Preskočiť na hlavný obsah

Rebecca Donovan: "Emmin príbeh je o tom, aké cenné je byť milovaný." | rozhovor s autorkou série Dych

Práve dnes vyšiel druhý diel úspešnej série Dych od Rebeccy Donovan, ktorá si získala fanúšikov po celom svete. Prvá časť trilógie rozpráva príbeh Emmy, ktorá zažíva doma peklo a pod kapucňou skrýva utrpenie a bolesť, ktoré sa stali jej každodennou rutinou. Ak však sledujete môj blog pozorne, tieto informácie o knihe dávno viete. Tentokrát mám pre vás ale pripravené niečo iné: s mladučkou autorkou sa mi podarilo spojiť a uskutočniť interview, v ktorom prezrádza veľa vecí o tom, ako samotná séria vznikala, čo jej predchádzalo a akej tvorbe sa venuje v súčasnosti. Nebudem teda ďalej zdržovať a prajem pekné čítanie! :-) 

Ako by ste opísali druhý diel série Dych? Je v niečom odlišný od úvodnej knihy?
Sotva dýcham rozpráva viac o Emminej minulosti - odkiaľ prišla a ako sa dostala k svojej tete a strýkovi. Taktiež uvidíte, ako sa vyvíjal vzťah medzi Emmou a Evanom. Emma však stále nenašla samú seba - nevie, kým je, ani kým chce byť. V tejto knihe na ňu čaká množstvo rozhodnutí, ktoré jej pravdepodobne zmenia život. 

Čo vás inšpirovalo k napísaniu tejto série o dievčati, ktoré každodenne trpí? Je Emma podobná niekomu z vašich známych alebo priateľov? 
Vyštudovala som psychológiu a moje odhodlanie bolo odjakživa zachrániť svet. Viac než tri roky som pracovala s tínedžermi, ktorí doma prežívali peklo. Úplne ma to zlomilo a svojím spôsobom aj sklamalo. Videla som, čo ubližovanie spôsobuje svojim obetiam - a ako veľmi si tieto obete dokážu strážiť tajomstvá - hoci znamenajú ich vlastný život. Keď som po prvýkrát vytvorila Emmu Thomas, vedela som, že skrýva niečo, čo ju drží v pasti. Rýchlo som si uvedomila, čo to tajomstvo v skutočnosti bolo. Bola týraná. Preto potrebovala byť dokonalá, zatiaľ čo ostala tichá a osamotená. To zapríčinilo, že celý jej život bola jedna veľká lož. Fyzické ubližovanie je téma, o ktorej by sme mali viac diskutovať. pretože je aktuálne pre oveľa viac ľudí, než si dokážete predstaviť. V každom dome, jednoducho všade...

Je pravdou, že nie každému sa Dôvod dýchať páčil. Iní si ho zas zamilovali. Čo robí sériu Dych odlišnou od ďalších kníh? 
Dych nazerá do hlavy týraného dievčaťa. Myslím, že to je niečo, čo sa v ostatných young adult sériách často nevyskytuje. Som šťastná, že môj príbeh poukázal na tematiku domáceho násilia. Ak si raz prečítajú čitatelia kompletnú sériu, prežijú celé utrpenie spoločne s Emmou. Najprv je len pravidelne týraná, no v ďalších dvoch knihách uvidíte, ako ju doženie minulosť. Síce jej už nikto neubližuje, to, čo prežila, ju stále sprevádza v myšlienkach a pocitoch. Ovplyvňuje to každé rozhodnutie, ktoré uskutoční. Jestvuje veľký rozdiel medzi prežívaním a skutočným žitím. Veľa tínežderských príbehov sa zaoberá nachádzaním lásky alebo udržaním vzťahu. Avšak Emmin skutočný príbeh je o tom, aké cenné je byť milovaný. 

Ste pomerne mladá autorka a vaše príbehy sa stali úspešné po celom svete. Písala sa vám táto séria ťažko? 
Písanie by som rozhodne nenazvala "ľahkým". No v skutočnosti mám pocit, že je to niečo, čo ma napĺňa. Prvú verziu série Dych som napísala za pár týždňov, avšak po nej nasledoval kopec ďalších verzií. Naučila som sa jednu vec - nikdy totiž neviete, kam vás písanie príbehu zavedie. Musíte byť otvorení v nasledovaní nových smerov - hoci na tretí, štvrtý či PÄTNÁSTY pokus.


Ako ste sa cítili, keď vám bolo povedané, že vaša kniha bude vydaná?
Bol to môj celoživotný sen vidieť svoju knihu na poličke v kníhkupectve. Takže keď som podpisovala svoju prvú zmluvu, bolo to niečo nezabudnuteľné! Taktiež mi to rozšírilo možnosti v celosvetovom vydávaní. O niečom takom som pri písaní prvej knihy ani len nesnívala! 

Pracujete v súčasnosti na niečom novom? Ste taktiež autorkou knihy What If. Môžete nám o nej povedať trochu viac? Je podobná sérii Dych
V tejto chvíli pracujem na The Burning Series. Je to príbeh o Jonathanovi Reesovi, na ktorého natrafíte aj v Sotva dýcham. Jeho osud je ešte temnejší a tragickejší než ten Emmin. Bude to emotívny žmýkač, verte mi! Neskutočne sa teším, že môžem opäť písať. What If je zas "sólovkou", ktorá vyšla v septembri 2014. Rozpráva o Calovi Loganovi, ktorý sa v detstve zamiloval do kamarátky Nicole. Keď obaja dospeli, Nicole sa s Calom prestala rozprávať a po promócii sa z mesta načisto vyparila. Cal odchádza na vysokú tam, kde si myslí, že by mohol stretnúť aj Nicole, ktorá ho však dnes nespoznáva. Cal je prinútený odhaliť pravdu o tajomstve z minulosti. Príbeh je podobný sérii Dych z toho dôvodu, že rozpráva o mladých ľuďoch a veľmi emotívnych a reálnych situáciách. Rovnako ako Dych, aj What If je o rozhodnutiach, ktoré menia ľuďom život. Avšak What If má oveľa ľahšiu atmosféru. V knihe nájdete množstvo romantiky a vtipu. Písanie tohto príbehu som si naozaj užívala.

Na záver by som rád poďakoval autorke, ktorá ochotne prijala pozvanie na rozhovor. V priebehu týždňa na vás taktiež čaká recenzia knihy Sotva dýcham, nedočkavcom však pripomínam LINK, na ktorom si môžete knihu objednať. Tým, ktorí chcú skúsiť šťastie, zas odporúčam moju súťaž o spomínanú knihu, ktorá trvá len dodnes! Azda vás Sotva dýcham nesklame. Pekný zvyšok dňa! :-)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v