Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Stretnutie (Gail McHughová)

Stretnutie, ktoré zožalo mimoriadny úspech, je debutom pomerne mladej Gail McHughovej.  Tematicky toto dielo možno zaradiť do kategórie podobnej novodobému Fifty Shades, avšak je otázne, či sa mu ošiaľom, ktorý spomínaná séria vyvolala, dokáže vyrovnať. Čo si o tomto príbehu myslím ja?

Spomínaný typ literatúry zobrazujúci takpovediac obyčajné dievča, ktoré natrafí na milionára svojich snov, sa stal v poslednom čase jedným z najčítanejších druhov románov. Akoby ženy rady čítali o tom, po čom tajne túžia a tieto príbehy sú vhodným spôsobom, ako vypnúť od každodenných starostí. Stretnutie rozhodne neprichádza s ničím, čo by už nebolo predtým povedané. Je ale pravdou, že Gail McHughová dokázala vytvoriť napínavú a nepredvídateľnú zápletku s početnými zvratmi. Tej by však dozaista pomohla lepšia štylistika, pretože už v prvých momentoch bolo jasné, že autorka nie je dostatočne vypísaná a kniha sa nečítala tak ľahko, ako tomu bolo pri iných (podobných) románoch. 

"Pred niekoľkými mesiacmi si myslela, že mu vidí pod kožu 
a že dokáže odlúpnuť viaceré z jeho myšlienkových vrstiev. Dnes 
večer však Gavin namiesto toho odlúpil niekoľko vrstiev z nej."

Emily sa so svojím priateľom Dillonom presťahuje do New Yorku, aby tam začala nový život. Nájde si prácu v reštaurácii – a potom stretne Gavina, bohatého a známeho plejboja. Ich cesty sa o chvíľu znovu skrížia a vzájomnú príťažlivosť už nie je možné zastaviť. Schyľuje sa k unáhlenej svadbe a Emily stojí pred ťažkým rozhodnutím. Oddá sa Gavinovi, a tým pádom ju bude stíhať svedomie kvôli Dillonovi, alebo poslúchne svoje srdce, ktorého voľba je jasná? Čas sa nezadržateľne kráti a jedno nesprávne rozhodnutie môže Emily zruinovať celý život. 

Hlavným lákadlom pre túto knihu je naozaj podarená zápletka, ktorá bola vynikajúco premyslená. Autorka zvládla gradáciu príbehu, odbremenila ho od väčšiny hluchých miest a hoci nebola kniha písaná spôsobom, aby sa od nej čitateľ nemohol odtrhnúť, išlo o príjemné oddychové čítanie. Väčší problém som mal však so samotnými postavami. Emily mi ako hlavná protagonistka príbehu nesadla a nestotožňoval som sa s jej správaním. Takisto mi ani zvyšné postavy neprišli realistické a dostatočne vykreslené. Treba len dúfať, že v nasledujúcich knihách sa autorka poučí zo svojich chýb. Predsa len, ide o debut, za ktorý sa ale McHughová rozhodne nemusí hanbiť.

"Jeho dotyky, emócie vyvierajúce z jeho slov a úprimný
pohľad ju zbavili strachu z neho... strachu z nich."

Stretnutie by nemalo chýbať v knižnici žiadneho fanúšika New Adult kníh. Musím povedať, že moje očakávania splnilo. Nešlo o strhujúci príbeh s hlbokými myšlienkami, takisto ma neprinútilo sedieť nad knihou celé popoludnie. Avšak rátalo sa mi, že autorka vytvorila v skutku zaujímavú "story" s netradičným záverom príbehu, ktorý fanúšikov prinúti prečítať si aj ďalšiu časť. Pulz by mal do našich kníhkupectiev doraziť v slovenskom preklade už začiatkom leta.  

Za poskytnutie recenzného e-booku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete objednať na tomto mieste

Komentáre

  1. Autorky sa teraz musím zastať. Ani nešlo o to, že by bola nevypísaná, podľa mňa to s ňou nemá vôbec nič spoločné. :D Ja som tú knihu dorazila akurát včera a všimla som si v nej veľa chýb a ešte viac kostrbatých viet. Skôr by som z tej "nevypísanosti" vinila preklad. Len zo zvedavosti som sa pustila do anglickej verzie a to sa mi zdalo v pohode.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Vidíš, možno máš pravdu! :) na ten som sa veľmi nezameriaval, lebo mi nejako výrazne neprekážal :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže