nových smerov - hoci na tretí, štvrtý či PÄTNÁSTY pokus.


Ako ste sa cítili, keď vám bolo povedané, že vaša kniha bude vydaná?
Bol to môj celoživotný sen vidieť svoju knihu na poličke v kníhkupectve. Takže keď som podpisovala svoju prvú zmluvu, bolo to niečo nezabudnuteľné! Taktiež mi to rozšírilo možnosti v celosvetovom vydávaní. O niečom takom som pri písaní prvej knihy ani len nesnívala! 

Pracujete v súčasnosti na niečom novom? Ste taktiež autorkou knihy What If. Môžete nám o nej povedať trochu viac? Je podobná sérii Dych
V tejto chvíli pracujem na The Burning Series. Je to príbeh o Jonathanovi Reesovi, na ktorého natrafíte aj v Sotva dýcham. Jeho osud je ešte temnejší a tragickejší než ten Emmin. Bude to emotívny žmýkač, verte mi! Neskutočne sa teším, že môžem opäť písať. What If je zas "sólovkou", ktorá vyšla v septembri 2014. Rozpráva o Calovi Loganovi, ktorý sa v detstve zamiloval do kamarátky Nicole. Keď obaja dospeli, Nicole sa s Calom prestala rozprávať a po promócii sa z mesta načisto vyparila. Cal odchádza na vysokú tam, kde si myslí, že by mohol stretnúť aj Nicole, ktorá ho však dnes nespoznáva. Cal je prinútený odhaliť pravdu o tajomstve z minulosti. Príbeh je podobný sérii Dych z toho dôvodu, že rozpráva o mladých ľuďoch a veľmi emotívnych a reálnych situáciách. Rovnako ako Dych, aj What If je o rozhodnutiach, ktoré menia ľuďom život. Avšak What If má oveľa ľahšiu atmosféru. V knihe nájdete množstvo romantiky a vtipu. Písanie tohto príbehu som si naozaj užívala.

Na záver by som rád poďakoval autorke, ktorá ochotne prijala pozvanie na rozhovor. V priebehu týždňa na vás taktiež čaká recenzia knihy Sotva dýcham, nedočkavcom však pripomínam LINK, na ktorom si môžete knihu objednať. Tým, ktorí chcú skúsiť šťastie, zas odporúčam moju súťaž o spomínanú knihu, ktorá trvá len dodnes! Azda vás Sotva dýcham nesklame. Pekný zvyšok dňa! :-)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te