Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Prvá láska (J.Patterson & E.Raymond)

Čo môže byť lákavejšie než výlet naprieč krajinou – navyše so svojou životnou láskou? Užívať si dni plné slobody, jesť nezdravé jedlá a možno zopárkrát prekročiť zákon? Prvá láska je skutočný príbeh, ktorý prichádza s dojímavým rozuzlením. 

Blíži sa leto a románov s tematikou letnej lásky bude neúrekom. Hoci nie som veľký romantik, na príbehu Prvá láska ma zaujalo minimálne to, že autorstvo patrí šestdesiatosemročnému Jamesovi Pattersonovi a o poznanie mladšej Emily Raymond. Zaujímalo ma, ako dokážu vytvoriť hlavné postavy, keďže viaceré veci sa od ich mladosti dávno zmenili. Ani niekoľko hodín po dočítaní však stále nedokážem presne povedať, aké emócie vo mne kniha vyvolala. Jednak na mňa pôsobila chaoticky, prešpikovaná množstvom krátkych a nepodstatných udalostí, kvôli ktorým som sa v príbehu neraz stratil, ale taktiež aj naivne a miestami nereálne. Čo ale musím autorskej dvojici uznať, je nepredvídateľnosť príbehu. Vôbec som nečakal to, čo sa z románu nakoniec vykľulo. 

Síce by ste si mohli myslieť, že autori pre svoj vek nedokážu napísať podobné dielo, opak sa stal pravdou. Príbeh vo mne navyše vzbudil mladícku letnú atmosféru - že som túžil byť jeho súčasťou a naplno si užívať prázdniny. Tvorcovia knihy stavili na krátke kapitoly, ktoré posúvali dej rýchlo dopredu a dvestovku strán bolo možné zhltnúť za dve popoludnia. A zatiaľ čo prvá polovica príbehu vyzerala nevinne, v tej druhej zápletka vygradovala a charakter príbehu sa úplne zmenil. Ťažko súdiť, či k dobrému, avšak určite treba povedať, že to autori s emóciami neprehnali a zvolili tú zlatú strednú cestu. 

"Na okamih som mal naozaj dojem, že som zomrel a ocitol sa v nebi."

Ako som už spomínal, kniha priam žije letnou a uvoľnenou atmosférou. Autorom sa podarilo veľmi dobre vytvoriť prostredie príbehu, od ktorého sa množstvo vecí odohrávalo. Naopak, hlavné postavy nedostali toľko miesta, koľko by si možno zaslúžili a viaceré veci nakoniec ostávajú nejasné. Vzhľadom na to, že ani dejová línia nie je úplne plynulá, je možné, že práve nejasnosť príbehu bola zámerom autorov. Napriek tomu, že ide o pomerne netradičný príbeh, svojou kvalitou sa drží iba v miernom nadpriemere. Netreba teda očakávať nič výnimočné, o čom by ste už predtým nepočuli.

Prvá láska nie je zlým čítaním, avšak ak hľadáte niečo originálne s množstvom emócií a hlbokou myšlienkou, toto dielo pravdepodobne nebude pre vás. Ak ale potrebujete útlu knižku, ktorú si so sebou zoberiete na letnú dovolenku, práve Prvá láska môže byť tou správnou voľbou. Vo všeobecnosti by som ale príbeh odporučil skôr mladším a nenáročným čitateľom, ktorí ocenia jednoduchosť dejovej línie. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia. Knihu si môžete kúpiť na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

RECENZIA: Verum (Courtney Coleová)

Už na začiatku prvej knihy tejto série autorka svojich čitateľov varovala, že spôsob, akým príbeh rozpovie, sa nikomu páčiť nebude. Avšak nemohla na tom nič zmeniť, nič zmazať či pridať. Hoci považujem Nocte za vynikajúci a strhujúci román , nemal som pocit, že by mi na ňom niečo prekážalo alebo žeby autorka prekročila hranice znesiteľnosti . Na jej varovanie som zabudol a nebral ho vážne. Koniec druhej časti však každému úvodné autorkine slová pripomenie. Pýtate sa, aká bola moja reakcia po dočítaní Verum ? Nezmohol som sa ani na slovo. A pritom som mal pocit, že mi zápletka začína konečne dávať zmysel a že sa v nej aspoň sčasti orientujem. Veď aj samotný slogan druhej časti znie Pravda ťa oslobodí . No autorka mi dokázala, že som sa fatálne mýlil  a že moja verzia pravdy bola iba chybnou predstavou toho, čo sa v tejto knihe stalo. Kto je skutočný a kto nie? Kto je živý a kto mŕtvy? O všetkom sa môžeme iba domnievať.  "Na svojom osude musíme pracovať. Musíme zaň zapla

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit