Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Všem klukům, které jsem milovala (J.Han)

Zatiaľ čo v Čechách vyšlo Jenny Hanovej už viacero kníh, pre slovenských čitateľov je viac-menej neznáma. Mnohí ju však spoznajú vďaka knihe Všem klukům, které jsem milovala, ktorá len prednedávnom vyšla vo vydavateľstve CooBoo. Čo si o tejto letnej oddychovke myslím ja? 

V lete len málokto siahne po zložitom čítaní a väčšina z nás obľubuje v tomto období skôr oddychové knihy. Všem klukům, které jsem milovala je jednou z nich - a síce získala od čitateľov rozporuplné reakcie, väčšiu skupinu tvoria čitatelia, ktorých jej príbeh chytil za srdce. Hlavnou postavou románu je mladá Lara, ktorá si podobne ako všetky jej rovesníčky prešla mnohými láskami. Nikdy však danému chlapcovi nedala najavo, čo k nemu cíti a ľahšie pre ňu bolo vložiť všetky emócie do listov, ktoré ale nikdy nenašli svojho adresáta. No čo sa stane v prípade, keď Larine listy zmiznú a prečítajú si ich ľudia, ktorým boli adresované? 

Hneď na začiatku chcem spomenúť, že od knihy netreba očakávať zložitú dejovú líniu s množstvom postáv a dejových zvratov. Všem klukům, které jsem milovala je naozaj jednoduchý príbeh a na viacerých miestach som mal pocit, že je vhodný skôr pre mladších čitateľov. Tí sa od knihy nebudú vedieť odtrhnúť a Jenny Hanovej uveria každé jedno slovo. Hoci som sa spočiatku bál, čo sa z príbehu vykľuje, pretože sa rozbiehal dlhšie než som očakával, v druhej polovici som si čítanie naplno užíval a rozhodne neľutujem, že som po spomínanej knihe siahol. Mala svoje nedostatky, určite áno, avšak myslím si, že si ich nenároční čitatelia dokážu odmyslieť. 

Veľkou výhodou bolo, že autorka do knihy zakomponovala rodinné prostredie a vzťahy, ktoré s ním súvisia. Kniha teda nie je orientovaná iba na lásku a ľúbostné listy. Jenny Hanová rieši problémy, ktoré sa týkajú domácnosti, vyrovnania sa s povinnosťami, ale aj vzťahy medzi tromi sestrami, ktoré po smrti matky ostali odkázané iba na otca a najstaršiu sestru. Páčilo sa mi, ako dokázala autorka vykresliť prostredie príbehu a hrdinovia, ktorí boli jeho súčasťou, mi vôbec neprekážali. Na druhej strane však nemôžem povedať, že by som sa v nich našiel. 

Všem klukům, které jsem milovala je nenáročné čítanie, ktoré vám spríjemní voľné chvíle. Jenny Hanová je šikovná autorka a síce by som jej dielo odporučil skôr mladším čitateľom, na chuť mu môže prísť každý, kto by si rád prečítal netradičný príbeh s romantickým podtónom. Krátke kapitoly zabezpečia, že sa knihou prelistujete veľmi rýchlo. Hádam sa jej pokračovanie objaví v preklade čo najskôr. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti AlbatrosMedia
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

  1. Keďže som pomerne nenáročná čitateľka, táto kniha sa mi veľmi páčila keď som ju čítala ešte dávnejšie v originále. Akurát som stihla prečítať P.S I Still Love You a páčilo sa mi síce trochu menej ako TATBILB ale aj napriek tomu si myslím, že to nebol premárnený čas. Podľa mňa je toto super oddychová duológia a páči sa mi omnoho viac ako autorkina trilógia The Summer I Turned Pretty, aj keď ani tá nie je na zahodenie. :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te