utorok 10. februára 2015

Rebecca Donovan: "Emmin príbeh je o tom, aké cenné je byť milovaný." | rozhovor s autorkou série Dych

Práve dnes vyšiel druhý diel úspešnej série Dych od Rebeccy Donovan, ktorá si získala fanúšikov po celom svete. Prvá časť trilógie rozpráva príbeh Emmy, ktorá zažíva doma peklo a pod kapucňou skrýva utrpenie a bolesť, ktoré sa stali jej každodennou rutinou. Ak však sledujete môj blog pozorne, tieto informácie o knihe dávno viete. Tentokrát mám pre vás ale pripravené niečo iné: s mladučkou autorkou sa mi podarilo spojiť a uskutočniť interview, v ktorom prezrádza veľa vecí o tom, ako samotná séria vznikala, čo jej predchádzalo a akej tvorbe sa venuje v súčasnosti. Nebudem teda ďalej zdržovať a prajem pekné čítanie! :-) 

Ako by ste opísali druhý diel série Dych? Je v niečom odlišný od úvodnej knihy?
Sotva dýcham rozpráva viac o Emminej minulosti - odkiaľ prišla a ako sa dostala k svojej tete a strýkovi. Taktiež uvidíte, ako sa vyvíjal vzťah medzi Emmou a Evanom. Emma však stále nenašla samú seba - nevie, kým je, ani kým chce byť. V tejto knihe na ňu čaká množstvo rozhodnutí, ktoré jej pravdepodobne zmenia život. 

Čo vás inšpirovalo k napísaniu tejto série o dievčati, ktoré každodenne trpí? Je Emma podobná niekomu z vašich známych alebo priateľov? 
Vyštudovala som psychológiu a moje odhodlanie bolo odjakživa zachrániť svet. Viac než tri roky som pracovala s tínedžermi, ktorí doma prežívali peklo. Úplne ma to zlomilo a svojím spôsobom aj sklamalo. Videla som, čo ubližovanie spôsobuje svojim obetiam - a ako veľmi si tieto obete dokážu strážiť tajomstvá - hoci znamenajú ich vlastný život. Keď som po prvýkrát vytvorila Emmu Thomas, vedela som, že skrýva niečo, čo ju drží v pasti. Rýchlo som si uvedomila, čo to tajomstvo v skutočnosti bolo. Bola týraná. Preto potrebovala byť dokonalá, zatiaľ čo ostala tichá a osamotená. To zapríčinilo, že celý jej život bola jedna veľká lož. Fyzické ubližovanie je téma, o ktorej by sme mali viac diskutovať. pretože je aktuálne pre oveľa viac ľudí, než si dokážete predstaviť. V každom dome, jednoducho všade...

Je pravdou, že nie každému sa Dôvod dýchať páčil. Iní si ho zas zamilovali. Čo robí sériu Dych odlišnou od ďalších kníh? 
Dych nazerá do hlavy týraného dievčaťa. Myslím, že to je niečo, čo sa v ostatných young adult sériách často nevyskytuje. Som šťastná, že môj príbeh poukázal na tematiku domáceho násilia. Ak si raz prečítajú čitatelia kompletnú sériu, prežijú celé utrpenie spoločne s Emmou. Najprv je len pravidelne týraná, no v ďalších dvoch knihách uvidíte, ako ju doženie minulosť. Síce jej už nikto neubližuje, to, čo prežila, ju stále sprevádza v myšlienkach a pocitoch. Ovplyvňuje to každé rozhodnutie, ktoré uskutoční. Jestvuje veľký rozdiel medzi prežívaním a skutočným žitím. Veľa tínežderských príbehov sa zaoberá nachádzaním lásky alebo udržaním vzťahu. Avšak Emmin skutočný príbeh je o tom, aké cenné je byť milovaný. 

Ste pomerne mladá autorka a vaše príbehy sa stali úspešné po celom svete. Písala sa vám táto séria ťažko? 
Písanie by som rozhodne nenazvala "ľahkým". No v skutočnosti mám pocit, že je to niečo, čo ma napĺňa. Prvú verziu série Dych som napísala za pár týždňov, avšak po nej nasledoval kopec ďalších verzií. Naučila som sa jednu vec - nikdy totiž neviete, kam vás písanie príbehu zavedie. Musíte byť otvorení v nasledovaní nových smerov - hoci na tretí, štvrtý či PÄTNÁSTY pokus.


Ako ste sa cítili, keď vám bolo povedané, že vaša kniha bude vydaná?
Bol to môj celoživotný sen vidieť svoju knihu na poličke v kníhkupectve. Takže keď som podpisovala svoju prvú zmluvu, bolo to niečo nezabudnuteľné! Taktiež mi to rozšírilo možnosti v celosvetovom vydávaní. O niečom takom som pri písaní prvej knihy ani len nesnívala! 

Pracujete v súčasnosti na niečom novom? Ste taktiež autorkou knihy What If. Môžete nám o nej povedať trochu viac? Je podobná sérii Dych
V tejto chvíli pracujem na The Burning Series. Je to príbeh o Jonathanovi Reesovi, na ktorého natrafíte aj v Sotva dýcham. Jeho osud je ešte temnejší a tragickejší než ten Emmin. Bude to emotívny žmýkač, verte mi! Neskutočne sa teším, že môžem opäť písať. What If je zas "sólovkou", ktorá vyšla v septembri 2014. Rozpráva o Calovi Loganovi, ktorý sa v detstve zamiloval do kamarátky Nicole. Keď obaja dospeli, Nicole sa s Calom prestala rozprávať a po promócii sa z mesta načisto vyparila. Cal odchádza na vysokú tam, kde si myslí, že by mohol stretnúť aj Nicole, ktorá ho však dnes nespoznáva. Cal je prinútený odhaliť pravdu o tajomstve z minulosti. Príbeh je podobný sérii Dych z toho dôvodu, že rozpráva o mladých ľuďoch a veľmi emotívnych a reálnych situáciách. Rovnako ako Dych, aj What If je o rozhodnutiach, ktoré menia ľuďom život. Avšak What If má oveľa ľahšiu atmosféru. V knihe nájdete množstvo romantiky a vtipu. Písanie tohto príbehu som si naozaj užívala.

Na záver by som rád poďakoval autorke, ktorá ochotne prijala pozvanie na rozhovor. V priebehu týždňa na vás taktiež čaká recenzia knihy Sotva dýcham, nedočkavcom však pripomínam LINK, na ktorom si môžete knihu objednať. Tým, ktorí chcú skúsiť šťastie, zas odporúčam moju súťaž o spomínanú knihu, ktorá trvá len dodnes! Azda vás Sotva dýcham nesklame. Pekný zvyšok dňa! :-)

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.