Preskočiť na hlavný obsah

Ben H. Winters: "Každá kniha odráža svojho autora..." | rozhovor s autorom knihy Posledný policajt

Pred pár dňami som na blogu avizoval rozhovor s autorom knihy Posledný policajt, Benom H. Wintersom, ktorý má okrem spomínaného diela na konte ďalších 6 kníh. V roku 2013 dokonca získal Edgarovu cenu a bol nominovaný na Macavity Award za najlepší román žánru „mystery“. Ben Winters okrem toho píše hry a muzikály pre deti aj dospelých a prispieva do celoštátnych či miestnych denníkov. Žije v Indianapolise v Indiane, kde vyučuje na Butlerovej univerzite. Viac sa o Benovi budete môcť dozvedieť v nasledovnom rozhovore, za ktorý som autorovi naozaj vďačný. :-) 

Kedy ste začali s písaním kníh? 
Akosi som písal celý svoj život. Pôvodne som pracoval ako dramatik, neskôr ako žurnalista. Môj prvý publikovaný román bol fakt hlúpy. Volal sa Sense and Sensibility and Sea Monsters, ktorý vyšiel v roku 2009. 

Čo vás zaujalo najviac na písaní? 
Zbožňujem nezávislosť pri písaní. Mám svoj vlastný pracovný čas a neobmedzujú ma žiadne termíny. Môžem stráviť celý deň vyhľadávaním informácií, budovaním príbehu či písaním a prepisovaním... Keď si sám určujem termín dopísania knihy a keď ľudia oceňujú moju prácu, môžem robiť hocičo, čo sa mi zapáči. Práve toto ma robí šťastným a - z času na čas - aj frustrovaným a osamelým. 

Kde ste našli inšpiráciu pri písaní Posledného policajta
Odjakživa bolo mojím snom napísať detektívny román. Milujem tradičné mysteriózne príbehy a detektívky vo všeobecnosti. Tak som rozmýšľal, ako do knihy zakomponovať nejaký druh zvratu a líniu, ktorú čitatelia nebudú schopní predvídať. Presne takto som prišiel k myšlienke asteroidu a konca sveta. 

Ako by ste túto knihu opísali pár slovami? Čo by mali čitatelia od Posledného policajta očakávať? 
Posledného policajta by som opísal ako pred-apokalyptický detektívny román, pričom veľkým pozitívom je, že v sebe nesie tie správne prvky mysteriózneho príbehu -  neobvyklý zločin, neobvyklý hlavný hrdina a neobvyklý sled udalostí a podozrivých. A, samozrejme, nečakané rozuzlenie. Taktiež vo vzduchu visí otázka, ako by svet vyzeral na pokraji masívnej katastrofy: ako by ľudia žili, ako by reagovali... Kniha prináša štipku mystiky, štipku sci-fi a odvážim sa povedať, že aj štipku filozofie.

Odlišuje sa niečím od iných kriminálnych príbehov? 
Aspoň v to verím... Myslím si, že každá kniha odráža svojho autora a veci, o ktoré sa títo spisovatelia zaujímajú, aké knihy čítajú a ako sa pozerajú na svet. Pre literatúru je podľa môjho názoru charakteristické, že každá jedna kniha môže byť výtvorom iba daného autora. Ak ju nevytvoríte, vo svete literatúry akoby ste ani neexistovali.

Pracujete v súčasnosti na novej knihe? 
V júli vyjde v Spojených štátoch moja nová kniha, ktorú som nazval Underground Airlines. Je to príbeh veľkodušného horára, zasadená do akejsi alternatívnej verzie krajiny, v ktorej sa nikdy neuskutočnila Občianska vojna. Kniha hovorí o predsudkoch voči rasám a takisto odkazuje na otroctvo.

Za záver by som rád poďakoval autorovi za ochotu spolupracovať pri tvorbe tohto rozhovoru. Recenziu knihy Posledný policajt si môžete prečítať na tomto linku. :-) 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyberiete si gauč alebo šťastie?

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie , aby pohodlných postavil z gaučov , kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle . Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov.  Niet pochýb o tom, že sa publikácia Gauč alebo šťastie hneď po spustení predaja zaradila medzi najúspešnejšie tituly tohto roka. V rebríčkoch predajnosti ju stále nájdeme na popredných, ak nie prvých priečkach. Vízia prinútiť aj bežných ľudí , ktorí možno netrpia nadváhou, avšak bojujú sami so sebou a nedokážu sa prinútiť cvičiť, vstať z gauča a viesť zdravý životný štýl , je pozoruhodná. A v týchto časoch aj veľmi potrebná. Koronavírus totiž zmenil život kaž

Chlapec, ktorý by urobil všetko pre svoju milovanú hračku | recenzia knihy Vianočné prasiatko (J. K. Rowlingová)

Myslím, že J. K. Rowlingovú netreba špeciálne predstavovať. Okrem Harryho Pottera , ktorého snáď pozná každé dieťa na svete, jej minulý rok vyšiel v predvianočnom období aj ďalší príbeh pre deti. Pomenovala ho Ikabog a svoj knižný honorár venovala charitatívnej organizácii, ktorá pomáha osobám postihnutým pandémiou COVID-19 . Tento rok prichádza Rowlingová s ďalšou publikáciou pre deti, konkrétne s krásnou rozprávkou Vianočné prasiatko , ktoré má veľký potenciál získať si vaše srdce . A verte mi, nemusíte byť ani cieľovou skupinou tejto knižky. Ale pekne poporiadku... Zaspomínajte si na svoje detstvo. Mali ste aj vy obľúbenú plyšovú hračku , pri ktorej ste každý deň zaspávali? Hračku, ktorú ste potajomky prepašovali v ruksaku do školy a bola vždy pri vás, aj keď sa na vás kamaráti vykašľali? Či už to bol plyšový medvedík alebo zajko, určite ste naňho  dodnes nezabudli . Jack, hlavný hrdina tohto príbehu, má tiež svoju obľúbenú hračku. Je ňou plyšové prasiatko Mapi . Teda... bolo, až

Rovnaké a predsa iné | VOX (Christina Dalcherová)

Si žena . Máš práva ako každá iná. Rodinu , deti, milujúceho manžela. Predsa len sa niečím od mužov odlišuješ. Za deň môžeš vysloviť iba sto slov . Vitaj vo svete Christiny Dalcherovej, ktorá napísala dystopický román VOX .  Doktorka Jean McClellanová , uznávaná vedkyňa, sa o politiku nikdy nezaujímala, preto prichádzajúcu zmenu nepostrehla . Keď vláda vyhlásila, že ženy smú vysloviť najviac sto slov denne, neverila tomu . To sa predsa nemôže stať, hovorila si. Nie v Amerike. Nie jej. Všetkým ženám a dievčatám bez rozdielu veku postupne nasadili na ruku náramok, slovomer . Ak prekročia povolený limit, zasiahne ich neznesiteľný elektrický výboj. Ženám zakázali pracovať , vzdelávať sa, združovať. Presadzuje sa patriarchálny systém, kde každý pozná svoje miesto . Od žien sa očakáva, že povedú domácnosť a budú oddanými, poslušnými manželkami . A na to je potrebná nanajvýš matematika. Nie hláskovanie, literatúra či reč . Predtým priemerná osoba hovorila šestnásť tisíc slov denne, te