Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Prvá láska (J.Patterson & E.Raymond)

Čo môže byť lákavejšie než výlet naprieč krajinou – navyše so svojou životnou láskou? Užívať si dni plné slobody, jesť nezdravé jedlá a možno zopárkrát prekročiť zákon? Prvá láska je skutočný príbeh, ktorý prichádza s dojímavým rozuzlením. 

Blíži sa leto a románov s tematikou letnej lásky bude neúrekom. Hoci nie som veľký romantik, na príbehu Prvá láska ma zaujalo minimálne to, že autorstvo patrí šestdesiatosemročnému Jamesovi Pattersonovi a o poznanie mladšej Emily Raymond. Zaujímalo ma, ako dokážu vytvoriť hlavné postavy, keďže viaceré veci sa od ich mladosti dávno zmenili. Ani niekoľko hodín po dočítaní však stále nedokážem presne povedať, aké emócie vo mne kniha vyvolala. Jednak na mňa pôsobila chaoticky, prešpikovaná množstvom krátkych a nepodstatných udalostí, kvôli ktorým som sa v príbehu neraz stratil, ale taktiež aj naivne a miestami nereálne. Čo ale musím autorskej dvojici uznať, je nepredvídateľnosť príbehu. Vôbec som nečakal to, čo sa z románu nakoniec vykľulo. 

Síce by ste si mohli myslieť, že autori pre svoj vek nedokážu napísať podobné dielo, opak sa stal pravdou. Príbeh vo mne navyše vzbudil mladícku letnú atmosféru - že som túžil byť jeho súčasťou a naplno si užívať prázdniny. Tvorcovia knihy stavili na krátke kapitoly, ktoré posúvali dej rýchlo dopredu a dvestovku strán bolo možné zhltnúť za dve popoludnia. A zatiaľ čo prvá polovica príbehu vyzerala nevinne, v tej druhej zápletka vygradovala a charakter príbehu sa úplne zmenil. Ťažko súdiť, či k dobrému, avšak určite treba povedať, že to autori s emóciami neprehnali a zvolili tú zlatú strednú cestu. 

"Na okamih som mal naozaj dojem, že som zomrel a ocitol sa v nebi."

Ako som už spomínal, kniha priam žije letnou a uvoľnenou atmosférou. Autorom sa podarilo veľmi dobre vytvoriť prostredie príbehu, od ktorého sa množstvo vecí odohrávalo. Naopak, hlavné postavy nedostali toľko miesta, koľko by si možno zaslúžili a viaceré veci nakoniec ostávajú nejasné. Vzhľadom na to, že ani dejová línia nie je úplne plynulá, je možné, že práve nejasnosť príbehu bola zámerom autorov. Napriek tomu, že ide o pomerne netradičný príbeh, svojou kvalitou sa drží iba v miernom nadpriemere. Netreba teda očakávať nič výnimočné, o čom by ste už predtým nepočuli.

Prvá láska nie je zlým čítaním, avšak ak hľadáte niečo originálne s množstvom emócií a hlbokou myšlienkou, toto dielo pravdepodobne nebude pre vás. Ak ale potrebujete útlu knižku, ktorú si so sebou zoberiete na letnú dovolenku, práve Prvá láska môže byť tou správnou voľbou. Vo všeobecnosti by som ale príbeh odporučil skôr mladším a nenáročným čitateľom, ktorí ocenia jednoduchosť dejovej línie. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Harry Potter a Tajomná komnata – ilustrovaná edícia (J. K. Rowlingová)

Pamätám si na moment, kedy Harry Potter prvýkrát vstúpil do môjho života. Bolo to pred desiatimi rokmi , kedy všetci moji spolužiaci hovorili o čarodejníkovi, ktorý prežil , vyslovovali tajomné kúzla a túžili sa stať študentmi Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. V tom čase som ani len netušil, že táto knižná séria vydrží v povedomí čitateľov tak dlho. Takisto ani to, že sa k nej budem aj po toľkých rokoch s láskou vracať . Okrem ôsmej knihy , ktorá sa len nedávno dostala do kníhkupectiev, v slovenčine vyšlo aj ilustrované vydanie Tajomnej komnaty, ktoré je už druhé svojho druhu. Pôvodné knihy teda vďaka obrázkom Jima Kaya nabrali úplne nový rozmer.  Harry Potter po letných prázdninách strávených u Dursleyovcov opäť prichádza na Rokfort. Zdá sa, že tento rok mu vôbec nie je súdené vrátiť sa. Po tom, ako sa v jeho izbe na Privátnej ceste objaví zvláštny domový škriatok, sa začnú diať čudesné veci. Harry zmešká Rokfortský expres , zaútočí na neho zúrivá vŕba, a čo je najhorš

Rozdiel medzi spravodlivosťou a pomstou je len v tom, kto príbeh rozpráva | recenzia knihy Pavučina klamstiev (Julie Clark)

Julie Clark vo svete literatúry debutovala románom The Ones We Choose, ktorý vyšiel ešte v roku 2018. Pavučina klamstiev (The Lies I Tell) je v poradí jej tretia kniha a zároveň prvá, ktorá vychádza aj v slovenskom preklade. Jej anotácia mi už na prvý pohľad pripomínala príbeh Jedna nevinná lož, ktorý som tento rok čítal a ktorý si ma veľmi získal. Rozhodol som sa teda dať šancu aj Pavučine klamstiev a s odstupom času musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Meg Williamsová . Maggie Littletonová. Melody Wildová. Rôzne mená, tá istá osoba – v závislosti od mesta a vytýčeného cieľa. Je to podvodníčka, ktorá vymaže svoje skutočné ja , aby sa stala tým, kým potrebuje. Raz študentkou vysokej školy, potom životnou koučkou alebo realitnou agentkou. A potom je tu Kat Robertsová . Už desať rokov čaká na návrat ženy, ktorá jej život prevrátila naruby. A keď sa jej dočká, je odhodlaná ukázať jej pravú tvár . No ako sa obe ženy postupne zbližujú, Katine dlhoročné predstavy o Meg sa začínajú