Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Nádherná svadba (Jamie McGuireová)

Síce bol príbeh Abby a Travisa publikovaný pred niekoľkými rokmi, v srdciach fanúšikov ostal dodnes. Len prednedávnom vyšla novela ku knihám Krásna katastrofa a Chodiaca katastrofa, ktorá rozhodne nesmie chýbať na poličke každého fanúšika McGuireovej tvorby. Čo si o nej myslím ja? 

Anotácia Nádhernej svadby sľubuje, že po dočítaní danej novely už čitatelia nikdy nebudú vnímať hlavných protagonistov série Krásna katastrofa ako predtým. Avšak čo môže tak radikálne zmeniť mienku čitateľov o Abby a Travisovi? A čo sa skrýva za urýchlenou svadbou v Las Vegas? Keďže som fanúšikom spomínanej série, nemohol som si nechať ujsť ani Nádhernú svadbu. Predošlé dve knihy som autorke zhltol aj s navijakom a jej štylistika sa mi zapáčila už na prvých stranách. V Chodiacej katastrofe, ktorá rozpráva ten istý príbeh z Travisovho pohľadu, som si navyše ešte väčšmi obľúbil hlavného hrdinu. A hoci daná kniha nepriniesla skoro nič nové, dokázal som to autorke odpustiť. 

Čo sa týka Nádhernej svadby, môj názor sa už trochu líši. Síce je spomínaný príbeh dynamický a dobre čitateľný, nemyslím si, že bolo nutné vydať ho ako samostatnú knihu. Stovka strán teda mohla byť pridaná k jednému z predošlých románov. Treba však povedať, že aj napriek malému množstvu strán dokázala autorka vytvoriť zaujímavý doplnok k sérii, ktorý naozaj zmení váš pohľad na hlavných hrdinov. Netreba ale očakávať nič svetoborné - pretože útla knižka určite neprekoná svoje dve predchodkyne. 

"Životné tragédie nás niekedy menia, ale niektoré veci zostávajú rovnaké."

Veľkou prednosťou autorky je vykreslenie postáv, ktoré sa vám dozaista vryjú pod kožu. Vie im dodať hĺbku a realistický základ - tak, aby čitatelia prežívali príbeh spolu s nimi. Krásna katastrofa vo svete spôsobila pomerne veľký rozruch, a preto sa nie je čomu čudovať, že sa McGuireová drží svojej série ako kliešť - a neustále prináša nové príbehy. Dôkazom je aj Sladké zabudnutie, ktoré vyjde v slovenčine už o malú chvíľku, a tentokrát bude zamerané na Travisovho brata a jeho priateľku Cami. Som naozaj veľmi zvedavý, čo daný príbeh prinesie - a verím, že bude aspoň sčasti taký dobrý, ako predošlé autorkine publikácie. 

Ak mám Nádhernú svadbu objektívne zhodnotiť, musím povedať, že som očakával trochu viac. Hoci ma čítanie bavilo a autorka sa pridržiavala štylistiky, ktorými boli napísané predošlé knihy, predsa len mohla príbehu dodať zopár stránok navyše. Ak sa však chcete opäť vrátiť do sveta Abby a Travisa a vnímať atmosféru ich (takmer) dokonalého vzťahu, určite by ste si nemali nechať ujsť ani Nádhernú svadbu. Myslím, že jej prečítanie ľutovať nebudete. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem e-shopu PreŠkoly.sk 
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te