sobota 6. februára 2016

Ben H. Winters: "Každá kniha odráža svojho autora..." | rozhovor s autorom knihy Posledný policajt

Pred pár dňami som na blogu avizoval rozhovor s autorom knihy Posledný policajt, Benom H. Wintersom, ktorý má okrem spomínaného diela na konte ďalších 6 kníh. V roku 2013 dokonca získal Edgarovu cenu a bol nominovaný na Macavity Award za najlepší román žánru „mystery“. Ben Winters okrem toho píše hry a muzikály pre deti aj dospelých a prispieva do celoštátnych či miestnych denníkov. Žije v Indianapolise v Indiane, kde vyučuje na Butlerovej univerzite. Viac sa o Benovi budete môcť dozvedieť v nasledovnom rozhovore, za ktorý som autorovi naozaj vďačný. :-) 

Kedy ste začali s písaním kníh? 
Akosi som písal celý svoj život. Pôvodne som pracoval ako dramatik, neskôr ako žurnalista. Môj prvý publikovaný román bol fakt hlúpy. Volal sa Sense and Sensibility and Sea Monsters, ktorý vyšiel v roku 2009. 

Čo vás zaujalo najviac na písaní? 
Zbožňujem nezávislosť pri písaní. Mám svoj vlastný pracovný čas a neobmedzujú ma žiadne termíny. Môžem stráviť celý deň vyhľadávaním informácií, budovaním príbehu či písaním a prepisovaním... Keď si sám určujem termín dopísania knihy a keď ľudia oceňujú moju prácu, môžem robiť hocičo, čo sa mi zapáči. Práve toto ma robí šťastným a - z času na čas - aj frustrovaným a osamelým. 

Kde ste našli inšpiráciu pri písaní Posledného policajta
Odjakživa bolo mojím snom napísať detektívny román. Milujem tradičné mysteriózne príbehy a detektívky vo všeobecnosti. Tak som rozmýšľal, ako do knihy zakomponovať nejaký druh zvratu a líniu, ktorú čitatelia nebudú schopní predvídať. Presne takto som prišiel k myšlienke asteroidu a konca sveta. 

Ako by ste túto knihu opísali pár slovami? Čo by mali čitatelia od Posledného policajta očakávať? 
Posledného policajta by som opísal ako pred-apokalyptický detektívny román, pričom veľkým pozitívom je, že v sebe nesie tie správne prvky mysteriózneho príbehu -  neobvyklý zločin, neobvyklý hlavný hrdina a neobvyklý sled udalostí a podozrivých. A, samozrejme, nečakané rozuzlenie. Taktiež vo vzduchu visí otázka, ako by svet vyzeral na pokraji masívnej katastrofy: ako by ľudia žili, ako by reagovali... Kniha prináša štipku mystiky, štipku sci-fi a odvážim sa povedať, že aj štipku filozofie.

Odlišuje sa niečím od iných kriminálnych príbehov? 
Aspoň v to verím... Myslím si, že každá kniha odráža svojho autora a veci, o ktoré sa títo spisovatelia zaujímajú, aké knihy čítajú a ako sa pozerajú na svet. Pre literatúru je podľa môjho názoru charakteristické, že každá jedna kniha môže byť výtvorom iba daného autora. Ak ju nevytvoríte, vo svete literatúry akoby ste ani neexistovali.

Pracujete v súčasnosti na novej knihe? 
V júli vyjde v Spojených štátoch moja nová kniha, ktorú som nazval Underground Airlines. Je to príbeh veľkodušného horára, zasadená do akejsi alternatívnej verzie krajiny, v ktorej sa nikdy neuskutočnila Občianska vojna. Kniha hovorí o predsudkoch voči rasám a takisto odkazuje na otroctvo.

Za záver by som rád poďakoval autorovi za ochotu spolupracovať pri tvorbe tohto rozhovoru. Recenziu knihy Posledný policajt si môžete prečítať na tomto linku. :-) 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Hľadáš niečo konkrétne?

O mne

Moja fotka

Mám 22 rokov a študujem žurnalistiku v Bratislave. Na to, aby ste ma spoznali lepšie, vám postačí začítať sa do mojich príspevkov, alebo ma kontaktovať v správe.

Kontaktujte ma

Partneri blogu

Sleduj pomocou bloglovin

Follow on Bloglovin

Následníci

Ďakujem Vám!

Stránka získala ocenenia Blog dizajn 2013 a 2014, takisto aj titul Ńuchal roka 2014. Ďakujem za podporu!

Archív blogu

Zobrazenia blogu

All rights reserved.
Copyright © Dominik Petriska 2017. Používa službu Blogger.