Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Zbohom, nevinnosť (Cora Carmacková)

Pre niektorých je v živote dôležité vzdelanie, pre iných kamaráti, úspech či bohatstvo. Študentku herectva Bliss ale trápi úplne niečo iné. Je poslednou, nazvime to nepoškvrnenou, na vysokej škole a je ochotná urobiť čokoľvek, aby sa to zmenilo. Románik na jednu noc je fajn - nie však v prípade, keď na druhý deň zistíte, že muž, ktorý vám ešte včera ležal v posteli, je vašim učiteľom. 

Znie to ako klišé z amerického filmu? Možno. Tento námet však pozdvihol Coru Carmackovú medzi celosvetovo obľúbené autorky, ktoré sa môžu popýšiť množstvom úspešných kníh. A Zbohom, nevinnosť medzi ne určite patrí. Jej jednoduchý nápad, ktorý je okorenený štipkou romantiky a erotiky, pričom zároveň nejde o nič zamotané ani zložité, vytvára naozaj príjemnú atmosféru príbehu. Stránky pritom plynú jedna radosť a pri čítaní nemáte pocit, že by ste sa nudili. To sú hlavné prednosti spomínanej knihy, na ktorú som sa už mesiace tešil. A s odstupom času môžem spokojne tvrdiť, že moje očakávania splnila. Do poslednej bodky. 

"Ľudia zvyknú tvrdiť, že nezáväzné romániky na jednu
noc sú jednoduché. To ešte nepoznajú mňa."

Hneď na začiatku by som rád poznamenal, že ak čakáte náročný príbeh, Zbohom, nevinnosť pravdepodobne nebude pre vás. Možno v nej nenájdete do detailu prepracované hlavné postavy, možno sa nestotožníte s ich rozhodnutiami. Možno vám budú pôsobiť naivne a absurdne. Avšak ak si chcete prečítať v skutku zaujímavý príbeh, ktorý ako celok vytvára príjemné čítanie, pri ktorom si oddýchnete a zabudnete na svoje problémy, práve táto kniha je dobrou voľbou. Mne osobne ani jeden z charakterov nevadil a hoci som sa s nimi ani výrazne nestotožnil, v prípade tejto knihy to nahralo veľkú rolu.

"Bývame síce v tom istom obytnom bloku, ale spravím
všetko pre to, aby sme sa viac nevideli."

Taktiež sa mi veľmi páčilo, že Carmacková sa nehrala na niečo, čím nie je. Jej príbeh bol vyrozprávaný príjemným štýlom, ktorý sa ľahko čítal a bolo vidieť, že autorka veľmi dobre vedela, čo chce dosiahnuť. Že si zápletku dopredu premyslela a svojich čitateľov zbytočne nenaťahovala. Hoci by sa dal námet jej knihy rozpracovať aj na štyristovku strán plných nezáživných myšlienkových pochodov hlavných postáv, ona stavila na menší rozsah - a bezmála dvestopäťdesiat strán tejto knihe bohato stačilo na to, aby zaujala masu čitateľov - vrátane mňa.  

"Niektoré vzťahy sa skončia bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme. Žiaria jasne ako hviezdy, až kým nenadíde ich čas, a vtedy zhasnú."

Losing it alebo v slovenčine Zbohom, nevinnosť je príjemným čítaním pre každého, kto má chuť na nenáročný príbeh s myšlienkou zakázanej lásky. Kniha splnila moje očakávania a rozhodne vám odporúčam prečítať si ju. Hoci by niektorí mohli povedať, že autorka neprišla s ničím novým (a čiastočne majú aj pravdu), Carmacková ide s trendom, vie, čo sa dnes "nosí" a čím svojich čitateľov zaujme. Osobne som veľmi zvedavý na pokračovanie príbehu, ktoré by malo do slovenských kníhkupectiev doraziť v septembri tohto roku. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te