streda 26. augusta 2015

RECENZIA: Kam zmizla (Gayle Formanová)

Pamätám si moment, keď sa mi do rúk dostalo prvé vydanie knihy Ak zostanem, útleho diela plného emócií, rodinného prostredia a ťažkých životných rozhodnutí. Dnes v kníhkupectvách nájdeme druhú časť, ktorá podľa viacerých prevýšila svoju predchodkyňu. Je to naozaj pravda? 

Prednedávnom by len málokto povedal, že vyjde v slovenskom preklade kniha Kam zmizla, ktorej vydanie si želal každý fanúšik Gayle Formanovej. Opak sa ale stal pravdou, a ja som si román nemohol nechať ujsť. Ak zostanem (Zostaň so mnou) ma totiž chytilo za srdce. V období, keď som príbeh prvýkrát čítal, som vôbec netušil o ďalších autorkiných knihách. Dnes ju však môžem zaradiť medzi mojich najobľúbenejších spisovateľov a jej tvorba je môjmu srdcu veľmi blízka. O to viac ma teší, že druhé pokračovanie vynikajúco dopĺňa prvú časť a okrem otázok na odpovede fanúšikov prináša aj množstvo pekných momentov a hlbokých myšlienok

"Je obrovský rozdiel medzi tým, čo viete a čomu veríte."

Ak pomyslíte na knihu Zostaň so mnou, určite si spomeniete na Miu, talentované dievča, ktoré bolo rozprávačom prvej časti. Miu som si počas čítania obľúbil, vo viacerých veciach som sa s ňou zhodoval, a preto som sa trochu bál, ako sa autorka zhostí druhej knihy, ktorá je vyrozprávaná z pohľadu Adama, rockera s veľkým srdcom. Príjemne ma prekvapilo, ako dokázala autorka túto postavu vykresliť. Obaja hlavní hrdinovia sú totiž špecifickí a zároveň odlišní - a rovnako na mňa pôsobili aj obe knihy. Kam zmizla bola teda príjemnou zmenou po vynikajúcej prvej časti a hoci nebola lepšia než Ak zostanem, veľmi sa mi páčila

"Celý sa trasiem. Strácam nervy. Deň má len dvadsaťštyri hodín, no prežiť ho sa mi občas zdá rovnako nemožné ako zdolať Everest."

Veľkou výhodou Formanovej je vžitie sa do postáv a ich realistické vykreslenie. Autorka dokáže dokonale opísať ich emócie a postoje a počas celej knihy som mal pocit, akoby Adam a Mia boli skutoční. Knihu robia reálnejšou najmä spomienky Adama a viaceré scény dopĺňajú udalosti z predošlej knihy. Čitateľ teda získa komplexný pohľad na to, čo sa v skutočnosti udialo. Adam mi ako postava sadol o niečo viac než Mia, preto bol aj môj dojem z knihy veľmi dobrý. Na druhej strane však musím povedať, že mala prvá časť svoje čaro, a tým pádom nedokážem povedať, ktorý diel sa mi páčil viac. Oba boli vynikajúcim čítaním. Formanová dokáže napísať silný príbeh aj na malý počet strán - a aj napriek svojej jednoduchosti si získa milióny fanúšikov. 

"Keď sa mi prestala ozývať, vedel som, čo sa stalo, ale trvalo mi veľmi dlho, kým som tomu uveril. Niekedy tomu ešte stále celkom neverím."

Bolo vidieť, že hlavné postavy počas troch rokov dospeli a výrazne sa zmenili. Kam zmizla je vynikajúcim pokračovaním série, ktorá patrí medzi moje najobľúbenejšie. Kniha ma príjemne prekvapila a hoci išlo o jednoduchý príbeh, autorka ho prepracovala do posledného detailu a dodala mu silu a emóciu. Dielo rozhodne odporúčam každému, koho oslovil príbeh Ak zostanem (Zostaň so mnou), avšak takisto aj ostatným, ktorí majú chuť na netradičné čítanie plné lásky k hudbe, vzťahov, ale aj osudových rozhodnutí. Nikdy predsa neviete, či v podobnej situácii nebudete stáť vy

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar
Knihu si môžete objednať na tejto adrese

2 komentáre:

  1. Mna kniha Zostaň so mnou moc nezaujala, neviem prečo film mi prišiel lepší nevyhovovalo mi moc to časové preskakovanie :-D ale určite sa čoskoro vrhnem do čítania tohoto pokračovania :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Možno sa ti bude páčiť viac, určite jej daj šancu. :)

      Odstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.