nedeľa 8. novembra 2015

RECENZIA: Dám ti aj slnko (Jandy Nelson)

Najlepšia kniha pod slnkom. Aj tak nazvali niektorí čitatelia román Dám ti aj slnko, ktorý pochádza z pera Jandy Nelson. Je však táto kniha naozaj taká dobrá ako ostatní tvrdia? 

Hneď na začiatku musím povedať, že nie som veľkým fanúšikom masovej propagácie a hromadnej adorácie konkrétnych kníh. Jedným z dôvodov je aj to, že som sa v knižných sériách už mnohokrát sklamal, pretože moje očakávania boli kvôli propagácii príliš vysoké. Podobne to bolo aj pri diele Nebe je všude (v slovenčine vyjde pod názvom Nebo na dosah), ktorého autorkou je taktiež Jandy Nelson. Keďže ma zaujala anotácia jej druhej knihy a reakcie čitateľov boli pozitívne, rozhodol som sa dať príbehu Dám ti aj slnko šancu. A ako to nakoniec dopadlo? Hoci som sa spočiatku obával, čo sa z knihy vykľuje, pretože sa príbeh veľmi dlho rozbiehal a vôbec som si nedokázal predstaviť, akým štýlom sa bude ďalej dejová línia uberať, nakoniec som veľmi rád, že sa ku mne táto kniha dostala. Ale pekne po poriadku... 

Grafické spracovanie. Ak by sa ma niekto spýtal na knihu, ktorú si pamätám vďaka jej grafike, bez rozmýšľania by som uviedol tento román. V knihe nájdete desiatky machúľ, stôp po štetci či Noemových umeleckých výtvorov. Autorka zariskovala a myslím, že väčšina čitateľov tento risk ocení. Nie je to však posledná vec, ktorou sa táto kniha odlišuje od ostatných. Ako som už mnohokrát spomínal, súčasní autori pochopili, že je veľmi ťažké presadiť sa s obyčajným príbehom. Jandy Nelson rieši problematiku rodinných vzťahov a homosexuality, ktorá nemusí byť po chuti každému. Vďaka autorkinej štylistike a spôsobu, akým príbeh vyrozprávala, je ale vysoko pravdepodobné, že vás Dám ti aj slnko zaujme. 

"Ak smola vie, kto si, staň sa niekým iným."

Kniha je vyrozprávaná z dvoch uhľov pohľadu - dvojičiek Jude a Noema. Keby som mal postavy porovnať, oveľa viac ma bavili Noemove časti. Pravdepodobne to bolo hĺbkou, ktorú autorka dodala Noemovej postave. Pretože hlavní protagonisti sú veľkou prednosťou tejto knihy a autorka si na nich dala naozaj záležať. Bolo vidieť, že do nich vložila samú seba a zároveň sa postarala o to, aby sa Noe a Jude odlíšili od ostatných knižných hrdinov. Na druhej strane - ako som už spomínal - príbeh sa pomerne dlho rozbiehal a na začiatku som mal neraz pocit, že sa dejová línia posúvala dopredu len veľmi opatrne. V druhej polovici ale román nabral dynamický spád a čítanie ma začalo oveľa väčšmi baviť. Takisto vo mne vyvolalo množstvo emócii a prinútilo ma zamyslieť sa nad určitými vecami. Autorke som dokonca odpustil všetky nedostatky, ktoré kniha v prvej polovici mala, pretože vďaka záveru a posolstvu, ktoré by si mali čitatelia z daného príbehu odniesť, na mňa Jandy Nelson urobila veľký dojem. 

"Pri surfovaní sa niekedy stane, že vyjdete na vlnu a zrazu 
zistíte, že sa niekam prepadla, a vy sa bez varovania 
rútite voľným pádom. Presne tak sa teraz cítim."

Dám ti aj slnko nie je úplne obyčajná kniha a možno aj preto si získala vo svete toľko priaznivcov. Hoci mala zopár nedostatkov, ktoré jej chýbali do dokonalosti, čítanie som si užíval. Šancu by jej mal dať určite každý, kto hľadá netradičný román, ktorý je síce jednoduchý, ale aj napriek tomu vás dokáže chytiť za srdce. Príbeh o Jude a Noemovi si môžete zakúpiť na tejto adrese

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart

5 komentárov:

 1. Ja se na ni moc tesim, i kdyz tvoje recenze mi trochu nadseni ochladila :D. Necetla jsem ani Nebe je vsude ale slysela jsem na ni jen pozitiva. Kazdopadne, jak u nas vyjde, zkusim to;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja neviem, ja som ešte počas leta túto knihu čítala (v angličtine) a vôbec ma nezaujala... skončila som asi na 50tej strane, (čo pre mňa väčšinou znamená, že ak ma do tejto strany nechytí, tak ju môžem rovno odložiť).
  Mala som počas jej čítania strašne nepríjemný pocit. To, aké témy tam autorka riešila, napr. s tým duchom babičky alebo koho, ja už ani neviem čo to bolo. Strašne ma to rozhodilo a navyše som bola dobre zmätená autorkiným štýlom písania...hold, zas a znova som čierna ovca, keďže sa zdá, že každý túto knihu miluje alebo sa mu aspoň trochu páči.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne s tebou súhlasím, že nie každému tematika tejto knihy sadne, ale určite by sme ju nemali dopredu zavrhnúť.
   Ale rozumiem ti, rovnako to mám s inými knihami. :-D

   Odstrániť
 3. O knihe a ani jej autorovi som ešte do teraz nepočula, čo je podľa Tvojej recenzie na tento kúsok, očividne chyba, ďakujem za tip :)

  OdpovedaťOdstrániť

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Vitajte na mojom blogu. Volám sa Dominik Petriska, mám 23 rokov a žijem v Bratislave. Na to, aby ste ma lepšie spoznali, vám postačí začítať sa do mojich článkov... alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.