Preskočiť na hlavný obsah

RECENZIA: Čierny ľad (Becca Fitzpatricková)

Beccu Fizpatrickovú poznajú milovníci kníh pre mladých najmä vďaka anjelskej sérii Zavrhnutý. Tentokrát prichádza s úplne inou šálkou kávy. Ako sa zhostí príbehu, ktorý sa odohráva v nebezpečnom prostredí Tetonských hôr? 

Keď sa Britt spolu s kamarátkou chystala na výlet do hôr, tešila sa na nezabudnuteľné okamihy, ktoré vo Wyomingu strávia. Netušila však, že sa ku ním pridá aj jej bývalý priateľ Calvin, na ktorého sa snažila zabudnúť. Búrka im skomplikuje všetky plány a dievčatá sú prinútené požiadať o pomoc mladíkov z osamelej chaty. Tí však utekajú pred zákonom a Britt sa spolu s kamarátkou stanú ich rukojemníčkami. Tetonske hory vo svojom vnútri skrývajú mrazivé tajomstvá a každé rozhodnutie či nesprávny krok ich môže stáť život. Či sa im podarí prekonať všetky prekážky, sa však dozviete až v samotnej knihe, ktorú si užije každý milovník dobrodružných príbehov.

"Túžila som utiecť pred toľkými vecami. Vetrom a zimou. 
Snehom. Hladovaním. Smrťou."

Hneď na úvod sa musím priznať, že je Čierny ľad prvou autorkinou knihou, ktorá sa mi dostala do rúk. Na Zavrhnutého som síce počul chvály, avšak nikdy som si na prečítanie tejto série nenašiel čas - a nebol som si ani istý tým, či by ma spomínané knihy zaujali. Čiernemu ľadu som však dal šancu. Podľa anotácie dielo vyzeralo nevšedne a keďže som veľa podobných kníh ešte nečítal, dlho som neváhal. Aj napriek tomu, že som sa spočiatku bál, čo sa z príbehu vykľuje - keďže sa rozbiehal veľmi pomaly - nakoniec som veľmi rád, že sa ku mne táto kniha dostala. Ide o netradičný príbeh, v ktorom sa neustále niečo deje a ktorý zároveň spĺňa všetky kritéria podareného trileru.

Podľa anotácie by som román prirovnal k poviedkam, ktoré sme čítali v škole a ktorých tematikou bolo chatové prostredie. Spočiatku ma zaskočilo malé množstvo priamej reči, ktoré v danej knihe nahradil väčší počet opisov. Keď som sa do nich začítal, zistil som, že práve oni dopomohli k vykresleniu atmosféry príbehu - a bez nich by ste si len ťažko dokázali predstaviť prostredie, do ktorého je dielo zasadené. Už prológ napovedá, že nepôjde o úplne obyčajný príbeh - a takisto to nebude ani oddychové čítanie. Čierny ľad je dobrodružný triler, ktorý určite nesadne každému. Ale čitatelia, ktorým nebude vadiť ťažšie čitateľný štýl a väčšie množstvo opisov, si knihu dozaista užijú.

"Nepotrebovala som sa dozvedieť žiadne ďalšie 
tajomstvo. Môj život aj tak visel na vlásku."

Páčilo sa mi, že autorka do svojej knihy zakomponovala viaceré oblasti života - a okrem hraničnej situácie rieši aj ďalšie životné problémy, do ktorých sa ľudia dostávajú. Hoci mala kniha niekoľko nedostatkov a hluchých miest, išlo o pomerne príjemné čítanie, ktoré sa odlišovalo od kníh, ktoré som predtým čítal. Knihu by som teda odporučil každému, kto má chuť na dobrodružný príbeh plný tajomných odhalení a zároveň sa nebojí desivých tajomstiev, ktoré v sebe Tetonske hory skrývajú. Prajem pekné čítanie! :-)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému obchodu PreŠkoly.sk
Knihu si môžete kúpiť napríklad na tejto adrese

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te