Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Prvá láska (J.Patterson & E.Raymond)

Čo môže byť lákavejšie než výlet naprieč krajinou – navyše so svojou životnou láskou? Užívať si dni plné slobody, jesť nezdravé jedlá a možno zopárkrát prekročiť zákon? Prvá láska je skutočný príbeh, ktorý prichádza s dojímavým rozuzlením. 

Blíži sa leto a románov s tematikou letnej lásky bude neúrekom. Hoci nie som veľký romantik, na príbehu Prvá láska ma zaujalo minimálne to, že autorstvo patrí šestdesiatosemročnému Jamesovi Pattersonovi a o poznanie mladšej Emily Raymond. Zaujímalo ma, ako dokážu vytvoriť hlavné postavy, keďže viaceré veci sa od ich mladosti dávno zmenili. Ani niekoľko hodín po dočítaní však stále nedokážem presne povedať, aké emócie vo mne kniha vyvolala. Jednak na mňa pôsobila chaoticky, prešpikovaná množstvom krátkych a nepodstatných udalostí, kvôli ktorým som sa v príbehu neraz stratil, ale taktiež aj naivne a miestami nereálne. Čo ale musím autorskej dvojici uznať, je nepredvídateľnosť príbehu. Vôbec som nečakal to, čo sa z románu nakoniec vykľulo. 

Síce by ste si mohli myslieť, že autori pre svoj vek nedokážu napísať podobné dielo, opak sa stal pravdou. Príbeh vo mne navyše vzbudil mladícku letnú atmosféru - že som túžil byť jeho súčasťou a naplno si užívať prázdniny. Tvorcovia knihy stavili na krátke kapitoly, ktoré posúvali dej rýchlo dopredu a dvestovku strán bolo možné zhltnúť za dve popoludnia. A zatiaľ čo prvá polovica príbehu vyzerala nevinne, v tej druhej zápletka vygradovala a charakter príbehu sa úplne zmenil. Ťažko súdiť, či k dobrému, avšak určite treba povedať, že to autori s emóciami neprehnali a zvolili tú zlatú strednú cestu. 

"Na okamih som mal naozaj dojem, že som zomrel a ocitol sa v nebi."

Ako som už spomínal, kniha priam žije letnou a uvoľnenou atmosférou. Autorom sa podarilo veľmi dobre vytvoriť prostredie príbehu, od ktorého sa množstvo vecí odohrávalo. Naopak, hlavné postavy nedostali toľko miesta, koľko by si možno zaslúžili a viaceré veci nakoniec ostávajú nejasné. Vzhľadom na to, že ani dejová línia nie je úplne plynulá, je možné, že práve nejasnosť príbehu bola zámerom autorov. Napriek tomu, že ide o pomerne netradičný príbeh, svojou kvalitou sa drží iba v miernom nadpriemere. Netreba teda očakávať nič výnimočné, o čom by ste už predtým nepočuli.

Prvá láska nie je zlým čítaním, avšak ak hľadáte niečo originálne s množstvom emócií a hlbokou myšlienkou, toto dielo pravdepodobne nebude pre vás. Ak ale potrebujete útlu knižku, ktorú si so sebou zoberiete na letnú dovolenku, práve Prvá láska môže byť tou správnou voľbou. Vo všeobecnosti by som ale príbeh odporučil skôr mladším a nenáročným čitateľom, ktorí ocenia jednoduchosť dejovej línie. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te