Preskočiť na hlavný obsah

Ben H. Winters: "Každá kniha odráža svojho autora..." | rozhovor s autorom knihy Posledný policajt

Pred pár dňami som na blogu avizoval rozhovor s autorom knihy Posledný policajt, Benom H. Wintersom, ktorý má okrem spomínaného diela na konte ďalších 6 kníh. V roku 2013 dokonca získal Edgarovu cenu a bol nominovaný na Macavity Award za najlepší román žánru „mystery“. Ben Winters okrem toho píše hry a muzikály pre deti aj dospelých a prispieva do celoštátnych či miestnych denníkov. Žije v Indianapolise v Indiane, kde vyučuje na Butlerovej univerzite. Viac sa o Benovi budete môcť dozvedieť v nasledovnom rozhovore, za ktorý som autorovi naozaj vďačný. :-) 

Kedy ste začali s písaním kníh? 
Akosi som písal celý svoj život. Pôvodne som pracoval ako dramatik, neskôr ako žurnalista. Môj prvý publikovaný román bol fakt hlúpy. Volal sa Sense and Sensibility and Sea Monsters, ktorý vyšiel v roku 2009. 

Čo vás zaujalo najviac na písaní? 
Zbožňujem nezávislosť pri písaní. Mám svoj vlastný pracovný čas a neobmedzujú ma žiadne termíny. Môžem stráviť celý deň vyhľadávaním informácií, budovaním príbehu či písaním a prepisovaním... Keď si sám určujem termín dopísania knihy a keď ľudia oceňujú moju prácu, môžem robiť hocičo, čo sa mi zapáči. Práve toto ma robí šťastným a - z času na čas - aj frustrovaným a osamelým. 

Kde ste našli inšpiráciu pri písaní Posledného policajta
Odjakživa bolo mojím snom napísať detektívny román. Milujem tradičné mysteriózne príbehy a detektívky vo všeobecnosti. Tak som rozmýšľal, ako do knihy zakomponovať nejaký druh zvratu a líniu, ktorú čitatelia nebudú schopní predvídať. Presne takto som prišiel k myšlienke asteroidu a konca sveta. 

Ako by ste túto knihu opísali pár slovami? Čo by mali čitatelia od Posledného policajta očakávať? 
Posledného policajta by som opísal ako pred-apokalyptický detektívny román, pričom veľkým pozitívom je, že v sebe nesie tie správne prvky mysteriózneho príbehu -  neobvyklý zločin, neobvyklý hlavný hrdina a neobvyklý sled udalostí a podozrivých. A, samozrejme, nečakané rozuzlenie. Taktiež vo vzduchu visí otázka, ako by svet vyzeral na pokraji masívnej katastrofy: ako by ľudia žili, ako by reagovali... Kniha prináša štipku mystiky, štipku sci-fi a odvážim sa povedať, že aj štipku filozofie.

Odlišuje sa niečím od iných kriminálnych príbehov? 
Aspoň v to verím... Myslím si, že každá kniha odráža svojho autora a veci, o ktoré sa títo spisovatelia zaujímajú, aké knihy čítajú a ako sa pozerajú na svet. Pre literatúru je podľa môjho názoru charakteristické, že každá jedna kniha môže byť výtvorom iba daného autora. Ak ju nevytvoríte, vo svete literatúry akoby ste ani neexistovali.

Pracujete v súčasnosti na novej knihe? 
V júli vyjde v Spojených štátoch moja nová kniha, ktorú som nazval Underground Airlines. Je to príbeh veľkodušného horára, zasadená do akejsi alternatívnej verzie krajiny, v ktorej sa nikdy neuskutočnila Občianska vojna. Kniha hovorí o predsudkoch voči rasám a takisto odkazuje na otroctvo.

Za záver by som rád poďakoval autorovi za ochotu spolupracovať pri tvorbe tohto rozhovoru. Recenziu knihy Posledný policajt si môžete prečítať na tomto linku. :-) 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Vyhrá láska alebo manželstvo z povinnosti? | recenzia knihy Tajomstvá zámku Ashmore (Cynthia Harrod-Eagles)

Sedemdesiattriročná Cynthia Harrod-Eagles napísala za svoj život desiatky románov. Najviac sa ale preslávila ságou The Morland Dynasty, ktorú čitateľom predstavila v tridsiatich piatich pokračovaniach. V minulosti knihy nepublikovala len pod svojím menom, ale využívala aj pseudonymy Emma Woodhouse či Elizabeth Bennett. Titul Tajomstvá zámku Ashmore je jej najnovší román , ktorý v pôvodnom znení vyšiel v roku 2021. Sleduje osud mladého Gilesa, ktorý po smrti svojho otca grófa musí prevziať trón.  Ten jeden deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa , ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Rýchlo totiž zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy . Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť – a rozhodnúť sa musí rýchlo. Zatiaľ čo Kitty

Aký je váš názor na fanfiction? | súťaž o knihu Bozk

V posledných týždňoch sa na knižných blogoch a sociálnych sieťach spomínala kniha After: Bozk viac než často. Fanficion na populárnu hudobnú skupinu One Direction , ktorá spôsobila šialenstvo po celom svete, totiž už o malú chvíľu vyjde aj v slovenčine . Napriek tomu, že má spomínaná hudobná skupina množstvo odporcov, čitatelia si knihu After: Bozk doslova zamilovali . A keďže som bol jedným z tých, ktorí si mali možnosť prečítať knihu s malým predstihom, za seba môžem povedať, že ma príjemne prekvapila .  Hoci malo After  skoro šesťsto strán a viaceré pasáže sa v ňom niekoľkokrát opakovali, aj tak ma čítanie tejto knihy bavilo a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Anna Toddová píše naozaj pútavo a musím sa priznať, že som je to celé zhltol aj s navijakom . Do príbehu vniesla realistickú atmosféru a ja som jej uveril každé slovo. Súhlasím, hrdinovia sa neraz správali hlúpo a nerozvážne, avšak takí mladí ľudia sú. Majú chyby, a rovnako ani táto kniha nie je dokonalá , ale určit

Keď je čakanie na knihu neúprosné...

Priznajme si, určite si každý z nás aspoň raz v živote zanadával nad tým, ako neznáša čakanie či už na vydanie knihy alebo jej preklad do rodného jazyka. Niekedy trvá spisovateľom napísať ďalšiu časť svojej série roky. Na druhej strane, pozitívnou správou je, keď autor vyhlási, že pokračovanie vôbec niekedy bude, a vtedy vôbec nezáleží na dátume publikovania. Iné to je, keď autor povie, že pokračovanie bude, no ani po rokoch ho nikde niet. Ale o tom potom. Dobrým príkladom spisovateľa, ktorému to "poriadne trvá" , je Patrick Rothfuss , teda autor slávnej fantasy série Meno vetra a druhej časti Strach múdreho muža , ktorý vyšiel len pred nedávnom v slovenskom preklade. V jeho prípade je čakanie ospravedlnené - americkému vydaniu chýbalo len šesť strán do tisícky. Aj napriek kvantite stránok dobehol svojou kvalitou väčšinu zbehlých fantasy autorov, ktorý sa od jeho diel môžu iba učiť. Preto mu možno ospravedlníme aj to, že tretia časť by mala podľa portálu goodreads v