Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Usvedčujúca chyba (Sophie Hannahová)

Veľa z nás by sa niekedy najradšej vrátilo späť v čase - a vyhlo sa chybe, ktorú si nechceme priznať. Nicki, ktorá na ulici zbadá povedomú tvár policajta, je jedným z takýchto ľudí. Z akého dôvodu je ale predvolaná na výsluch v súvislosti s vraždou kontroverzného fejtonistu Damona Blundyho? Síce sa necíti byť vinná, ale rozhodne nie je nevinná. 

Usvedčujúca chyba na mňa spočiatku vôbec nepôsobila ako klasická detektívka. Videl som v nej dobre premyslený príbeh s psychologickými prvkami a zamlčanými okolnosťami - a aj keď nejde o primárny žáner kníh, ktorý zvyčajne čítam, na román som sa naozaj tešil. S odstupom času môžem povedať, že išlo o naozaj podarenú detektívku, avšak moje dojmy z nej sú stále neusporiadané. Na jednej strane hodnotím vynikajúco príbeh, ktorý autorka vymyslela a jeho prepletenú zápletku, ale zároveň v knihe vystupovali postavy, ktoré mi vôbec nesadli.

"Odsúďte ma, no neprekáža mi to. Už som si zvykla, že ma ľudia odsudzujú."

Kniha na mňa pôsobila tajomným dojmom a počas celého čítania som nevedel, čo si o nej mám myslieť. Jej veľkým pozitívom je, že má čitateľ možnosť vidieť daný príbeh z viacerých perspektív - a hlavnú dejovú líniu dopĺňajú výpovede svedkov a fejtóny zavraždeného novinára, ktoré by vám mali priblížiť celý príbeh. V skutočnosti je ich úlohou čitateľa zmiasť a minimálne v mojom prípade sa to autorke úspešne darilo. Určite ale musím povedať, že som si čítanie užíval a aj napriek malému množstvu hluchých miest som do samého konca napäto čakal, ako príbeh skončí.

Ako som už spomenul, v knihe bolo množstvo postáv, s ktorými som si "nerozumel". Podľa môjho názoru ich autorka nevykreslila dostatočne dobre, nemali hĺbku, vďaka ktorej by sme sa o nich dozvedeli viac. Práve preto som si žiadnu z nich veľmi neobľúbil a síce mi ani jedna z nich vyslovene neprekážala, vedel by som si ich predstaviť aj lepšie. Treba však povedať, že dejová línia a premyslenosť príbehu dokázali vylepšiť môj dojem z čítania, ktoré síce nebolo úplne bezchybné, ale na druhej strane ani neľutujem, že som si danú knihu prečítal.

"Bol osobou, s ktorou som sa chcela podeliť o všetko - 
o zábavné hlúposti, aj o to, čo ma rozčuľovalo." 

Usvedčujúca chyba z pera Sophie Hannahovej je netradičným príbehom s poriadne prepletenou zápletkou plnou lží a tajomstiev. A nielen to - čitatelia sa môžu tešiť na množstvo nečakaných odhalení, ktoré do seba zapadajú ako skladačka, a v neposlednom rade na štipku lásky. Myslím si, že pre milovníkov detektívnych románov (ale aj pre všetkých ostatných čitateľov) to môže byť príjemná zmena. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese.  

Komentáre

  1. Kniha vypadá zajímavě, hodně neobvykle, jen škoda těch postav. I dobře propracovaných příběh, který má hloubku může pokazit nedomyšlené hlavní postavy, které jsou jen povrchní. Skvělá recenze :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

RECENZIA: Crowfieldska kliatba (Pat Walsh)

Predstavte si rozprávku zasadenú  do Vianoc. Predstavte si dobre  vytvorené charaktery a magické bytosti...  Predstavte  si  Crowfieldsku kliatbu.  Will vie o tajomstve. Ďaleko v lese, niekde za opátstvom, v ktorom žije, je hrob. A pod snehom leží niečo, čo malo žiť naveky. Ale Will nie je jediný, kto o tom vie. Niekto ďalší ho pozoruje... Vo Willovom svete ožíva stredoveká mágia, lesní ľudia, zvláštni svätci, aj kliatby a povery dávnoveku. Chcete vedieť, čo sa stane, keď pochováte anjela? Radšej však nečítajte potme. Vianočných rozprávok je veľmi veľa. Či sú ich hlavnými postavami škriatkovia,  snehuliaci alebo Santa Clausovia, všetky sa sústreďujú najmä na deti a ich fantazijný svet. Aj Crowfieldska kliatba je určená deťom, no pri čítaní si na svoje prídu aj dospelí. Veľkým pozitívom na tejto knihe je jej krátky rozsah, nie veľmi zložitý dej, ale i napriek tomu zaujímavý a pútavý príbeh s úžasnou vianočnou atmosférou. Dej je zasadený do Crowfieldskeho opátstva zasneže